Obezite Nedir?

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık günümüzde toplum sağlığını tehdit eder. Öncelikle obezite vücutta hastalıklara sebep olacak derecede aşırı ya da anormal yağ birikmesidir. Obezite hesaplamasında vücut kitle indeksi (beden kitle) kullanılır. Vücut kitle indeksi kilogram olarak ağırlığın metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünerek hesaplanır. Bu hesaba göre beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan kişiler obezdir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler ise morbid obezdir.

Kilo yönetimi nasıl sağlanır? Kilo yönetimine uygun beslenme
PlayPlay
Kilo Problemi, Dengesiz beslenme, Diyet
PlayPlay
geri
ileri
Kilo yönetimi nasıl sağlanır? Kilo yönetimine uygun beslenme
Kilo Problemi, Dengesiz beslenme, Diyet
previous arrow
next arrow

Obez bireylerde kilo probleminin yanı sıra birçok yandaş hastalıklar meydana gelir. Bunlar arsında sık sık karaciğer yağlanması, kolesterol, diyabet, tansiyon görülür.

Obezite Tedavisinde Popüler Yaklaşımlar

Yaklaşık 3 kişiden 1’inde rastlanan ve ciddi sağlık problemi olan obezitenin birçok tedavi yöntemi var. Obeziteye sahip olanlar diyet, besin takviyeleri, detoks ve obezite cerrahisi gibi farklı yönteme başvurmaktadır.

Son dönemde spesifik bir besinin kilo verme ya da almaya neden olmadığı, kilo veriminin ancak kalori açığı oluşturma ile sağlanabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Daha önce bir süreliğine birçok besinle ilişkini kesmiş, bir süre aç kalmış ve yine de kilo verememiş olabilirsin. Kilo verebildiysen bile şanslıysan kiloların sadece bir kısmını, yeteri kadar şanslı değilsen daha fazlasını geri almış olabilirsin. İşte biz buna ‘yoyo etkisi’ diyoruz. Kalori kısıtlamak enerji açığı yaratarak kilo vermeyi sağlar. Ancak besin alımındaki bu kısıtlama uzun süre sürdürülemez. Ayrıca verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına neden olur.

Aç karnına sirkeli suyunu içip sadece yumurta ve peynir ile kahvaltını yaptıysan, akşam yemeğinde salatanı yemek için saatleri sayıyor ve hala nasıl gidecek bu kilolar diyorsan yanlış yolda olduğunu anlamalısın. Kilo vermek aç kalmaktan ibaret değildir. Kalori kısıtlaması ise dört işlemden…

Öncelikle nedir bu kalori? Zayıflamak isteyen herkesin dilinde olan kalori basitçe 1 gram suyun sıcaklığını 1 derece artırmak için gerekli olan enerjidir. Bu yüzden iş enerji olunca hesabı da biraz derinleşiyor haliyle. Bu enerjinin insan vücudunda elde edildiğini ve hepimizin birbirimizden farklı ve özel olduğumuzu düşünürsek problemin çözümünün detoks çayı, smoothie ve kürlerden öte olduğunda hem fikir olacağımızı düşünüyorum.

Yeni Nesil Obezite Tedavisi : Mikrobiyom Modülasyonu

Tükettiğin besinlerin sindirimi ve emilimi bağırsaklarda gerçekleşir. Yani bir gıdadan elde ettiğin enerji üzerinde bağırsaklarından daha etkili olan nedir ki?

Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmayla besinlerden alınan kalorinin bağırsak bakteriyel düzeninden etkilendiği ortaya çıktı. Obez bireylerin mikrobiyomunun besinlerden daha çok enerji elde edilmesini sağladığı uzun zaman önce belirtilmişti. Bağırsak bakterileri; enerji eldesi, bağırsak bariyer bütünlüğü, tokluk ve insülin direnci üzerinde etkili metabolitlerin üretimi, safra asidi metabolizması gibi çeşitli yollarla kişinin metabolizmasını ve obezitenin ilerleyişini etkiler.

Obez ve sağlıklı bireylerin mikrobiyomu karşılaştırıldığında 2 bakteri grubu göze çarpar: Bacteroidetes ve Firmicutes. Obez bireylerin mikrobiyomu sağlıklı bireylere göre daha az Bacteroidetes ve daha çok Firmicutes’ten oluşmaktadır.

Bağırsaklarımızdaki bakteriler uyku kalitemizden vitamin sentezine, hormonlardan psikolojimize kadar vücudumuzdaki birçok mekanizma üzerinde söz sahibidir. Az önce saydığımız maddelerin hepsi ise kilo vermede göz önünde bulundurulan altın noktalardır. Vücudun sağlam bir saat gibi işlemesi ve vermek istediğin kiloların kaybı için önemli olan nedir? Tabii ki sağlıklı bir bağırsak ortamı…

Mikrobiyom modülasyonu obezite tedavisinde sağlıklı, sürdürülebilir, bütüncül bir tedavi yöntemidir. Bağırsağına özel olarak hazırlanmış bir beslenmeyle anlık kilo kaybı sağlarken bağırsak bakteri ortamını iyileştirir, vücuduna zayıflamak ve zayıf kalmayı öğretebilirsin!

KAYNAKLAR

An obesity-associated gut microbiome with increased capacity for energy harvest

Gut microbiota: a new path to treat obesity

Brain–gut–microbiome interactions in obesity and food addiction

Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.