Sıkça Sorulan Sorular

Mikrobiyomunu keşfet, sağlığına hükmet, beslenmeni yönet.

ENBIOSIS ürün ve hizmetlerini daha iyi tanımak için sıkça sorulan soruları inceleyin.

Mikrobiyom nedir?

Vücudumuzda trilyonlarca mikroorganizma bulunmaktadır. Bu mikroorganizmaların oluşturduğu ekosisteme mikrobiyom denir.

Mikrobiyom değişir mi?

Her insanın mikrobiyomu tıpkı parmak izi gibi kendine özgüdür. Doğduğun andan itibaren mikrobiyomun doğum şeklinden, geçirdiğin hastalıklardan, kullandığın ilaçlardan ve yaşadığın stresten etkilenir ve zamanla değişir. ENBIOSIS ile mikrobiyom durumunu saptayabilir ve onu sadece sana özel besin skorlarınla yönetebilirsin.

ENBIOSIS Mikrobiyom Sağlık Paketi ne sağlar?

Bağırsak mikrobiyomunun bozulması birçok kronik hastalığın temelini oluşturur. Mikrobiyom Sağlık Paketi yaşadığın problemlerin çözümü için besinleri ilacınız haline getirir. Öncelikle bağırsak bakterilerinin mevcut durumunu saptar ardından buradaki hasarı düzeltmek için bakterilerinin ihtiyaç duyduğu besinleri sana sunar.

ENBIOSIS Mikrobiyom Analizi için yaş sınırı var mıdır?

ENBIOSIS Mikrobiyom Sağlık Paketi 15 yaş üzerindeki bireyler tarafından kullanılmalıdır.

ENBIOSIS Mikrobiyom Sağlık Paketini kimler kullanmamalıdır?

Mikrobiyom profili çeşitli sebeplerden dolayı değişime uğrayabilir, bu sebeple düzenli bir antibiyotik kullanımın varsa, yakın dönemde herhangi bir cerrahi operasyon geçirdiysen mikrobiyom sağlık paketi senin için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce uzmanlarımızla görüşmek için bize ulaşmanı öneriyoruz.

Mikrobiyom Sağlık Paketi ne zaman bana gönderilir?

Siparişinin 16.00’dan önce bize ulaşması durumunda aynı gün içerisinde Mikrobiyom Kitin adresine gönderilmek üzere kargoya verilir. 16.00’dan sonra verilen her sipariş sonraki gün kargolanır.

Üyelik işlemlerimi nasıl tamamlayabilirim?

Mikrobiyom Kitin sana ulaştıktan sonra öncelikle mikrobiyom tüpünün üzerinde yer alan kod ile ana sayfadaki giriş yap bölümünden mikrobiyom tüpünün üzerinde yazan kod ile kitini kaydetmeli ve ardından analiz sürecine başlayabilmemiz için kullanıcı bilgi formunu doldurmalısın.

Numunemi nerede vermem gerekiyor?

ENBIOSIS kendini keşfetme yolculuğunu en kolay şekilde deneyimleyebilmen adına laboratuvarı evine getirir. Mikrobiyom Kiti sayesinde kendi numuneni evinde kolayca alabilirsin.

Numunemi nasıl alırım?

Mikrobiyom Analizin gaita (dışkı) numunesinden yapılmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek evinde kolayca kendi numuneni alabilirsin.

  1. Mikrobiyom Kitini sabit bir yere koyarak mikrobiyom tüpünün yanında bulunan yuvarlak bölmeye içerisindeki sıvının dökülmesini önlemek için tüpü dik bir şekilde yerleştirmelisin.
  2. Dışkı örneğini doğrudan tuvalet kağıdını kullanarak ambalajını çıkardığın örnekleme çubuğunun rengi tamamen değişene kadar tuvalet kağıdının üzerinden sürüm almalısın.
  3. Bu işlemden sonra örneklem çubuğunu tüpün içerisinden çıkarmalı ve çöpe atmalısın.
  4. Mikrobiyom tüpünün ağzını sıkıca kapatmalı ve mikrobiyom kitinin içerisinde yer alan zarfa dikkatlice yerleştirmelisin.
Mikrobiyom tüpündeki sıvı dökülürse ne yapmalıyım?

