Bağırsak Sağlığı ve Cinsellik İlişkisi

mikrobiyota ve cinsellik için beslenme

2019 yılında bilim insanları tarafından mikrobiyota yapısı ve androjen hormon metabolizması arasındaki ilişki hakkında yapılan bir çalışmada oldukça ilginç bilgiler paylaşıldı.

Son yapılan çalışmalarda, bağırsak bakterileri ve cinsiyet hormonları üzerine odaklanıldı, mikrobiyotamızda bulunan bakteri gruplarından bazılarının özellikle androjen hormon salgılanmasında önemli rolü olduğu üzerinde duruldu. Sağlıklı genç bireyler ve fareler üzerinde yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda, ince bağırsak bakteri florası incelendi ve bu bölgede bulunan bakteri suşlarından bazılarının androjen hormon salgılanmasını düzenleyici yönde işlevleri olduğu gösterildi.

Yapılan mikrobiyom ve androjen hormon ilişkisi çalışmalarının sonucunda cinsel hormon metabolizmamızı ve bu hormonlardan kaynaklı olarak karşımıza çıkabilecek rahatsızlıkları önlemek ve tedavi edebilmek için prebiyotik takviyesinin ve beslenme düzeninde değişiklik yapmanın büyük faydası olacağı ortaya çıkartıldı.

Androjen hormonların vücudumuzdaki işlevleri nelerdir?

Kadın ve erkek vücudunda bulunan androjen hormonları, üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürmesinde önemli rol oynar.

Androjen, erkeklerde daha fazla üretilmekle birlikte fizyolojik süreçte kadınlar da bu hormonlara ihtiyaç duyar. Ergenliğe giriş ile birlikte genital bölge ve koltuk altında kıl artışı, kemik gelişimi ve cinsel istek androjen hormonlarının kadınlar üzerindeki fizyolojik etkileridir.

Androjen hormonlarının düzensizliği erkeklerde libido kaybı, çocuk sahibi olamama, testislerde küçülme, sakal ve vücut kıllarında azalma, kas kütlesinde azalma, depresyon, huzursuzluk, baş ağrısı, kemik sorunları gibi belirtiler gösterirken; kadınlarda libido kaybı, depresyon, vajinal kramp, vücut tüylerinde artma veya azalma, ateş basması ve çarpıntıya sebep olabilir.

Bağırsak Mikrobiyomu ve Androjen Hormonlar

Mikrobiyom yapımızda bulunan bakterilerin vücudumuzu pek çok anlamda kontrol ettikleri gibi cinsel sağlığımızı etkileyen hormonların salgılanmasını da kontrol eder. Her bir bakterinin artış veya azalış göstermesi metabolizmamız üzerinde değişikliklere sebep olur. Bu önemli bakterilerden P. Gingivalis suşunun androjen salgılanmasını 2 kat arttırdığı, P. İntermedius suşunun ise 3 kat arttırdığı bilimsel çalışmalarca gösterilmiştir.

Yeni Nesil Beslenme Modeli: Mikrobiyom Diyeti

Bağırsaklarımızda yaşayan her bir bakterinin ihtiyacı olan kendisine özel belli başlı besin ögeleri vardır. Bakterilerin dilinden anlayıp onları ihtiyaçları doğrultusunda beslersek vücudumuzu daha sağlıklı bir hale getirebiliriz.

Öğünlerimizin sıklığı, tükettiğimiz besinlerin miktarı kadar hangi besinleri tükettiğimiz de önemlidir. Beslenme düzenimizi bireyselleştirmenin cinsel hayatımız üzerinde büyük ölçüde olumlu sonuçlar verdiği pek çok araştırmada gösterilmiştir.

Cinsel sağlığımız bağırsak bakterilerimiz ile kontrol altında

Parmak izimiz gibi bize özel olan mikrobiyom yapımız sadece bağırsak sağlığı üzerinde değil bağışıklık sistemi, hormonel denge, iştah kontrolü, vücuttaki besinlerin etkili bir şekilde kullanılması üzerinde de etkilidir. Metabolizmamızı yakından tanımak ve vücudumuzun bizden istediği besin ögelerini bulup bu şekilde beslenmek cinsel sağlığımız için de hem iyileştirici hem koruyucudur.

Yeni nesil dizileme yöntemleri ve yapay zeka algoritmalarıyla bilimi ve teknolojiyi birleştirerek sağlık alanında kişiselleştirilmiş hizmetler sunun Enbiosis Biyoteknoloji, dünyada sayılı Türkiye’de ise bu alanda hizmet veren ilk ve tek şirkettir.

ENBIOSIS ile birlikte hem metabolizmanızı tanıyabiliyor hem de size özel skorlanan besinler ile beslenmenizi kişiselleştirebiliyorsunuz. Uzman diyetisyenleri eşliğinde size özel hazırlanan beslenme programları ile bağırsak bakterilerinizi düzenleyebilir ve cinsel sağlık da başta olmak bütüncül sağlığa kavuşabilirsiniz.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.