Sedef Hastalığında Mikrobiyom

egzama nedir ve belirtileri nedir

Sedef hastalığı, egzama veya akne… Sende bu hastalıklardan muzdarip misin? Cilt güzelliği kadın erkek herkes için çok önemlidir. Çünkü en güzel giysimiz cildimizdir. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için sen de bu zaman kadar bir çok şey denemişsindir. Peki sağlıklı cildin sırrının bağırsaklarda olduğunu biliyor musun? Bağırsağın ve cildin sahip olduğu rollerin çok benzerdir. Her ikisi de dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyucu bir bariyer görevi gören organlardır.

Cildin, vücudunun en büyük organıdır. Seni, dış etkenlere karşı savunan ilk hattır. Cilt hem fiziksel hem de immünolojik bir bariyer olarak işlev görür. Bu sayede doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklık fonksiyonlarını düzenler. Bu görevleri nedeniyle, cilt mikrobiyomun sağlığının önemli bir parçasıdır.

Peki sedef hastalığının ve bağırsakların ilişkili olduğunu biliyor muydun? Sedef hastalığı, bağışıklık hücrelerinin fonksiyonunun bozulması sonucu ortaya çıkan kronik bir cilt hastalığıdır ve bulaşıcı bir hastalık değildir.

Hastalık sürecinde ciltte beyaz pullarla kaplı engebeli kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Bu pullu lekeler cildin herhangi bir yerinde büyüyebilirler. Ancak çoğunlukla kafa derisinde, dirseklerde, dizlerde ve sırtta görülür. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik bir beslenme programı ile hastalığın semptomları azalır. Böylece sedefli bireylerin yaşam kalitesi artar. Hastalığın oluşmasında; bireyin gebelik ve emzirme döneminde olup olmadığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, cilt kanseri geçmişi, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi çeşitli faktörler etkili olabilir. Ve tedavi sürecinde de bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Steroid tedavisi hafif seyreden hastalar için tek başına kullanılabilir, A ve D vitaminlerinin de tedavi sürecine eklenmesi semptomların düzenlenmesini hızlandırdığı ortaya çıkartılmıştır.

Genellikle 15-25 yaş bandı arasında ortaya çıkan bu kronik inflamatuar hastalık cilt yüzeyinde pul pul görünüme, kabarıklığa, kızarıklığa ve yoğun kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Bu hastalığı mikrobiyom perspektifinden inceleyen araştırmacılar bu hastalığa sahip kişilerin bağırsak mukozal yapısını güçlendiren ve bağırsak bariyerini koruyan yararlı bakteri türlerinde önemli azalmalar olduğu görmüşlerdir. Diğer cilt hastalıklarında olduğu gibi yine sedefte de bağırsak mikrobiyom çeşitliliğinin azalmış olması dikkat çekicidir.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Otoimmün bir hastalık olan sedef hastalığında bağışıklık hücreleri değişime uğrar. Vücudundaki bağışıklık hücrelerinin değişime uğraması sonucunda cilt hücrelerinde iltihap meydana gelir. Bu nedenle hücreler kontrolsüz bir şekilde artmaya başlar. Bu durum ciltte deformasyonların oluşması ile sonuçlanır. Peki bağışıklık sistemiminde bu şekilde istenmeyen bir değişime sebep olan faktörler nelerdir? Genetik faktörler, patojen bakteriler veya radyasyon, kötü beslenme gibi diğer etkenlerin dışında cilt mikrobiyomunu oluşturan bakteri hücrelerin bu süreçte büyük rol oynar.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Özellikle diz ve dirsek bölgelerinde yer alan sedef rengi pullanma ve kabuklanmalar. Bu cilt lezyonları genital bölgede, tırnak ve saç derisinde de gözlenebilir.
  • Arıca kollar, bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanında kırmızı lekeler üzerinde gri-beyaz renkli deri döküntüleri ve kabuklanmalar
  • Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve sarı renk oluşumu, tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklar
  • Ciltte kuruluk, yanma hissi, kaşıntı ve kanamalar
  • Eklemlerde ağrı
  • Şişlik ve kızarıklıklardır.

Sedef ve Mikrobiyom

Cildin en büyük sakini olan bakteriler, cilt mikrobiyomunun en iyi incelenen kısımlarıdır. Bakteriyel bileşim kişiden kişiye değişir ve vücut bölgesine göre de bu bileşim değişkenlik gösterir. Cildin, bağırsakların ve miden olmak üzere vücudunda kendi hücrelerinden daha fazla miktarda bakteri hücresi bulunmaktadır. Bu bakteriler sağlıklı bir denge halindedir. Ancak kötü beslenme, antibiyotik kullanımı gibi etkenler altında kaldıkları zaman miktarları değişmeye başlar, etki mekanizmaları artık vücudumuza zarar vermeye başlar. Mikrobiyomun bu şekilde değişikliğe uğraması bağışıklık sisteminin çalışmasında bozulmalara neden olur. Cildinde bulunan mikrobiyom profili bağırsaklarında ve diğer vücut bölgelerinde bulunan bakteriler ile paralellik göstermektedir.

Sedef hastaları ve sağlıklı bireyler üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir çalışma sonucunda bağırsak profilinde Faecalibacterium bakterileri miktarında belirgin bir artış görülmesi ile beraber Bacteroides bakterilerinde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Bu durum bağırsak bakterilerinin miktarlarında ve işlevlerindeki değişimin sedef hastalığını tetikleyici etki gösterdiğini kanıtlamaktadır.

Sedef Hastalığında Beslenmenin Önemi Nedir?

Sedef hastalığında bireyler bağışıklık sistemini güçlendirici yönde beslenmelidir. Antioksidan kaynağı sebze ve meyve çeşitliliği arttırılmalıdır.

Sağlıklı bir cilt, sağlıklı bir mikrobiyoma ihtiyaç duyar. Bakterilerin ihtiyaç duyduğu besinleri içeren beslenme programı sedefin önlenmesinde etkilidir.

Sana uygun besinlerle hazırlanın sağlıklı ve dengeli bir diyet sadece sedef değil birçok cilt hastalığının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde büyük önem taşır.

 

KAYNAKLAR

Pathogenesis of psoriasis and development of treatment

Current guidelines for psoriasis treatment: a work in progress

Psoriasis Pathogenesis and Treatment

Gut microbial composition in patients with psoriasis

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.