Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı bir cilt için sen de bu zaman kadar bir çok şey denemişsindir. Peki sağlıklı cildin sırrının bağırsaklarda olduğunu biliyor musun? Bağırsağın ve cildin sahip olduğu rollerin çok benzerdir. Her ikisi de dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyucu bir bariyer görevi gören organlardır.

Cildin, vücudunun en büyük organıdır. Seni, dış etkenlere karşı savunan ilk hattır. Cilt hem fiziksel hem de immünolojik bir bariyer olarak işlev görür. Bu sayede doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklık fonksiyonlarını düzenler. Bu görevleri nedeniyle, cilt mikrobiyomun sağlığının önemli bir parçasıdır.

Dengesi bozulmuş bağırsak mikrobiyomu ise cilt hastalıklarına neden olur veya hastalıkların seyrini ağırlaştırabilir. Bu konuda sekanslama teknolojisindeki gelişmeler, bize bağırsak mikrobiyomun hakkında önemli bilgiler sağlamıştır.

 

İçten Dışa Bakım

Yatmadan önce, sabah uyandığında veya gün içinde cilt bakım rutinini düzenli olarak yapıyor musun? Temiz bir cilde sahip olmayı mı hayal ediyorsun? Bunun için cildini dıştan beslemelisin ancak sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde kavuşmak sadece dıştan müdahele ile çözülemeyebilir.

Cildine dıştan ne kadar iyi bakıyorsan, iç organlarına da iyi bakmalısın. En önemli organ ise bağırsakların. Sağlıklı cilde kavuşmak için bakımı içten dışa yapmalısın.

 

Reçeteli Kimyasallar

Kronik cilt rahatsızlığın varsa ve ilgili yerlere danıştıysan, yüksek ihtimalle reçeteli kimyasallar veya farmasötik maddelerle zenginleştirilmiş merhemler ile karşılaşacaksın. Burada önemli olan nokta ise; semptomu tedavi etmen ayrı bir konu, altta yatan nedeni bularak tedavi etmen ise ayrı bir konu.

Cilt inanılmaz derecede emicidir ve bu kimyasalların çoğunu doğrudan kan dolaşımına dahil eder. Bu kimyasalların sana yardımcı olduğunu düşünüyor olabilirsin, ancak temiz ve saf olmadıkça sana faydadan çok zarar verebilme ihtimalleri de var.

 

Probiyotik Kullanımı

Sağlıklı cilde kavuşmak için probiyotik takviyeleri denemiş olabilirsin. Probiyotik takviyeler vücudun doğru bölgesini hedefleseler de sundukları biyoçeşitlilik eksikliği nedeniyle onları yetersiz kılabilmekte.

Aknede prebiyotik ve probiyotiklerin kullanımının temel mantığı bağırsak florası, zihinsel sağlık ve cildin enflamatuar koşulları arasındaki bağlantıyı içeren bağırsak-beyin-cilt ekseni teorisinden kaynaklanmakta. Akne tedavisinde probiyotiklerin başarılı kullanımı, sadece birkaç rapor ve inceleme ile sınırlıdır.

 

Faj Tedavisi

Bakteriyofajlar bakteri hücrelerini enfekte eden ve hızlı üreme, DNA transferi yapabilen virüslerdir. Bakteri bazlı dermatolojik hastalıkların tedavisinde mikrobiyom dengesini kurmak yararlıdır.

 

Bağırsak Mikrobiyomu

Cildin en büyük sakini olan bakteriler, cilt mikrobiyomunun en iyi incelenen kısımlarıdır. Bakteriyel bileşim kişiden kişiye değişir ve vücut bölgesine göre de bu bileşim değişkenlik gösterir.

Kanıtlar, bağırsak mikrobiyomunun cildi doğrudan etkileyebileceğini göstermiştir. Bağırsak bariyeri bozulduğunda, bağırsak mikrobiyomu ve metabolitleri hızla kan dolaşımına girer, ciltte birikir ve cilt dengesini bozar. Diğer bir taraftan bağırsak mikrobiyomu, bağırsakta lif fermantasyonu sırasında yararlı kısa zincirli yağ asitleri (SCFA’lar) oluşturarak cilt mikrobiyomunu olumlu da etkiler.

