Sedef Hastalığında Mikrobiyom

Sedef hastalığı ve bağırsakların ilişkili olduğunu biliyor muydun? Sedef hastalığı, bağışıklık hücrelerinin fonksiyonunun bozulması sonucu ortaya çıkan kronik bir cilt hastalığıdır. Ve bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hastalık sürecinde ciltte beyaz pullarla kaplı engebeli kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Bu pullu lekeler cildin herhangi bir yerinde büyüyebilirler. Ancak çoğunlukla kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ve sırtta görülür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik bir beslenme programı ile hastalığın semptomları azalır. Böylece sedefli bireylerin yaşam kalitesi artar. Hastalığın oluşmasında; bireyin gebelik ve emzirme döneminde olup olmadığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, cilt kanseri geçmişi, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi çeşitli faktörler etkili olabilir. Ve tedavi sürecinde de bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Steroid tedavisi hafif seyreden hastalar için tek başına kullanılabilir, A ve D vitaminlerinin de tedavi sürecine eklenmesi semptomların düzenlenmesini hızlandırdığı ortaya çıkartılmıştır.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Otoimmün bir hastalık olan sedef hastalığında bağışıklık hücreleri değişime uğrar. Vücudundaki bağışıklık hücrelerinin değişime uğraması sonucunda cilt hücrelerinde iltihap meydana gelir. Bu nedenle hücreler kontrolsüz bir şekilde artmaya başlar. Bu durum ciltte deformasyonların oluşması ile sonuçlanır. Peki bağışıklık sistemimnde bu şekilde istenmeyen bir değişime sebep olan faktörler nelerdir? Genetik faktörler, patojen bakteriler veya radyasyon, kötü beslenme gibi diğer etkenlerin dışında cilt mikrobiyomunu oluşturan bakteri hücrelerin bu süreçte büyük rol oynar.

 

Sedef ve Mikrobiyom

Cildin, bağırsakların ve miden olmak üzere vücudunda kendi hücrelerinden daha fazla miktarda bakteri hücresi bulunmaktadır. Bu bakteriler sağlıklı bir denge halindedir. Ancak kötü beslenme, antibiyotik kullanımı gibi etkenler altında kaldıkları zaman miktarları değişmeye başlar, etki mekanizmaları artık vücudumuza zarar vermeye başlar. Mikrobiyomun bu şekilde değişikliğe uğraması bağışıklık sisteminin çalışmasında bozulmalara neden olur. Cildinde bulunan mikrobiyom profili bağırsaklarında ve diğer vücut bölgelerinde bulunan bakteriler ile paralellik göstermektedir.

Sedef hastaları ve sağlıklı bireyler üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir çalışma sonucunda bağırsak profilinde Faecalibacterium bakterileri miktarında belirgin bir artış görülmesi ile beraber Bacteroides bakterilerinde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Bu durum bağırsak bakterilerinin miktarlarında ve işlevlerindeki değişimin sedef hastalığını tetikleyici etki gösterdiğini kanıtlamaktadır.

 

Sedef Hastalığında Beslenmenin Önemi Nedir?

Sedef hastalığında bireyler bağışıklık sistemini güçlendirici yönde beslenmelidir. Antioksidan kaynağı sebze ve meyve çeşitliliği arttırılmalıdır.

Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir mikrobiyoma ihtiyaç duyar. Bakterilerin ihtiyaç duyduğu besinleri içeren beslenme programı sedefin önlenmesinde etkilidir.

Sana uygun besinlerle hazırlanın sağlıklı ve dengeli bir diyet sadece sedef değil birçok cilt hastalığının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde büyük önem taşır.

 

KAYNAKLAR

Pathogenesis of psoriasis and development of treatment

Current guidelines for psoriasis treatment: a work in progress

Psoriasis Pathogenesis and Treatment

Gut microbial composition in patients with psoriasis

Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.