Kronik (Sürekli) Yorgunluk Sendromu Nedir? Neden Olur?

yorg

Kronik yorgunluk, immün disfonksiyon sendromu, nöropsikiyatrik, nöroendokrinolojik, immünolojik semptomlarla kendini gösteren, 6 aydan fazla süreli bitkinlik ile karakterize bir santral sinir sistemi işlev bozukluğudur. Tedavi planı kronik yorgunluk ile açığa çıkan semptomları iyileştirmeye yönelik yapılmaktadır. Bu yüzden tedavi sürecinde bağışıklık sistemimizi desteklemek önemlidir. Unutmayalım ki güçlü bir bağışıklık dengeli bir mikrobiyotadan geçer.

Kronik yorgunluk sendromu nedir?

Kronik yorgunluk sendromu, en az 6 ay süren ve çok sayıda romatolojik, enfeksiyöz ve nöropsikiyatrik semptomların eşlik ettiği yorgunluk ile karakterize olan bir hastalık türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, fizik muayene veya rutin laboratuvar bulguları arasında ayrım yapılmaksızın hepsi dikkate alınarak tanı konulan klinik bir hastalıktır. Henüz birleştirici ortak bir etiyolojisi olmadığı için de tanı konulurken aşağıdaki semptomlardan yararlanılmaktadır. 

 • Baş ağrısı 
 • Çoklu eklem ağrısı(şişlik ve kızarıklık olmaksızın) 
 • Kas ağrısı
 • Efor sonrası 24 saatten uzun süren güçsüzlük 
 • Enerji kaybı
 • Kısa süreli bellek problemleri ve konsantrasyon güçlüğü 
 • Uykusuzluk
 • Boğaz ağrısı
 • Lenf nodlarında hassasiyet
 • Depresyon
 • Unutkanlık
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Mide bulantısı
 • Bağırsak düzensizlikleri

Bu semptomlar ile beraber bağışıklık sistemi ön plana çıkmaktadır.  Çünkü zayıflayan bir bağışıklık sistemi bu semptomların şiddetini de arttırmaktadır. Bağışıklık sistemimizi; dengeli ve düzenli beslenme, dengeli bir bağırsak ve fiziksel aktivite ile koruyabiliriz.

Kronik Yorgunluk Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk hastalığın ayırt edici özelliklerindendir. Hastalar genellikle hastalık öncesi enerjiktirler ve hastalık döneminde yorgunluğun yanında ani grip benzeri semptomlar görülmektedir. Bu yüzden fiziksel aktiviteleri düşüktür. Hastalarda genellikle baş dönmesi, anoreksiya nervoza, mide bulantısı, gece terlemeleri, ilaçlara karşı toleranssızlık görülmektedir. Genellikle gündüz uyuması görüldüğü için kişilerin sosyal yaşantıları ve iş durumları etkilenmektedir. Bu yüzden kişiler git gide hayattan koptukları için depresyon ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu bireylerin uyku düzenlerini sosyal yaşantılarına devam edebilecekleri bir şekilde ayarlayabilirsek ruh halleri de pozitif etkilenmektedir. 

Kronik Yorgunluk Neden Olur? 

Genellikle fibromiyalji, huzursuz bağırsak sendromu ve temporomandibular eklem bozukluğu gibi diğer fonksiyonel hastalıklar ile  birlikte kronik yorgunluk sendromu ortaya çıkmaktadır. En çok fibromiyalji ile ilişkilendirilmektedir. Bu yüzden sendromunu iyileştirmeye ilişkilendirildiği semptomların önüne geçerek başlanmalıdır. Bu noktada bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli bir mikrobiyom önemlidir. 

Neden Sürekli Yorgunum? 

6 aydan fazla süren yorgunluğunuz varsa eğer altında genellikle başka hastalıklar yatmaktadır. Bu yüzden bu yorgunluk sirkülasyonun önüne geçebilmek için yorgunluğun altındaki temel sebebe ulaşmalıyız. Bu sebepler mikrobiyomunuzla ilişkili olabilir. Bu konuda ENBIOSIS aslında neden sürekli yorgunum sorunuza mikrobiyomunuza göre kişileştirilmiş besinleri bağırsak modülasyonu sayesinde sizlere sunarak yaşam kalitenizi arttıran hayatta tekrar harekete geçebileceğiniz bir seçenek sunar. Herkes daha kaliteli yaşamı hak eder.