Bağırsak mikrobiyomu, mTOR yolu ile etkileşerek akneyi etkilediği düşünülüyor. mTOR, bağırsak disbiyozu ve bozulmuş bağırsak bariyeri durumunda, konakçı metabolizmasını ve iltihaplanmayı artırabilecek pozitif bir geri besleme döngüsü oluşturur.

 

Stres Düzeyi

Stresin de akneyi şiddetlendirdiği bilinmekte ve hatta bunu kendinde de bunu gözlemlemiş olabilirsin. Deneysel yapılan çalışmalarda, stresin normal bağırsak mikrobiyomunu, özellikle yararlı bakterileri etkilediğini göstermiştir. Stres faktörleri, bağırsak mikroplarının ürettiği zararlı metabolitlerin kan dolaşımına girmesine neden olarak akne oluşumunu etkiler.

 

Aknede Bağırsak Mikrobiyomu

Yapılan bir çalışmada, akne hastalarının aknesi olmayan kontrollere kıyasla daha farklı bağırsak bileşimi sergilediğini bildirmiştir. Diğer çalışmalarda ise akne hastalarının daha düşük bağırsak mikrobiyom çeşitliliğine sahip olduğu belirtilmiştir. Akne hastalarında, bağırsak mikrobiyomunu dengeleyen, geçirgenliği azaltarak bağırsak bariyerini güçlendiren yararlı bakteri türlerinde azalmalar gözlenmiştir. 

 

Sağlıklı Bir Bağırsak, Sağlıklı Bir Cildi İfade Eder

Bazı cilt durumlarının içten dışa tedavi edilmesi gerektiğinde, sorunu sadece dışarıdan çözmeye çalışmak yetersiz kalır. Herkesin bağırsak mikrobiyomu tıpkı parmak izi gibi kendisine özeldir ve benzersiz bir beslenme şekli gerektirir. Bilim, bir kişi için sağlıklı olan beslenme şeklinin aslında senin için ideal olmayabileceğini ortaya çıkardı.

Stres ve beslenme gibi çeşitli çevresel faktörler, özellikle erken yaşlarda mikrobiyal bileşimi etkilemekte. Bu çeşitli faktörlerle birlikte, bağırsak mikrobiyomu cilt problemlerinin gelişimine ve doğal seyrine katkıda sağlar. Kanıtlar, bağırsak mikrobiyomunda meydana gelen bozulmaların cilt problemlerinin tedavi edilmesinde gerekli bir durum olduğunu vurgulamaktadır.

Akkermansia muciniphila gibi yararlı bakteriler tarafından üretilen yararlı ürünler, cilt problemleri başta olmak üzere cilt-bağışıklık sisteminde önemli roller oynamaktadır. Yapılan  fare çalışmasında, yararlı bakterilerin ürettiği ürünlerin bağırsak mikrobiyomunu modüle ettiğini ve atopik dermatiti (egzama) hafiflettiği gözlenmiştir.

Bağırsak mikrobiyomu, cilt eksenini doğrudan ve dolaylı yoldan modüle eder. Örneğin bağırsak mikrobiyomu tarafından üretilen triptofan, deride kaşıntı hissine neden olurken, Lactobacillus türleri ve Bifidobacterium türleri gibi yararlı bakteriler, kaşıntı hissini azaltan ürünler üretir.

Cilt hastalıklarında sorunu dıştan çözmeye çalışmak çoğu zaman yetersiz kalır. Bağırsak mikrobiyom dengesinin bozulması cildini güzelleştirmede sana engel olur. Bu alandaki bilgilerin ilerlemesi dermatolojik bozukluklara çok çeşitli tamamlayıcı ve alternatif tıbbi seçenekler sunmaktadır. Cilt problemlerinin çözümünde bağırsak mikrobiyomunu da dinlemelisin!

 

KAYNAKLAR

Potential Role of the Microbiome in Acne: A Comprehensive Review

The Skin and Gut Microbiome and Its Role in Common Dermatologic Conditions

Potential Role of the Microbiome in Acne: A Comprehensive Review

Antimicrobial activity of enterocins from Enterococcus faecalis SL-5 against Propionibacterium acnes, the causative agent in acne vulgaris, and its therapeutic effect

Microbiome in the Gut-Skin Axis in Atopic Dermatitis

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.