Obezite ve Mikrobiyom İlişkisi

Obezite sebeplerinden biri de bakteriler. Yapılan çalışmalara göre bağırsak bakterilerinin kaloriler üzerinde etkisi olduğu ortaya konuldu. Yıllardır yaşadığın kilo probleminin çözümünü sana özel olmayan besinlerde ve beslenme listelerinde aramış olabilirsin. Sorunun asıl kaynağına inmeden önce gel obeziteyi iyice tanıyalım.

Obezite Nedir?

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta hastalıklara sebep olabilecek derecede aşırı ya da anormal yağ birikmesi durumudur. Obezite hesaplamasında kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölündüğü vücut kitle endeksi değeri kullanılır. Vücut kitle endeksi değeri 30’un üzerinde olan kişiler obez, 40’ın üzerinde olan kişiler morbid obez olarak adlandırılmaktadır.

Obez bireylerde kilo probleminin yanı sıra karaciğer yağlanması, kolesterol, insülin direnci, diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, uyku apnesi gibi komplikasyonlar da sıklıkla görülmektedir. Yaklaşık 3 kişiden 1’inde rastlanan ve ciddi bir sağlık problemi olan obezite için bireyler diyet, besin takviyeleri, detoks, bitkisel çaylar ve obezite cerrahisi gibi birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Son çalışmalara göre yeni bir yaklaşım olan mikrobiyom modülasyonu ile sağlıklı, sürdürülebilir, bütüncül bir obezite tedavisi mümkün!

Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre besinlerden alınan kalorinin bağırsak bakteriyel düzeyini etkilediği bildirilmiştir. Daha da çarpıcı olanı obez bireylerin mikrobiyom yapısından kaynaklı besinlerden daha çok enerji elde ettikleri bulundu!

Bağırsak bakterileri; enerji eldesi, bağırsak bariyer bütünlüğü, tokluk ve insülin direnci üzerinde etkili metabolitlerin üretimi, safra asidi metabolizması gibi çeşitli yollarla kişinin metabolizmasını ve obezitenin ilerleyişini etkiler.

Obez ve sağlıklı bireylerin bağırsak mikrobiyomu karşılaştırıldığında 2 bakteri grubu ön plana çıkmaktadır: Bacteroidetes ve Firmicutes. Obez bireylerin mikrobiyomu sağlıklı bireylere göre daha az Bacteroidetes ve daha çok Firmicutes’ten oluşmaktadır. Kişi kalıcı kilo vermek istiyorsa önce bağırsak dengesini düzenlemelidir.

Kalori kısıtlamak enerji açığı yaratarak kilo verimi sağlasa da besin alımındaki bu kısıtlamanın sürdürülebilir olmaması verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına neden olabilir. Bağırsak florasına özel olarak hazırlanan bir beslenme programıyla hem sağlıklı kilo kaybı sağlanırken hem de değişen mikrobiyom dengesi ile birlikte bu kaybedilen kiloların sürdürülebilir olması sağlanmaktadır.

Ek olarak yapılan araştırmalar probiyotik, prebiyotik gibi takviyelerin hormonların, nörotransmitterlerin ve inflamatuar faktörlerin salgılanmasını değiştirebileceğini ve böylece kilo alımına neden olabilecek aşırı gıda alımını önleyebileceğini göstermiştir. Prebiyotik kullanımı tokluk hissini artırırken insülin salınımını ve reaktif hiperglisemiyi azaltmaktadır.

ENBIOSIS Biyoteknoloji, yaptığı mikrobiyom analizi ile birlikte bağırsaktaki bakterileri analiz etmekte, yapay zeka algoritmalarıyla skorlandırdığı bakteri çeşitliliği, beden kitle endeksi, karbonhidrat-protein-yağ metabolizması, şeker tüketimi gibi profillerle kişinin bağırsağının adeta haritasını çıkarmakta ve obezitenin olası nedenlerini ortaya koymaktadır. Kişinin analiz sonucuna göre özel olarak önerilen birçok besin ile kişinin diyetini özelleştirmektedir. Yine analiz sonucuna göre kişiye özel olan prebiyotiklerle bağırsak bakteri modülasyonunu desteklemekte, obezite tedavisinin etkinliğini arttırmaktadır.

KAYNAKÇA

Muscogiuri, Giovanna; Cantone, Elena; Cassarano, Sara; Tuccinardi, Dario; Barrea, Luigi; Savastano, Silvia; Colao, Annamaria (2019). Gut microbiota: a new path to treat obesity. International Journal of Obesity Supplements, (), –. doi:10.1038/s41367-019-0011-7

Turnbaugh, Peter J.; Ley, Ruth E.; Mahowald, Michael A.; Magrini, Vincent; Mardis, Elaine R.; Gordon, Jeffrey I. (2006). An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest. , 444(7122), 1027–131. doi:10.1038/nature05414

Lee, Clare J.; Sears, Cynthia L.; Maruthur, Nisa (2019). Gut microbiome and its role in obesity and insulin resistance. Annals of the New York Academy of Sciences, (), nyas.14107–. doi:10.1111/nyas.14107

Gabel, Kelsey; Marcell, Jarrad; Cares, Kate; Kalam, Faiza; Cienfuegos, Sofia; Ezpeleta, Mark; Varady, Krista A. (2020). Effect of time restricted feeding on the gut microbiome in adults with obesity: A pilot study. Nutrition and Health, (), 026010602091090–. doi:10.1177/0260106020910907

Aoun, Antoine; Darwish, Fatima; Hamod, Natacha (2020). The Influence of the Gut Microbiome on Obesity in Adults and the Role of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics for Weight Loss. Preventive Nutrition and Food Science, 25(2), 113–123. doi:10.3746/pnf.2020.25.2.113

Gupta, Arpana; Osadchiy, Vadim; Mayer, Emeran A. (2020). Brainâgutâmicrobiome interactions in obesity and food addiction. Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology, (), –. doi:10.1038/s41575-020-0341-5

Spyrou, N., Vallianou, N., Kadillari, J., & Dalamaga, M. (2021). The interplay of obesity, gut microbiome and diet in the immune check point inhibitors therapy era. Seminars in Cancer Biology, 73, 356–376. doi:10.1016/j.semcancer.2021.05.008

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.