Mikrobiyom ve Kısırlık İlişkisi

Kısırlıkta bağırsak mikrobiyomu modülasyonu son dönemlerde popüler hale geldi.

Kısırlık, erkekler arasında son 40 yılda iki kat artış gösterdi. Ve her yıl bu oran %1.4 artıyor. Bu durum üreme çağındaki kadınlarda ise %11 sevilerindedir.  Bu konuda yapılan yeni çalışmalarda bağırsak mikrobiyomu ve kısırlık arasında yakın bir ilişki olduğu görüldü.

Kısırlığı olan bireyler ve sağlıklı bireylerin bağırsak mikrobiyomlarının karşılaştırıldığı çalışmalarda bazı farklılıklar olduğu tanımlandı. Bağırsakta yer alan bakteriler kronik iltihaplanmada etkili olduğu için kadın ve erkek üreme organlarının sağlığı ile ilişkilidir. Üreme organları bağırsaktan çok uzakta olmadığı için, mikrobiyom sağlığının doğurganlık üzerinde derin bir etkisi olması şaşırtıcı olmamalı!

Kısırlık problemini çözebilmek için, ilk etapta bu değişikliklerin neden gerçekleştiğine dair en alta inmemiz gerekir. Doğurganlıktaki düşüşün ne zaman başladığına bir göz atalım. Bu düşüş sanayi Devrimi’nin patlamaya başladığı zamana denk gelmektedir.

Ne Zaman Başladı?

Üretilen gıdalar sağlıklı beslenmenin temel taşlarıdır. Ancak mevcutta ki beslenmemiz geçmişle aynı şekilde değil. Sanayi Devrimi ile birlikte artan fast food lokantaları, düşük kaliteli etler, doymuş yağ asitleri ile kızartmalar şu anki beslenmenin temelini oluşturur. Gıdaların raf ömrünü uzatmak, üreticilerin karını artırmak için yapay tatlandırıcılar ve koruyucular kullanması da kısırlığın artış göstermesini tetikleyen nedenler arasındadır. Bu gibi değişimler başta sindirim sağlığına ve tüm vücuda ciddi sorunlar getirdi. Beslenme şekli kötüleştikçe sorunlar arttı ve bağırsak mikrobiyom çeşitliliği azaldı. Bu durum da direkt olarak doğurganlığı etkilemiştir.

Mikrobiyom ve Kısırlık

Bağırsak mikrobiyomunda iyi bakteriler fazla olduğunda hormonların işleyişi sağlıklı bir şekilde devam eder. Hormonlar vücuda salındığında, vücut gerektiği kadar hormonu kullanır. İhtiyaç duyulmayan hormonlar ise karaciğere ulaşır ve kullanılamaz hale gelir. Kullanılamaz hale gelen hormonlar bağırsaklara ulaşır ve böylece dışarı gider. Eğer bağırsaklarda zararlı bakteriler fazla hale gelirse bu süreçte büyük ölçüde bozulma meydana gelir. Dışarı atılması gereken hormon, kötü bakterileri tarafından yeniden aktif hale gelir. Ve vücutta baskınlık yaratmaya başlar. Bu durum vücutta hormonal dengesizliğe neden olur. Bu nedenle hormonal dengeyi kaybetmek vücutta zararlı olan oksidatif stresi tetikler. Sonuç olarak kısırlık dahil bir dizi sağlık problemine sebep olur.

Yayınlanan mikrobiyom ve kısırlık çalışmasında özetle, doğurgan ve kısır kadın grupları arasındaki bağırsak mikrobiyom profilindeki farklılıklarının düzenlenmesinde mikrobiyoma dayalı tedaviler, kısırlığa sahip kadınlarda bağırsak disbiyozisini ve gebelik başarısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Kaynaklar

The infertility crisis is beyond doubt. Now scientists must find the cause

Characterizing the gut microbiota in females with infertility and preliminary results of a water-soluble dietary fiber intervention study

How common is infertility?

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.