Mikrobiyom tüpünün içerisindeki sıvının dökülmesi durumunda numune alımına son vermelisin. Dilersen destek@enbiosis.com’a mail yolu ile veya + 90 (850) 840 77 93’ü arayarak yedek tüp talebinde bulunabilirsin.

Numunemi laboratuvara nasıl gönderirim?

Numuneni aldıktan sonra, mikrobiyom tüpünü kitin içerisinde bulunan zarfa yerleştirebilirsin. Sonrasında zarfın arkasında bulunan kargo numarasını arayarak sana en yakın şubeden kurye talep edebilirsin. Gün içerisinde gelen kuryeye ücretsiz bir şekilde numuneni laboratvarımıza gönderebilirsin.

Numunem kargoda zarar görür mü?

Mikrobiyom tüpünün içerisinde bulunan stabilizör sıvı numune ile ilk temasta mikroorganizmaları öldüren ve açığa çıkan mikrobiyal DNA’nın parçalanmasını önleyen özel bir sıvıdır. Bu sıvı sayesinde numunen herhangi bir koşuldan etkilenmeden laboratuvarımıza güvenle gelir.

Sonuçlarım ne zaman bana ulaşır?

ENBIOSIS Mikrobiyom Analiz Raporun ve Kişiselleştirilmiş Beslenme Rehberin numunen bize ulaştıktan sonra yaklaşık 4 hafta içerisinde sana iletilir.

Hastanelerde yapılan gaita analizlerinden farkınız nedir?

Hastanelerde yapılan gaita analizlerinde sadece belli başlı bakteriler incelenebiliyor. Fakat bizim yaptığımız mikrobiyom analizinde ise yapay zeka ve yurtdışından gelen iki bilim insanı eşliğinde bağırsaktaki tüm bakteriler ve bu bakterilerin genetik yapıları yani mikrobiyotanız incelenebiliyor.

Gaita kargo süreçlerinden etkilenmiyor mu?

MSDS belgesiyle onaylanmış DN-RNA koruyucu izolasyon sıvısı, numuneyi 2 yıla kadar koruma özelliğine sahip. Bu yüzden kargo süreçlerinden kesinlikle etkilenmiyor, özelliği bozulmuyor.

Hastanelerde yapılan kolonoskopi veya endoskopiden farkı nedir?

Kolonoskopi ve endoskopi bir görüntüleme yöntemidir ve bakteriler incelenmez. Bizim yaptığımız ise bilim ve teknolojiyi bir araya getirerek yapılan bakteri analizidir.

Beslenme programı ne şekilde hazırlanıyor?

Çıkan mikrobiyom analiz raporunuzda artan veya azalan bakteri türlerinizin hangi gıdaları ne kadar tüketerek tekrar dengeye sokulabileceği skorlama yöntemiyle uzman diyetisyenlerimiz tarafından programlanarak size sunuluyor. Yani vücudunuza en uygun besinler saptanıp program halinde sizlere veriliyor.

Sizin yönteminiz ilaç tedavisinden daha mı etkili?

Günümüzde artık tedavi yöntemleri besinler doğrultusunda yapılmaktadır. İlaçların vücuda verdiği hasarları tüm dünya bilmektedir. Biz de mikrobiyom analiz raporunuzun sonucunda tamamen size özel hazırlanan beslenme programı ile rahatsızlıklarınızın çözümü için besinleri ilaç haline getiriyoruz. Kullandığınız ilaçlar bırakıldığında daha büyük tahribata yol açabilir. Bizler size yeni bir beslenme şekli sunup bu beslenme şeklini hayatınıza entegre ediyoruz. Böylelikle doğal yoldan sağlığınıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Mikrobiyom analizini herkes yaptırabilir mi?

