Bağırsak Bakterilerin Depresyon Üzerinde Etkili Mi?

Stresle, depresyonla, anksiyete ile mücadele ederken bağırsak sağlığını göz ardı etmen mümkün mü? İnsanların %50’si hayatlarının bir döneminde mental bozukluklarla mücadele ettiği için bağırsak sağlığı ile bu sorunlar arasındaki ilişkiye daha çok dikkat etmen gerekiyor.

Gel, bağırsak sağlığının şizofreni ve depresyon üzerinde ne denli etkili olduğunu birlikte öğrenelim.

Şizofreni

Gerçek olmayan sesleri duyma, ruh halindeki olumsuz değişiklikler, değişen düşünceler, kekemelik veya konuşma engeli, algıda bozukluklar gibi problemlerle belirti veren şizofreni, dünya çapında 21 milyon insanı etkiliyor.

Şizofreni hastaları halüsinasyonların dışında motor davranışlarındaki ve düşüncelerindeki düzensizlikle mücadele ediyor. 

Şizofreni hastalarının, bir otoimmün bozukluk olan çölyak hastalığına yakalanma oranının daha fazla olduğu belirtiliyor. Hatta, eski savaş yıllarında tahılın daha az tüketilmesine bağlı olarak hastaneye şizofreni tanısı ile başvuranların sayısında bir azalma olduğu görülmüş.

Mikrobiyal Çeşitliliğin Şizofreni Üzerindeki Etkisi

Sağlıklı insanların ve şizofreni hastalarının bağırsak mikrobiyomunu değerlendiren bir çalışmada, iki grup arasında mikrobiyomda çeşitlilik açısından önemli farklar olduğu belirtilmiştir.  Şizofreni hastalarının daha düşük oranda mikrobiyal çeşitliliğe sahip olduğu belirtilirken, bu hastalarda Veıllonellaceae, Prevotellaceae, Bacteroidaceae, Coriobacteriaceae bakterilerin oranının daha fazla olduğu görülmüştür.

Bu sonuçlar, mikrobiyom ile şizofreni arasındaki ilişkiye kanıt oluşturmaktadır.

Şimdi de bir diğer zihinsel bozukluk olan depresyona bir göz atalım:

Depresyon

Depresyon özellikle son zamanlarda artış göstermektedir. Yetişkinlerin %7.1’inin hayatlarının bir döneminde depresyonla mücadele ettiği belirtiliyor.

Şizofrenide olduğu gibi bağırsak sağlığının depresyon üzerinde de etkili olduğu düşünülüyor. Nasıl mı? 

Faecalibacterium ve Coprococcus bakterileri bütirat üretip inflamasyonu önleyerek hem bağışıklık sistemini koruyor hem de bu bakteriler senin kaliteli ve mutlu bir yaşam sürmen için sana destek oluyor.

Depresyonu olan kişilerde Dialister ve Coprococcus bakterilerinin daha düşük oranda olduğu görülmüş. 

Bağırsak ve zihin sağlığının yakından ilişkili olduğunu görüyorsun. İnan, bağırsak sağlığını iyileştirmek çok da zor bir şey değil. Peki sen bunun için ne yapabilirsin?

Bağırsak Sağlığını Modüle Etmek İçin

Kendini ve bağırsak bakterilerini aynı anda beslemeyi alışkanlık haline getir. Onlar için sağlıklı olan şeyleri tükettiğinden emin ol. 

Polifenoller ve lif açısından zengin meyve, sebze ve tam tahıl tüketimini artır. Hayatında mikrobiyomuna uygun beslenmeye öncelik tanıdıkça kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskin azalacak. Dengeli bir şekilde beslenmeye devam ettikçe bağırsaklarındaki iyi bakteriler daha mutlu hale gelecek ve böylece vücudunda inflamasyon azalacak. Bu durumda da beyin-bağırsak eksenin bir sıkıntı olmadığını anlayacak ve beynine senin iyi olduğunu ileten sinyaller yollayarak mental sağlığını koruyacak!

Genel tavsiyelerin yanında spesifik olarak bağırsağında neler olduğunu öğrenmen ve bağırsağının ihtiyacına ve yapılanmasına destek olacak şekilde beslenmen gerekir.  Herkesin bağırsak mikrobiyom profili kendisine özgün olduğu için en önemli işin mikrobiyom analizi ile bağırsaklarındaki bakteri çeşitliliğine ve dağılımlarına bakmak. Analiz sonucuna göre mikrobiyomuna hangi besinlerin daha uygun olduğunu öğrenebilir ve mental sağlığını etkileyen bakterilerini sana uygun besin seçimleriyle aktifleştirebilirsin.

Durma, mikrobiyomunu keşfet, beslenmeni yönet, sağlığına hükmet!

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.