Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi nedir ve nedenleri nelerdir

Saç dökülmesi nedir? Bugün en çok dert ettiklerimizin arasında… Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesine karşı şampuanlar uzun dönemde ne kadar etkili? Hangi besinler saç dökülmesine karşı iyi gelir?

Bu ve bunun gibi sorular sadece biz kadınların değil son yıllarda erkeklerin de hayatında önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Peki bağırsak sağlığının saç dökülme problemine etki ettiğini biliyor muydun? Öncelikle bu yazımızda saç dökülmesi ve saç dökülmesinin altında yatan sebepleri hakkında konuşalım.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi genetik, beslenme, tıbbi ve çevresel faktörleri içeren evrensel bir sıkıntılı durumdur.

Saçın eş zamanlı faz ile ve belli aralıklarla tekrarlanan 3 farklı büyüme döngüsü vardır. 3 ila 5 yıl süren büyüme aşamasına anagen denir. 2 ila 3 hafta süren dinlenme olarak adlandırılan katagen aşamasını oluşturur. Yeni saçların oluşumuna yol açan telogen olarak adlandırılan 3 ila 4 ay süren dökülme aşamadır.

Dinlenme evresi sırasında, saç serbest hale gelir. Daha sonra dökülür. Ve zaman fark etmeksizin herhangi bir esnada bir sonraki döngü başlar. Sağlıklı kafa derisindeki saçların %90’I büyümektedir. Nerdeyse %1’involüzyon geçirir. Ve kalan %5 ila % 10’u ise dinlenme halindedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Bireyler, kafa derisinde saç büyümesi için önceden belirlenmiş 100.000 terminal saç ile doğar. Günde 100 saçın dökülmesi normaldir. Fakat daha yüksek bir değer sahip fizyolojik kayıp oranı dünya çapında önemli bir endişe kaynağıdır. Sürekli olarak yüksek kayıp yaşama sebebiyle erkek veya kadın desen alopesi ile sonuçlanabilir.

Erkek tipi kellik olarak da ifade edilen androgenetik alopesi erkeklerde saç dökülmesinin en sık nedenidir. Hipotiroidizm, oral kontraseptifler, beslenme yetersizliği gibi tıbbi durumlar da kadınlarda saç dökülmesine neden olur. Bu durum ayrıca kişide psikolojik olarak da sıkıntıya yol açar.

Ayrıca kadınların yaklaşık %50’si 60 yaşına kadar görünür saç dökülmesine sahiptir. Erkekler ise 50 yaşına kadar saç kaybetme eğilimindedir. Bazı saç dökülmesi nedenleri;

  • Yetersiz beslenmeye bağlı olarak görülen vitamin mineral eksikleri
  • Hormonal dengesizlikler (Troit hormonunda yaşanan problemler)
  • Stresli bir yaşam
  • Hamilelik, doğum sonrası, emzirme, menopoz dönemleri,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

Saç Dökülmesinde Beslenme

Yapılan çalışmalarda C vitamini, fosfor, kalsiyum ve demir gibi vitamin, mineral içeren besin kaynaklarının saç büyümesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca selenyumun eksikliği, vücutta saç dökülmesine yol açtığı görülmüştür.

Hindistan cevizi ve ürünleri, kepek önleyici ve saç dökülmesi önleyici etkileri de dahil olmak üzere bilinen birçok sağlık yararına sahiptir ve uzun zamandan beri şampuan ve saç kremleri gibi saç kozmetiklerinin bir parçası olmuştur. Yer fıstığı kabuğu özü, antioksidan aktivitesi ile protein bozulmasını azaltır ve böylece saç telini korur.

Saç Dökülmesi ve Mikrobiyom

Mikrobiyom, insan hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, bazı mikrobiyom merkezli müdahaleler, tekrarlayan sedef hastalığı gibi spesifik bozuklukların tedavisinde olağanüstü etkinlik göstermiştir. İnsan mikrobiyomunun sağlıklı duruma doğru şekillendirilmesine yardımcı olabilmek için yeni yaklaşımlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarda saç dökülmesi ile mikrobiyom arasında olası bir bağlantı olduğu görülmüştür. Androgenetik alopesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yakın zamanlı yapılan yeni bir araştırmada saç köklerinin orta ve alt bölmelerinin mikrobiyotasındaki değişiklikler gözlenmiştir. Meydana gelen bu değişikliklerde özellikle bazı cins bakterilerin bolluğunun olduğunu göstermektedir.

Kişiselleştirilmiş beslenme rehberi; bağırsaklarımızda yaşayan bakterilere özel beslenme hedefleri sunar. Böylece bağırsaklarda bulunan bakterileri olumlu yönde etkiliyor. Bağırsak mikrobiyomunuzu yapılandırıyor. Böylece saç dökülmesi önüne geçerek buna sebep olan beslenme yetersizliklerine karşı koyuyor.

Kaynakça

Clinical Study to Evaluate the Efficacy and Safety of a Hair Serum Product in Healthy Adult Male and Female Volunteers with Hair Fall

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.