Tansiyon ve Mikrobiyom İlişkisi

Tansiyon ve mikrobiyom yakından ilişkilidir.

Tansiyon ve mikrobiyom arasında ilişki olduğunu biliyor musun? Tansiyon çok önemli bir sağlık problemimiz olup hayat kalitemizi ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Hatta uzun dönemde sağlığımızı olumsuz etkileyerek birçok hastalıklara yol açmaktadır. Tansiyonun optimum seviyelere çekilmesi için bazı beslenme önerileri ‘tuzsuz ayran, sarımsaklı yoğurt’ ifadelerini hep duyarız. Peki uzun dönemde bağırsaklarının tansiyona olan etkisinden haberdar mısın?

Hadi gelin bu yazımda tansiyon hakkında konuşalım.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon atar damarlar içerisindeki kan basıncını ifade eder. Yani kalp, kasılma durumunu gerçekleştirdiğinde; belli bir basınçta damarların içerisine kan pompalama işlemi gerçekleşir. Bu esnada halk dilinde büyük tansiyon olarak adlandırdığımız basınç oluşur.

Kalp gevşeme durumunu gerçekleştirdiğinde; damarlara kan pompalanma işlemi gerçekleşmez. Damarların esneme yeteneği ortaya çıkar. Yani önce kalp kasılmasıyla genişleyen damar daha sonra kalbin gevşemesiyle de kan akımını sağlar. Bu esnada halk dilinde küçük tansiyon olarak adlandırdığımız durum oluşur.

Tansiyon Yüksekliği (Hipertansıyon): Tansiyon yüksekliği, büyük tansiyonun veya küçük tansiyonun normal değerlerden daha fazla olduğunu gösterir ve bu duruma hipertansiyon denir. Hipertansiyon durumu; aşırı tuz tüketimi, stres, obezite gibi çeşitli hastalıklarla ortaya çıkabilir. Belirtiler arasında; Baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, burun kanamaları vardır. Bu belirtilere eşlik eden düzensiz kalp atımı, yorgunluk hissi, uyuşukluk gibi belirtiler görülebilir.

Tansiyon Düşüklüğü (Hipotansıyon): Tansiyon düşüklüğü olarak adlandırdığımız Hipotansiyon durumunda, ise tansiyon değerinin uzun süreli olarak çok düşük seyretmesi halinde; hipertansiyonda olduğu gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı görülmektedir. Baş dönmesi göz karaması, kulaklarda çınlama, uykusuzluk, halsizlik tansiyon düşüklüğünün belirtileri arasındadır.

Tansiyon ve Mikrobiyom İlişkisi

Son yıllarda, bağırsak mikrobiyomunun sağlık durumunu değiştirmedeki potansiyel rolü önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Bu çıkan sonuçlara göre, bağırsak mikrobiyomu ile hastalıklar arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu hastalıklara özgü bir dizi mikrobiyal biyobelirteç keşfedilmiştir ve farklı hastalıkların erken tanı ve tedavisi için güçlü bir araç olması önerilmektedir.

Bağırsak bakterileri tarafından üretilen ana metabolitler olan kısa zincirli yağ asitleri, gastrointestinal sistemde diyet lifini fermente eder. Bir enerji kaynağı hücre metabolizmasının bir katılımcısı ve belirli reseptörler tarafından tanınan bir sinyal molekülü olarak hareket ederler, böylece kan basıncı düzenlemesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler.

Yapılan son çalışmalarda tansiyon ve mikrobiyom arasında yakından bir ilişki olduğu görüldü. Bu çalışmalarda hipertansiyonlu denekler ve sağlıklı kontrol gruplarının mikrobiyomları karşılaştırıldığında; Sağlıklı kontrol gruplarına kıyasla hipertansiyonlu deneklerde, mikrobiyal zenginlik ve çeşitliliğin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Ayrıca tansiyonu yüksek olan insan donörlerden mikropsuz farelere dışkı nakli yapılmıştır. Bu nakil doğrultusunda; mikrobiyom ile yüksek kan basıncının aktarılabilir olduğu gözlemlenmiştir.

Bu ve bunun gibi yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ise bağırsak mikrobiyomunun kan basıncı üzerindeki doğrudan etkisi gösterilmiştir.

Kaynakça

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1337993

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8506212/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5286796/

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.