Mikrobiyomun Romatoid Artriti Etkiliyor Mu?

Romatoid artrit İltihaplı romatizma olarak da bilinir. Ve vücutta en çok eklemleri etkileyen kronik inflamavatuar bir hastalıktır.

Romatoid artrit İltihaplı romatizma olarak da bilinir. Ve vücutta en çok eklemleri etkileyen kronik inflamavatuar bir hastalıktır. Bazı insanların eklemleri haricinde iltihaplanma cilt, göz, akciğer, kalp ve kan damarları da dahil olmak üzere vücudun çok farklı bölgesinde yaşanabilir.

Romatoid Artrit Nasıl Bir Hastalıktır?

Romatoid artrit, vücudun kendi hücrelerini zararlı olarak algılayıp, kendi hücrelerine karşı savaş açmasıyla ortaya çıkan oto-immün bir hastalıktır. Vücudunda, eklemlerinin iç yüzeyini etkileyerek eklemlerinde deformasyona neden olur. Bu durum kendisini ağrılı bir şişme ile belli eder.

Romatoid artrite bağlı olarak vücutta oluşan iltihap, vücudun diğer kısımlarına da zarar verebilir. Hastalığın tedavisinde kullanılan yeni ilaç türleri semptomları önemli ölçüde iyileştirirken, şiddetli romatoid artrit yaşayan kişilerin fiziksel semptomları hala devam edebilir.

İltihaplı romatizmal hastalığın nedenleri,semptomları, tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı kaçırma!

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artritin belirti ve semptomları şunlardır:

 • Şiş eklemler
 • Sabahları veya hareketsiz bir günden sonra genellikle daha kötü hale gelen eklem sertliği
 • Yorgunluk
 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık

Romatoid artrit, hastalığın başlangıcında ellerinde, parmaklarında ve ayak parmaklarında bulunan küçük eklemlerinde ağrılar yaratır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde semptomlar bileklerine, dizlerine, ayak bileklerine, dirseklere, kalçalara ve omuzlarında da meydana gelir. Hastalığın belirti ve semptomlarının şiddeti ise zaman zaman değişkenlik gösterebilir.

Yaşanılan semptomlar çoğu zaman, vücudunun her iki tarafında aynı eklemlerde baş gösterir.

Romatoid artrit, sadece eklemleri etkilemekle kalmaz aynı zamanda vücudunun başka bölgelerini de etkiler. Bu hastalığa sahip olan olan kişilerin yaklaşık yüzde 40’ı eklemleri haricinde bu hastalığın belirti ve semptomları ile mücadele eder. Romatoid artrit, vücudunun şu bölümlerini etkileyebilir:

 • Cilt
 • Kan damarları
 • Kemik iliği
 • Göz
 • Tükürük bezleri
 • Akciğer
 • Kalp
 • Böbrek
 • Sinir dokusu

Romatoid Artrit Neden Olur?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlerinin etrafını saran zarın astarı olan sinovyuma saldırmasıyla ortaya çıkar. Bu saldırıya bağlı olarak ortaya çıkan iltihap, eklem içindeki kıkırdağı ve kemiği tahrip edebilme potansiyele sahip olan sinovyumun kalınlaşmasına sebep verir.

Zaman içerisinde, eklemlerin birbirine tutunmasını sağlayan tendonlar ve bağlar güçsüzleşir ve gerginleşir. Eklemler, yavaş yavaş sahip olduğu normal şeklini ve hizasını kaybeder.

Genetik hastalık üzerinde önemli bir faktör olarak görünse de, doktorlar hastalığı tam olarak neyin başlattığı konusunda net bir bilgiye sahip değil. Sahip olduğun genlerin, romatoid artriti yaşamana tam olarak neden olmasa da, hastalığı tetikleyebilecek çevresel faktörlere karşı- belirli virüsler ve bakterilere bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyon gibi – daha duyarlı hale getirebilir.

Romatoid Artrit Risk Faktörleri

Aşağıda yer alan faktörler, romatoid artrite yakalanma riskini daha çok artırabilir:

 • Bağırsak bakterilerin:

  Genetik olarak hastalığa yatkın bireylerde hastalığın gelişiminde çevresel faktörlerin önemli bir rolü olması muhtemeldir ve bağırsak baterileri bu çevresel faktörlerin başında gelmektedir. Romataid artriti olan hayvanlarda ve insanlarda yapılan çok sayıda çalışma; bu hastalarda değişmiş bir bağırsak mikrobiyom profili olduğunu gösteriyor.

  İnsanlarda elde edilen sonuçlar, bağırsaklarda kötü bakterilerin sayısının artıp iyi bakterilerin sayısının azalmasıyla ortaya çıkan disbiyozun romatoid artritin ilerlemesini teşvik ettiğini kanıtlıyor. Dahası, P. copri gibi bazı mikroorganizmaların neden olduğu inflamasyonun muhtemelen hastalığın patogenezine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

 • Cinsiyet: Kadınların, erkeklere göre romatoid artrite yakalanma olasılığı daha fazladır.
 • Yaş: Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha çok orta yaş grubunda görülme sıklığı daha fazladır.
 • Aile geçmişi: Ailende romatoid artrite sahip biri varsa hastalığa yakalanma riskin artış gösterir.
 • Sigara içmek: Sigara içmek, özellikle hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilecek genetik bir yatkınlığın varsa, hastalığa yakalanma riskini daha çok artırır. Sigara içmek, bunun haricinde başka hastalıklarla da ilişkilendirilir.
 • Fazla kilolu olma:Aşırı kilolu veya obez olan kişilerin – özellikle 55 yaş ve altı kadınlarda – romatoid artrit olma riski daha yüksektir.