Kronik Yorgunluk ve Mikrobiyom İlişki Nedir? 

Kronik yorgunluğun altında mikrobiyom dengesizliği ile ilişkilendirilen huzursuz bağırsak sendromu ve fibromiyaljinin yattığı düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda sendroma sahip insanlarda mikrobiyom da bakteri dengesizliğini gösteren veriler bulunmuştur. Örneğin ortalama Basidiomycota/ Ascomycota oranın arttığı görülmüştür. Bu yüzden kronik yorgunluk tedavisinde daha dengeli bir mikrobiyom anahtar rol oynamaktadır. Herkesin mikrobiyomu kendine özel olduğu için ihtiyacı olan besinler farklıdır. Bu yüzden kişiselleştirilmiş mikrobiyomuza özel bir beslenme planı bu süreçte önemlidir.

Kronik Yorgunluk Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Kronik yorgunluk sendromunun kesin bir tedavisi yoktur. Tedavi planı genellikle kişiye ve hastanın yaşadığı sorunların şiddetine göre belirlenmektedir.  Bu yüzden amaç hastalığın yanında oluşan semptomları iyileştirmektir. Bu yüzden tedavi yöntemi seçerken kişinin ihtiyacına en uygun olan yol seçilmelidir.

 • Bilişsel Tedavi: Kronik yorgunluk sendromu psikolojik temelli de olabilmektedir. Bu yüzden düzenli  terapi alması önerilmektedir. Psikolojik tedavi sürecinde hastalara olumsuz duyguların olumlu yönde değiştirilmesi, stres etkenlerinin tanınması ve bunlarla mücadele edilmesi için destek olunmaktadır.
 • Uyku Bozukluğu Tedavisi: Kişinin uyku kalitesini arttırmak ana amaç olduğu için kişinin günlük olarak aynı saatte uyuması ve uykusunun bölünmesi engellenmelidir. Kişinin gündüz uyumasının önüne gün içinde egzersiz aktiviteleri eklenerek geçilebilmektedir.
 • Egzersiz Tedavisi: Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır, daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Her gün yapılan en az 30 dakikalık yürüyüşler, vücut ağırlığının dengelenmesine, kemik sağlığının korunmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kronik uyku bozukluğu hastaları gündüz uyumaya meyilli oldukları için gün içinde egzersizler yapabilecekleri bir program planlanmalıdır. Bu egzersizler kişilerin halsizliklerinin de azalmasını pozitif etkiyecektir.

Tedaviler bir bütündür. Bu yüzden beraber ele alınarak ilerlenmelidir.

Kronik Yorgunluk Sendromu Hakkında Sıkça Sorulanlar

Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik Nasıl Geçer? 

Sürekli yorgunluk ve halsizlik hissinin geçmesine

 • Bağışıklık sistemini güçlendirme: Dengeli bir mikrobiyom güçlü bir bağışıklık sistemi demektir. Bu yüzden mikrobiyomuzu besleyen gıdalar tüketmeliyiz.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme: Cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite ve sağlık öyküsü düşünülerek bağışıklık sistemini dengeleyen bir beslenme planı yapılmalıdır.
 • Düzenli egzersiz: Günlük olarak ilgi alanlarına göre sürekliliğini getirebileceği bir egzersiz programı yapılmalıdır.
 • Terapi: Kişinin yorgunluk sebebiyle sosyal yaşantısı eskisi gibi devam edemediği için psikolojik olarak etkilenebilir. Bu yüzden terapi alarak bu süreci ruhsal olarak daha iyi atlatabilir. 

Bunlar yardımcı olabilir.

Bitkisel Tedavisi Nedir? 

Bilimsel olarak kanıtlı bir kronik yorgunluk sendromunda bitkisel tedavisi yoktur. Bu yüzden tedavi süreci planlanırken bilimsel destekli olmalıdır. Kişinin ihtiyacı doğrultusunda gerekli olan sağlık çalışanları ile süreç yönetilmelidir.

Kaynakça

Afari, N., & Buchwald, D. (2003). Chronic fatigue syndrome: a review. American Journal of Psychiatry, 160(2), 221-236.

Mandarano, A. H., Giloteaux, L., Keller, B. A., Levine, S. M., & Hanson, M. R. (2018). Eukaryotes in the gut microbiota in myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome. PeerJ, 6, e4282.

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.