Sağlık problemi olan veya olmayan herkes bu analizi yaptırmalıdır. Mevcut problemlerinizi ve gelecekte oluşabilecek rahatsızlıklarınızı, bakterilerinizi düzene sokarak engelliyoruz. Böylelikle mental ve fiziksel olarak daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlıyoruz. Bunun yanı sıra mikrobiyom analizinin vücudunuzu tanımak adına da önemli bir yeri vardır.

Bu süreçte doktor görüşmesi oluyor mu?

Paketlerimizin içeriklerinde mikrobiyom eğitimi almış uzman diyetisyenlerimizle görüşme mevcuttur. Doktor görüşmemiz bulunmamaktadır.

ENBIOSIS’e nasıl güvenebilirim?

ENBIOSIS, mikrobiyom analizi yapan sayılı şirketlerden biridir. Kadrosunda ve yönetim kurulunda bulunan alanında çok başarılı isimlerle çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle yeni nesil olmak üzere kronik rahatsızlıkları gidermek amacıyla kurulan bir biyoteknoloji şirketidir. Bu alanda referanslarımız ve aldığımız bir çok ödül vardır.

Bu bir alerji veya intolerans testi midir?

Hayır, alerji veya intolerans testi yapmamaktayız. Alerjiniz veya intoleransınız olan besinleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir fakat bizde düşük skorlu besinler beslenme düzeninizden belli bir süreliğine geri plana alınır. Buradaki asıl amaç bağırsak florasının düzenlenebilmesi için sizlere bağırsak bakterilerinin ihtiyaç duyduğu yüksek skorlu besinleri sunmak ve bağırsak hafızasını yenilemek.

Merkeziniz nerede ve testler nerede yapılmaktadır?

Merkez ofisimiz İstanbul / Maslak’tadır. Testleriniz ise Erciyes Üniversitesi Genom Ve Kök Hücre Merkezi’nde yapılmaktadır.

Raporlar bize ne sunar?

Raporlarınızda sindirim sistemi, metabolizma hızı, bağışıklık sistemi, gluten-laktoz hassasiyeti, kilo problemi, cilt problemi, probiyotik-prebiyotik emilim durumları, antibiyotiklerin verdiği hasarlar, kolon kanserine ve bağırsaklarla bağlantılı diğer hastalıklara olan yatkınlıklarınız gibi birçok parametre inceleniyor ve bakteri durumlarınız sizlere sunuluyor.

Birçok yerde mikrobiyom/mikrobiyota analizi yapılıyor. Türkiye’de ENBIOSIS neden bu alanda ilk ve tek şirket olarak geçmekte?

ENBIOSIS’in birçok yerde yapılan mikrobiyota analizi sağlayıcılarından farkı, alanında uzman bilim kadrosunun geliştirdiği yapay zeka ile güçlendirilmiş mikrobiyom analizi sunuyor olmasıdır.

ENBIOSIS geliştirmiş olduğu algoritmaları ile mikrobiyom verilerini Türkiye ve dünyadaki diğer insanlar ile karşılaştırarak ayrıntılı bir şekilde raporlar. ENBIOSIS Besin Skorları mikrobiyomunuzu yapılandırmanız için ihtiyacınız olan besinleri ön plana çıkartarak size 215 besini size özel skorlarıyla beraber sunar. ENBIOSIS diyetisyenleri tarafından düzenli takip edilerek mevcut sağlık durumunuzu iyileştirmenize destek olur.

Sonuçlar ne kadar sürede çıkıyor?

Kit elinize 2 iş günü içerisinde ulaşır. Siz gaitanızı bize gönderdikten sonra ortalama 4 hafta sonunda sonuçlarınız sekanslamadan çıkmış oluyor.

Diyetisyen görüşmeleriniz ne kadar sıklıkta yapılıyor?

6 hafta boyunca diyetisyenlerimiz tarafından takibiniz yapılıyor. Haftada 1 kere online görüşmeleriniz gerçekleşiyor.

ENBIOSIS'in diğer mikrobiyom analizlerinden farkı nedir?

Mikrobiyom analizi bizim spesifik yaptığımız bir yöntem değil, gerekli materyallere sahip her laboratuvar bu analizi yapabilir. Fakat sonuçlar anlamlandıralamayacak kadar karışık gen diziliminden oluşmaktadır.

