Stresin Depresyona Dönüşmesin!

depresyon

Yeni bir çalışma strese dayanıklılığı arttırma yolunun bağırsaklardan geçtiğini gösterdi! Son çalışmalara göre bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısının artması kişinin strese olan dayanıklılığını arttırmaktadır. Toplumun yaklaşık %4,4’ünde görülen ve kişinin hayat kalitesini fazlasıyla düşüren depresyon; düşünce, davranış, his ve motivasyon üzerinde negatif bir etki yapar. Peki tükettiğin besinler ile bu negatif etkiyi azaltman mümkün mü?

Günümüzde birçoğumuzun sıklıkla yaşadığı stres, depresyona sebebiyet verebilmektedir. Ancak her stres yaşayan kişi depresyon yaşamayabilir. Bazı bireylerin stres dayanıklılığının diğerlerine oranla daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Strese olan dayanıklılık psikolojik ve biyolojik faktörlerden etkilendiği kadar mikrobiyom – beyin – bağırsak arasındaki etkileşimden de etkilenmektedir.

Çalışmalarda gösterildiği üzere anksiyete ve depresyon yaşayan bireylerin dışkılarındaki bakteriyel düzen sağlıklı bireylere göre farklıdır. Üstelik hastalık aktif olmasa bile! Kısa süreli stres dahi bağırsak üzerinde etkiliyken oluşan değişiklikler kalıcı olabilir. Kalıcı olmayan stresin yarattığı değişimin iyileşmesi için geçen süre de değişkenlik gösterebilir. Yaşadığın stres depresyona dönüşmeden neler yapabilirsin gel birlikte bakalım.

Nutrients dergisinde yayınlanan bir diğer çalışmaya göre vitamin sentezinde rol olan bağırsak bakterilerinin eksikliğinde depresif semptomlarda artış olabilmektedir. Aynı zamanda stresin artmasıyla birlikte bağırsak bariyeri ve bağırsak bakterilerinin negatif olarak etkilenmesi kişinin bağışıklık sistemini de olumsuz etkilemektedir. Bu noktada kişinin tüketeceği besinler bağırsak bakterilerinin bileşimini ve işlevini etkileyeceği için oldukça önemlidir.

Bağışıklığın düşmesiyle birlikte depresyon ve anksiyetenin şiddeti artabileceği gibi sıklıkla görülen kabızlık, ishal, gaz, şişkinlik gibi bağırsak problemleri, cilt problemleri, istenmeyen kilo kaybı ve artışı gibi birçok semptomun da şiddeti artabilir.

Bağırsak sağlığına yönelik tedavilerle birlikte hem depresyon önlenirken hem de depresyon sonucu gelişen diğer problemlerde bir iyileşme sağlanabilir. Mevcut şikayetlerini azaltmak ve başka hastalıkları önlemek için öncelikle bağırsak bakterilerini analiz etmelisin.

Kişinin bağırsak bakterilerini yeni nesil dizileme teknikleriyle analiz ederek yapay zeka algoritmaları ile skorlara dönüştüren ENBIOSIS Biyoteknoloji, kişilere özel oluşturduğu beslenme rehberleri ve diyet programlarıyla depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemler de dahil olmak üzere birçok alanda hizmet vermektedir.

Kaynakça

https://sci-hub.mksa.top

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.