Romatoid Artritin Komplikasyonları

Romatoid artrit, aşağıda yer alan hastalıklara yakalanma riskini artırır:

 • Enfeksiyonlar: Hastalığın kendisi ve tedavi için kullanılan ilaçların çoğu bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir.
 • Osteoporoz: Romatoid artritin hem kendisi, hem de hastalığın tedavisi için kullanılan bazı ilaçlarla birlikte, kemiklerini zayıflatarak kemiklerini kırılmaya daha yatkın hale getirerek osteoporoza yakalanma riskini artırır.
 • Kuru gözler ve ağız: Romatoid artriti olan kişilerin, gözlerindeki ve ağzındaki nem miktarını azaltan bir hastalık olan Sjogren sendromuna yakalanma olasılıkları daha yüksektir.
 • Romatoid nodüller: Sert doku yumruları, en çok dirsekler gibi vücudunda basınç noktalarının çevresinde ortaya çıkar. Ayrıca, bu nodüller, akciğerler dahil olmak üzere vücudunun farklı bir yerinde de ortaya çıkabilir.
 • Anormal vücut kompozisyonu: Kişilerin vücut kitle indeksleri normal aralıkta olsa bile vücutlarındaki yağ oranı genelde daha yüksektir.
 • Kalp ile ilişkili problemler: Romatoid artrit, sertleşmiş ve tıkalı kalp damarlarının yanı sıra kalbini saran kesenin iltihaplanma riskini artırabilir.

Romatoid Artrit Nasıl Teşhis Edilir?

Romatoid artrit hastalığının başlangıç dönemlerinde teşhisi zor olabilir çünkü erken belirti ve semptomlar diğer birçok hastalık ile benzerlik gösterir. Hastalığın teşhisini doğrulayacak tek bir kan testi veya fiziksel bulgu bulunmamaktadır.

Eğer doktorun bu hastalıktan şüpheleniyorsa muayene sırasında eklemlerini şişlik, kızarıklık açısından ve aynı zamanda reflekslerini ve kas gücünü de inceleyebilir.

Romatoid Artrit Tedavisi

Bu hasatlığın şu anda net bir tedavisi yok. Ancak; yapılan klinik çalışmalar, hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD) olarak bilinen ilaçlarla yapılan tedaviye erken başladığında semptomların iyileşme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İlaç tedavisinin dışında uygulanabilecek olan tedaviler ise şu şekildedir:

Bağırsaklarında iyi bakterilerin sayısını artırmak

Bağırsak mikrobiyotasının romatoid artrit patogenezindeki rolü artık biliniyor. Sen de bağırsak sağlığını analiz ederek tedaviye ilk adımı atabilir ve sana iyi gelen yiyecekleri öğrenerek hastalığına çözüm sağlayabilirsin!

Beslenme alışkanlıklarını iyileştirmek

 • Somon, ton balığı, ringa balığı ve uskumru, chia tohumu, keten tohumu, ceviz gibi Omega-3 yağ asitlerini içeren yiyeceklere beslenmende daha çok yer ver
 • Yaban mersini, kızılcık, goji meyveleri ve çilek gibi meyveler, bitter çikolata, ıspanak, fasulye, ceviz, enginar gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri beslenme programından eksik etme
 • Tam tahıllı yiyecekleri, taze sebze ve meyveleri, kurubaklagilleri bol bol tüket ve vücudunun ihtiyaç duyduğu lifi bu kaynaklardan al!

Düzenli olarak egzersiz yapmak

Düşük şiddetli yapılan egzersizler, eklemlerindeki hareket kabiliyetini iyileştirmene yardım eder. Egzersiz ayrıca kaslarını güçlendirerek eklemlerinde oluşan baskının hafiflemesini sağlar. Egzersiz sürecine yoga ile başlayabilirsin!

Yeteri kadar dinlenmek

Hastalığının şiddetlendiği zamanlarda dinlenmeye daha fazla ihtiyacın olabilir.

Günde 6-8 saat kaliteli uyku iltihaplanmayı, yaşadığın ağrıları ve yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur.

Sıcak veya soğuk uygulamalar

Ağrıyan bölgelerine uygulayacağın soğuk kompresler, yaşadığın iltihabı ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca, kas spazmlarına karşı da etkili olurlar.

Arada uygulayacağın sıcak-soğuk dönüşümlü kompresler yaşadığın sertliklerin azalmasını sağlayabilir.

Kaynaklar

Microbiome and mucosal inflammation as extra-articular triggers for rheumatoid arthritis and autoimmunity

The microbiome and autoimmunity: a paradigm from the gut-liver axis

The microbiome and rheumatoid arthritis

Diagnosis and management of rheumatoid arthritis

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.