ENBIOSIS’in farklılaştığı nokta ise bu aşamada besin-bakteri-hastalık-sağlık üzerine taradığı tüm literatürü ve kendi akademisyenlerinin bulgularını yapay zeka algoritmalarına aktarması ve hangi bakteri profilinde nasıl bir beslenme stratejisine gidilmesi yönünde kişiselleştirilmiş besin önerileri sunmasıdır.

Mikrobiyom dengesini görüntüleyip en sağlıklı profile ulaştırmayı sağlayacak doğru mikronutrientleri saptayarak bireyin beslenmesini spesifikleştirmekte ve 6 haftalık süreçte mikrobiyomda bulunan hasarları en aza indirerek sağlıklı bir denge kurmaya çalışmaktadır. Önerilerin temeli mikrobiyal çeşitliliği homojen yönde artırmaya yöneliktir.

Sizin analizinizi yaptırdıktan sonra kullandığım ilaçları bırakabilir miyim?

Biz tedavinize destek oluyoruz, bir tedavi yöntemi değiliz. Kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaçlarınızı bırakmayın.

Laboratuvarınıza gidip analizi yaptırabilir miyim?

Biz tamamen dijital ortamdan hizmet veriyoruz, laboratuvarımızda gaita örneğinizi veremiyorsunuz.

Kargo ücreti ödüyor muyuz?

Anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi kargoyla ücretsiz bir şekilde ve evinizden hiç çıkmadan bize kargonuzu gönderebilirsiniz.

Diyetisyenleriniz uzman diyetisyen mi?

Diyetisyenlerimiz mikrobiyom eğitimi almış uzman diyetisyenlerdir. Sizinle bire bir ilgileniyor ve süreci sizin için kolaylaştırıyor olacaklar.

Verilen diyet programını uygulamak kolay mı?

Hazırlanan beslenme programları sizi zorlayacak programlar değildir. Rahatsızlığınız hayatınızı daha stresli yapıyor, bizim amacımız da bu süreci sizin için kolaylaştırmak ve yanınızda olmak. Günlük tükettiğiniz ve ulaşılması kolay besinler üzerinden programınız oluşturulacak ve bu program hayatınıza en kolay şekilde entegre edilecek.

Ofisinize gelip bu testi yaptırabiliyor muyuz?

Biz tamamen dijital ortamdan hizmet veriyoruz. Bu hem sizin için daha konforlu oluyor hem de bu şekilde farklı şehirlere ve farklı ülkelere hizmet verebiliyoruz. Analiziniz için gaita örneği yeterli oluyor bu yüzden muaneye gerek kalmıyor.

Çocuklar da bu analizi yaptırabiliyor mu?

15 yaş altındaki kişiler için yapay zekada gerekli olan veri tabanı mevcut değil. Bu yüzden minimum 15 yaşında olması şartıyla çocuklar da bu analizi yaptırabilir.

Bundan sonra hayatım boyunca bu diyeti mi yapmam gerekiyor?

Bizler 6 hafta boyunca size kişiselleştirilmiş beslenme programınızı sunarak floranızı toparlıyoruz. Bu süreçte sizin bağırsak bakterilerinizin ihtiyaç duyduğu besinleri ön plana çıkarıp diğer besinleri arka plana atıyoruz. Böylelikle bakteri dengesi 6 hafta da sağlanmış oluyor. 6 hafta sonunda süreciniz bittiğinde arka plana atılan besinleri tekrar hayatınıza yavaş yavaş entegre edip normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz.

Sadece analizi yaptırıp diyetisyenlik hizmeti almasam oluyor mu?

Tabiki sadece analizi yaptırabilirsiniz fakat tedavi açısından sonuç alabilmek için uzman diyetisyenlerimizin kontrolü altında size özel beslenme programını uygulamanız ve prebiyotiğinizle de desteklemeniz gerekiyor.

Prebiyotiklerinizin neye göre gönderiliyor?

Prebiyotiklerimiz paket seçimlerine ve şikayetlere göre değişiklik gösteriyor.

