Şişkinlik ve Mikrobiyom İlişkisi

Son yıllarda bağırsak sağlığı üzerinde birçok farklı çalışma yapılıyor ve hatta bağırsaklarımız için ikinci beynimiz deniyor. Tabi bu ikinci beyinde bir şeyler yolunda gitmezse birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Bu sorunların başında karın bölgesindeki geçmeyen şişkinlik geliyor diyebiliriz. Peki bu şişkinliğin bağırsak bakteri dengenin bozulması sonucu oluştuğunu biliyor muydun?

Şişkinlik, genel olarak sindirim sisteminde aşırı gaz birikmesi sonucu oluşan, karın bölgesindeki rahatsız edici gerginlik; beraberinde hassasiyet, kramp ve ağrı durumudur. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin ürettiği gaz vücutta her zaman bulunur. Üretilen bu gaz normalde kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmaz. Ancak bu bakterilerin oranlarındaki değişikliğe bağlı olarak gaz üretiminin artması midede ve bağırsaklarda şişkinliğe neden olur.

Ortaya çıkan bu fazla gaz, kontrolsüz gaz çıkarma, sık geğirme, tuvalet alışkanlıklarında düzensizlikler, karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi problemleri tetikleyebilir.

Bağırsak mikrobiyomu sindirim faaliyetinde aktif rol oynar. Bağırsaklarda karbonhidrat, protein, yağ metabolizmaları ile ilişkilendirilmiş çok sayıda farklı bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin varlığı, eksikliği, çeşitleri ve oranları bağırsakların sindirim verimini doğrudan etkilemektedir.

Kronik hastalıklar, yaşlanma, ilaç kullanımı, antibiyotik kullanımı, stres, geçirilen operasyonlar vs gibi farklı sebepler sonucu bakteri dengesi bozulur ve mikrobiyom farklılaşması görülür. Mikrobiyom farklılaşması gaz, şişkinlik veya hazımsızlık gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

Gaz ve şişkinlik nedir?
PlayPlay
Gıda Hassasiyeti, Şişkinlik
PlayPlay
Şişkinlik, Gaz ve Kramp
PlayPlay
Hazımsızlık, Şişkinlik
PlayPlay
geri
ileri
Gaz ve şişkinlik nedir?
Gıda Hassasiyeti, Şişkinlik
Şişkinlik, Gaz ve Kramp
Hazımsızlık, Şişkinlik
previous arrow
next arrow

Birçok çalışmada görülmüştür ki kolonik bakterilerdeki anormal değişim fermentasyon yoluyla kolonik gaz üretiminin artmasına yol açarak kolonik gaz içeriğinin artmasına ve şişkinliğe neden olacaktır.

Yine bir başka çalışmada, mikrobiyom dengesinin bozulmasıyla bağışıklık sisteminin etkilendiği ve vücutta iltihaplanmaya yol açtığı görüldü. Bu da şişkinliğe sebep olabilecek bağırsak duyusal ve motor işlev bozukluğuna yol açacaktır.

Yine gaz ve şişkinlik sorunlarının çok fazla görüldüğü Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS) yaşayan bireylerle ilgili yapılmış bir çalışmada; IBS’li bireylerin bağırsak bakteri dengesinin bozulmuş olduğu ve Firmicutes’in Bacteroidetes türlerine oranının arttığını ortaya koymuştur.

Şişkinlikten kurtulmak için bağırsaklarında yer alan iyi bakterilerin seviyesinin artış göstermesi, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının hayata entegre edilmesi şarttır. İşte bu aşamada mikrobiyoma yönelik beslenmek şikayetçi olduğun şişkinliğin sonlanması için doğru ve kalıcı bir çözüm sunacaktır.

Yani dengesiz dağılmış bakterilerin dengelenmesi ve aktivitelerinin artırılması yaşanılan gaz şişkinliğin çözümünde etkili olacaktır.

Beslenme müdahalelerinin mikrobiyom farklılaşması yani bağırsak bakteri dengesinin sağlanmasında dolayısıyla şişkinlik yönetimindeki önemi yadsınamaz. Beslenme desteği sağlayarak doğru yönlendirmelerle mikrobiyom yapılanması ve farklılaşması sağlayan Türkiye’deki ilk yerli girişim ENBIOSIS Biyoteknoloji; şişkinlik konusunda bireylere kişiselleştirilmiş çözüm önerileriyle sürdürülebilir, sağlıklı çözümler sunmaktadır.

Kaynakça

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30879252/

Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.