Şişkinlik Nasıl Giderilir?

Yemeklerden sonra veya gün içerisinde yaşadığın şişkinlik şikayetlerinden sen de muzdarip misin? Cevabın evet ise; şişkinlik neden olur ve şişkinlik nasıl giderilir öğrenmek  istiyorsan bu yazıyı mutlaka okumalısın!

Şişkinlik Nedir?

Vücudumuzda, bağırsaklarımızda ve midemizde yer alan yararlı bakterilerin ürettiği gaz her zaman bulunur. Üretilen bu gaz kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratmaz.

Bu bakterilerin oranlarındaki değişikliğe bağlı olarak gaz üretiminin artması midede ve bağırsaklarda şişkinliğe neden olur. Ortaya çıkan bu fazla gaz sindirim sisteminde bir gerilime neden olur ve aynı zamanda sinir uçları da daha aktif olduğu için kontrolsüz gaz çıkarma, sık geğirme, tuvalet alışkanlıklarında düzensizlikler, karın ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi problemler ortaya çıkar.

Yaşanan tüm bu durumlar neticesinde kişilerin sağlığı ve yaşam kaliteleri olumsuz etkilenir.

Şişkinlik Neden Olur?

Mikrobiyom (Bağırsak Bakterileri)

Sindirim sürecinde aktif olarak rol oynayan bağırsak mikrobiyomunda protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmaları ile ilişkilendirilmiş çok sayıda farklı bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin varlığı, yokluğu, çeşitleri ve oranları dışarıdan alınan besinlerin bağırsakta sindirimi, verimli bir şekilde sindirilememesi veya istenmeyen ara ürünlerin çıkması durumlarını doğrudan etkilemektedir. Kronik hastalıklar, yaşlanma, antibiyotik kullanımı, stres vs gibi farklı sebeplerle kendini gösteren mikrobiyom farklılaşması önceden sindirebilen besin ögelerinin artık sindirememesine bağlı olarak gaz, şişkinlik veya hazımsızlık gibi sorunlara sebep olabilmektedir.

Sindirim Sistemi Problemleri

Çölyak hastalığı, dispepsi, irritabl bağırsak sendromu, safra kesesi hastalıkları, gastrit, ülser, kabızlık, mide ve bağırsak kanserleri, mide fıtığı gibi hastalıklar bağırsaklarda ve midede daha fazla gaz birikmesine neden olarak şişkinlik şikayetlerini artırır.

Gıda Alerjileri/ Hassasiyetleri

Bazı insanlar, belirli besinlere karşı hassasiyet gösterebilir. Kişiler, hassasiyeti olduğu yiyecekleri tükettiklerinde hazımsızlık ve buna bağlı olarak da şişkinlik yaşayabilir.

Ödem

Vücutta biriken fazla sıvı da şişkinliğe neden olmaktadır. Yüksek sodyum(tuz) tüketimi, sedanter yaşam, yetersiz potasyum tüketimi ödeme neden olarak mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturabilir.

Stres

Genel sağlık ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkileri olan stres, yemek borusu, mide ve bağırsakların düzenli çalışmalarını engelleyerek şişkinlik şikayetlerini artırabilir.

Hava Yutma

Aşırı havanın yemeklerle birlikte yutulması vücudun bu gazı atmasını zorlaştırır. Bu nedenle yavaş yemek yemek çok önemlidir.

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Yüksek karbonhidratlı, düşük lifli besinlerin fazla tüketilmesi mide ve bağırsaklarda şişkinliğe neden olabilir.

Şişkinlik Nasıl Giderilir?

Tüm bunlara göre; şişkinlikten kurtulmak için bağırsaklarında yer alan iyi bakterilerin seviyesinin artış göstermesi, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının hayatına entegre edilmesi şart gibi gözüküyor!

Sen de şişkinliğime ne iyi gelir, bu problemden nasıl kurtulurum diye merak ediyorsan ilk olarak mikrobiyomunda yer alan bakterilerinin sağlığını analiz et, sende şişkinlik yapan ve yapmayan yiyecekleri öğren.

Özetle, senin ve bakterilerinin ihtiyaç duyduğu yiyecekleri beslenme programına dahil et ve yaşam kaliteni artır!

Kaynaklar

Gut microbial carbohydrate metabolism hinders weight loss in overweight adults undergoing lifestyle intervention with a volumetric diet

Expanding role of gut microbiota in lipid metabolism

Dietary protein and gut microbiota composition and function

Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.