Hangi şikayetlere hangi prebiyotiği gönderiyorsunuz?

Wellness paketinde kişinin rapor sonuçlarına göre tamamen kişiye özel prebiyotik gönderimi sağlanıyor. IBS paketinde ise tamamen IBS’ye özel reçete edilen prebiyotik gönderimi bulunmaktadır.

Prebiyotiklerin gönderimi sürecin hangi bölümünde olmaktadır?

6 haftalık diyetisyen takibinden sonra prebiyotikleriniz evlerinize ücretsiz bir şekilde gönderilir.

Prebiyotiklerin hastalara katkısı nedir?

Beslenme programıyla düzene soktuğumuz bağırsak bakterilerini uzun soluklu kılmak için prebiyotik desteğini sağlıyoruz.

Prebiyotikler ne şekilde kullanılır?

Prebiyotiklerimiz tablet şeklindedir. İçerisinde 60 tablet bulunur. Sabah ve akşam kullanmak kaydıyla 1 aylık bir prebiyotik gönderimi sağlanmaktadır.

Sadece prebiyotik alabiliyor muyum?

Prebiyotiklerimiz kişiye özeldir ve analiz sonuçlarınız doğrultusunda hazırlanmaktadır. Bu yüzden sadece prebiyotik gönderimimiz bulunmamaktadır.

IBS paketi ve Wellness paketi arasındaki fark nedir?

İki pakette de analiz ve analiz içerikleri,diyet desteği, prebiyotik gönderimi aynıdır. Tek farkı gönderilen prebiyotiklerin içeriğidir. Wellness paketindeki prebiyoyikler kişiye özeldir. Fakat IBS paketindeki prebiyotikler tamamen IBS’ye özel reçete edilmiştir.

Bana hangi paketin uygun olduğunu nasıl anlayabilirim?

Şikayetlerinize göre paket yönlendirmesi yapılmaktadır. Müşteri ilişkilerinden sorumlu arkadaşlarımız sizin için en uygun olan paketi seçebilmeniz için size yardımcı olacaklardır.

IBS ile ilgili her hangi bir veriniz var mı?

IBS en başarılı olduğumuz rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu alanda klinik çalışmalarımız mevcut ve elde ettiğimiz başarı %78’dir.

Analiz süreciniz neden bu kadar uzun sürüyor?

Bağırsağınızdaki bütün bakteriler tek tek analiz edilip bu bakterilerin genetik yapılarına da bakılıyor. Çok detaylı bir analiz olduğu için analiz süreci de uzun oluyor.

Yapay zekaya ne derece güvenebiliriz?

Yapay zeka; süper güçlendirilmiş düşünce ve veri analizi yeteneği ve süreciyle ilgilidir. Yani kendini geliştirebilen ve hata payı olmayan bir teknolojik sistemdir. Bu yüzden analizleriniz yapay zekada sonuçlandırılır, bizler tarafından kontrol edildikten sonra da sizlere sunulur.

Sağlık bakanlığından onayınız var mı?

Bizler size herhangi bir ilaç önerisinde veya tıbbi müdahale de bulunmuyoruz. Tamamen beslenme üzerine yani doğal yöntemlerle tedavi sürecinize destekde bulunuyoruz. Bu yüzden bu süreçte sağlık bakanlığının onayı gerekmiyor ama prebiyotiklerimiz için sağlık bakanlığından onayımız var.

Bağırsak problemlerim var ve psikolojik destek de alıyorum. İki durum birbiriyle ilgili mi?

Psikolojik sağlıktan biyolojik sağlığa kadar her detayda mikrobiyomun payı büyüktür. Bağırsak floranız bozulduğunda mutluluk hormonu dediğimiz seratonin hormonunun sağlıklı bir şekilde salgılanmasını engeller. Bu noktada kişi kendini daha depresif hissedebilir. Psikolojik sağlık ve bağırsak problemleri bu yüzden birbiriyle doğru orantılıdır.

Kolon kanserinde nasıl erken teşhis mümkün olabiliyor?

