Stresini Azaltmak İçin Vagus Sinirini Harekete Geçir!

vagus siniri

Vagus sinirini daha önce duydun mu? Son zamanlarda başta kendinde olmak üzere çevrende de depresyonun bulgularına daha fazla rastladığının farkında mısın? Yaşam koşulları, ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı gibi durumların getirisi olarak hepimizin maruz kaldığı stres giderek artış gösteriyor. Hal böyle olunca da herkesin aklında yaşadıkları stresi nasıl azaltacaklarına dair düşünceler var. 

Nedir?

Vagus siniri, beyinden bedene geniş ve karmaşık bir ağ gibi yayılan on iki kafatası sinirinden biridir. Oldukça güçlü ve ilgi çekici özelliklere sahiptir. Gezgin olarak nitelendirilen bu sinir yolculuğuna omurilikte başlar ve gırtlak, yemek borusu, boğaz, bronşlar, kalp, mide, pankreas, karaciğerde devam eder. 

 

vagus

Görevi Nedir?

Görevi ise beyin-bağırsak ekseni arasındaki iletişimi sağlayarak bu eksende veya organlarda meydana gelen sorunları beyne iletmektir.

Vagus, zihinsel dinginliğe ulaşmanı sağlayarak stresle mücadele etmene ve mutlu hissetmene yardımcı olur. Bu nedenle vagus sinirinin sağlığını koruyarak depresyon semptomlarını azaltmak ve kendine iyi bakmak aslında senin elinde!

Vagus Siniri Ruh Sağlığına Nasıl Etki Ediyor?

Vücudumuzda sindirim sistemimizi düzenleyen, olaylara vereceğimiz tepkileri belirleyen üç sistem bulunuyor: Sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi ve enterik sinir sistemi. 

Sempatik sinir sistemi vücudunu tehlikelere karşı uyarır ve vücudunu tetikte tutar. Parasempatik sinir sistemi de tam tersi hareket ederek vücudunu sakinleştirmek için çalışır. Enterik sinir sistemi ise tüm sindirim sürecini kapsar ancak sadece sindirim sistemiyle ilgilenmez. Vücudunda serotonin (insana mutluluk, canlılık hissi verir), dopamin (ruh hali, depresyon, konsantrasyon gibi işlevlerde etkili) gibi kimyasalları sentezler.

Gergin durumların üstesinden ise bu sinirin ile gelebileceğini biliyor musun? Mutsuz olduğunu anlayan vagus siniri, senin için hemen kontrolü eline alır ve sempatik sinir sistemini uyararak vücudunda kortizol salınımını uyarır. Bu uyarılmayla birlikte sen de durumlara nasıl tepki vereceğini belirlersin; savaşacak mısın yoksa kaçmayı mı tercih edeceksin?

Her yaşadığın streste veya mutsuz olduğun zamanlarda vücudunda devam eden bir kortizol salınımı var. Öyle ki vagus sinirin, böyle durumlarda senin bir saldırı altında olduğunu hisseder ve bu durumu beynine iletir. Bu ileti ile birlikte beynin yaşadığın sorunu fark eder. Böylece sen stres altındayken aslında beynin de ruh sağlığını etkiler. 

Vagus Sinirinin Sindirim Sistemine Etkisi Nedir?

Vagus sinirin işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremezse sindirim sisteminde, özellikle bağırsaklarındaki haraketlilik azalır. Bağırsak hareketliliğinin yavaşlaması ile birlikte; toksinler ve katı gıda maddeleri bağırsaklarınla daha fazla temas eder. Bunun sonucunda ise, bağırsakta istemediğimiz iltihaplanmaların meydana gelmesi söz konusu olur.

 

vagus

Ayrıca; vagus sinirinin performansı iyi değilse bağırsaklarında yer alan patojen bakterilerin miktarının artması da olası…

Vagus Sinirini Harekete Geçirmeye Ne Dersin?

Yağ, cilt, kan tabakalarıyla koruduğun vücudunun merkezinde bulunan en uzun sinir kümeni harekete geçirmek için yapmak gereken belli yöntemlerle onu uyarmak. Sinir egzersizleri ile bunu başarabilirsin. Nasıl mı?

Öncelikle tüm vücudunu dolaşan nefesine odaklanarak sinirini harekete geçirebilirsin. Stresli zamanlarda nefesin içinde sıkışır ve nefes alman oldukça zorlaşır. Bu durum, sinirin üzerinde bir panik havası yaratır.  Şimdi derin bir nefes al ve okumaya devam et.

Şimdi sana en basit tekniklerle vagus sinirini nasıl uyaracağını anlatacağım.

Masaj! İstersen vagus sinirini aktive eden birçok sinir noktasının birleşimi olan ayaklarını ovarak da vagus sinirini uyarabilirsin. Hazır rahatlamışken bir de şarkı söyleyerek vagus sinirini uyarmaya ne dersin? Ses yankılanmalarından etkilenen organın larinks sayesinde sinirin uyarılır. Bununla beraber attığın kahkahalar ve yaptığın egzersizler de sinirinin hoşuna gider ve onu harekete geçirmeni sağlar.

Sen de sinirin gibi soğuk havaları sıcaklara tercih eder misin? 

Sinirini harekete geçiren önemli faktörlerden biri de mikrobiyomuna uygun probiyotikler kullanmaktır. Bağırsak mikrobiyomunda yaşayan bakterilerin sentezlediği pek çok vitamin ve kimyasal beyin üzerinde etkilidir ve nöronlar arasındaki iletişimde kullanılır

Mikrobiyom İlişkisi

Vücudunda özellikle zihin sağlığı ve korku, endişe gibi duyguların için önemli bir nörotransmitter olan gama aminobütirik asit, vagus sinirinin uyarılması ile üretilir. Lactobacillus rhamnosus ve vagus siniri arasındaki bağlantıyı araştıran bir çalışmada, bu bakteri grubunun gama aminobütirik asit oluşumunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Probiyotikler vagus sinirinin fonksiyonunun gelişmesinde oldukça etkilidir.

Mikrobiyomun sana özeldir. Bağırsağında yaşayan bakterilerin çeşitliliği, sayısı, dağılımı herkeste farklıdır. Mikrobiyom profilin, bu durumları göz önünde bulundurarak kabul edeceği probiyotik organizmaları seçmek ister. Maalesef her probiyotik her mikrobiyoma tutunamaz. Bu sebeple mikrobiyomuna tutunup kolonize olacak, sana uygun olan probiyotiği seçip kullanmanı tavsiye ederiz. Mikrobiyom analizi ile bağırsağında yaşayan probiyotik organizmalar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsin. 

Dış dünyadaki uyarıcılara odaklanmak yerine kendi bedenini dinleyerek sinirini harekete geçireceksin. Ve daha kaliteli bir yaşam süreceksin! Bunu yaparken yukarıda sana verdiğimiz tavsiyelerden faydalanabilirsin.

vagus siniriUnutma, vagus sinirinin aktifliği bağırsak hareketliliğin ile yakından ilişkili. Bağırsakların sağlıklı oldukça kendini daha mutlu hissedeceksin. Sağlıklı bir sinire sahip olmak stresten daha kolay kurtulmana yardımcı olacak!

Rahatlamanı, zihinsel dinginliğe ulaşmanı ve daha mutlu hissetmeni sağlayan; sinirin için yapman gerekenler bu kadar kolay!

 

 

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.