Birçok gastrointestinal bozukluğun bağırsak mikrobiyomu kompozisyonuna yansıdığını biliyoruz. Ancak bunları bir ya da birkaç mikroorganizmanın durumundan anlamak pek mümkün değil, bu sebeple sistem ve ekosistem seviyesinde incelenmesi gerekiyor.

Bizim geliştirdiğimiz teknoloji ise mikrobiyom içerisindeki tüm genleri analiz ederek hastalığı tanımlayacak bir algoritma üzerine kurulu. Yalnızca dışkı örneği ile bağırsak enfeksiyonları, kronik bağırsak hastalıkları ve bağırsak kanserlerinin erken tespitini mümkün hale getirdik.

Haşimato ve mikrobiyomun ilişkisi nedir?

Haşimato bir otoimmün hastalıktır ve bağışıklık sisteminin düşüşünden kaynaklanır. Haşimato hastalığı bireylere uygun ilaç tedavileri ve desteklerinin yanında dikkatli bir beslenme programıyla tamamen kontrol altında tutulabilmekte. Bu yüzden haşimato hastalığı olan bireyler beslenmesine çok dikkat etmeli. Bu beslenme programını da sizin için ENBIOSIS diyetisyenleri hazırlıyor ve hem bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor hem de haşimatonuzu kontrol altına alıyorlar.

Sonuç alamazsam nasıl bir yol izleniyor?

Biz tamamen sizin bakterilerinize yönelik kişiselleştirilmiş programlar hazırladığımız için sonuç almamanız imkansızlaşıyor. Süreç bitmeden semptomlarınızın azaldığını siz de gözlemyebiliyorsunuz. Bizim danışanlara önerimiz yılda 1 kez bu analizi yaptırmaları gerektiğidir. Böylelikle mevcut bakteri populasyonunuza göre yeni programlar oluşturup ilerleyebiliriz.

Abonelik paketi nedir?

Abonelik paketimizde yılda iki kez mikrobiyom analizi, her ay prebiyotik gönderimi ve her ay diyetisyen görüşmesi mevcuttur. Analiziniz süreç başında ve 6.ayın sonunda toplamda iki kez yapılır. Ardından 12 ay boyunca diyetisyen görüşmeleri sağlanır ve 12 adet prebiyotik gönderilir. Böylelikle düzenli kontrolleriniz sağlanmış olur ve daha sürdürülebilir sonuçlar elde edilir.

Mikrobiyom analizi yaptırmadan önce tanı / teşhis almama gerek var mı?

Biz bağırsak bakterilerini analiz edip sonuçlara göre programlarınızı oluşturduğumuz için konulan teşhis analizimiz için.

Oluşturulan beslenme programlarındaki gıdalar kolaylıkla erişim sağlayabileceğimiz ürünler mi?

Günlük tükettiğiniz besinler üzerinden beslenme programlarınız oluşturuluyor. 215 adet besin seçeneğiniz mevcut olacak ve kolaylıkla erişim sağlayabileceksiniz.

Ben yoğun bir şekilde çalışıyorum bana uygun program hazırlayabilecek misiniz?

Mesleğiniz, sosyal yaşantınız ve raporlarınız harmanlanarak ortaya bir program çıkartılıyor. Diyetisyenlerimiz mümkün olduğu kadar sizin yaşantanıza kanalize olup size en uygun programı hazırlıyorlar.

Yaptığınız işlemler sadece tedavi mi yoksa kilo vermemde de yardımcı olur mu?

ENBIOSIS’in asıl amacı bakteri popülasyon dengesini sağlamaktır. Bunu yaparken de sindirim sistemi, metabolizma hızı, bağışıklık sistemi, cilt problemleri, kilo alamama-verememe vb bir çok parametreyi analiz ediyoruz. Bu parametrelerle bağlantılı hangi bakterileriniz düzensizleşmiş ise programlarınız ile kontrol altına alıyoruz. Yani hem semptomlarınızı azaltmış hem de mikrobiyom dengesini sağlamış oluyoruz.

ENBIOSIS Biyoteknoloji A.Ş.

Maslak 1453 T4-B/91 Sarıyer/İstanbul
Mersis No: 0334097043200001