Sindirim Sistemi Duraksaması; Konstipasyon

kabızlıkta gaz ve şişkinlik

Konstipasyon halk arasında bilinen adıyla kabızlık, toplumun çoğunluğunun hayatında en az 1 kere yaşamış olduğu bir durumdur. Önemsiz bir durum olarak gözükse de bazı bireyler maalesef bu durumdan ciddi şekilde muzdariptir. Bu yazımda kabızlığın derinlerine birlikte inelim istiyorum. Önce gel işin en başından ele alalım.

Dışkı, sindirim sistemine sahip olan canlıların besin artıklarından oluşan ve anüs yoluyla vücuttan atılan katı veya yarı katı atık maddedir. Peki bu atık madde olarak bilinen dışkının aslında sağlığın hakkında birçok bilgi verebileceğini biliyor musun?

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, dışkının kalın bağırsakta çok yavaş hareket etmesiyle ortaya çıkar. Dışkının sıvı kısmı vücuda geri emilir. Böylece dışkı sertleşir ve kurur. Bu durum, dışkının bağırsaklardan geçişini zorlaştırır. Çoğu insan zaman zaman kabızlık yaşar. Sık seyahat etme, hareketsizlik, hastalıklar ve alınan bazı ilaçlar genellikle kısa süreli kabızlığa neden olur.

Toplumumuzda birçok birey sağlıklı dışkılama yapmanın günde bir defa olması gerektiğine inanır. Ancakgünde üç kez normal kıvamda dışkılamanın yapılması ve aynı şekilde haftada üç kez dışkılamanın yapılması da normaldir. Bu noktada önemli olan konu haftada üç defadan daha az tuvalete çıkmamak uzun bir süredir. Normal şartlarda üçüncü günden sonra dışkılamanın yapılması dışkı kıvamının sertleşmesinden dolayı zorlaşır.

Haftada üç defadan daha az dışkılama olması, dışkılamanın en az %25’inde: Ikınma, sert kıvamlı dışkılama, tam boşalma hissinin olmaması ve el yardımıyla kolaylık sağlayarak dışkılama ihtiyacının hissedilmesi kabızlık olarak tanımlanır. Bu semptomların üç aydan uzun sürmesi ise kronik kabızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kabızlık yaşayan bireylerin yapmış oldukları hata bağırsak çalıştırıcı ilaçlara dikkat etmemektir. Çünkü her gün dışkılama yapmak için uzun dönem alınan bazı laksatifler ilaca bağımlı hale getirir. Bağırsaklar bu ilaca alışır ve mevcuttaki kabızlık problemi artış gösterir. Dışkılama için her zaman bu tarz ürünlere ihtiyaç duyulur.

Çözülemeyen kabızlık ve bağırsak düzensizliği bireylerin hayat kalitesini düşürmesi yanında kanser ve anal bölge hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır. Mevcutta var olan tedaviler ise genellikle bireylerin 3’te 1 ine geçici çareler bulmaktadır. Kişilerin uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalmakta ve önerilen ilaçlar bırakıldığında rahatsızlıklar yeniden nüks etmektedir. Ciddi kabızlık durumunda bireylere ameliyat yapılsa dahi kalıcı çözüm olmuyor.

Bağırsak Mikrobiyomu ve Konstipasyon

Sağlıklı işleyen bir bağırsak başta sindirim ve boşaltım sistemi olmak üzere birçok sistemin doğru çalışmasında rol alır. Bağırsak mikrobiyomu, bağırsaklarda yer alan mikroorganizmaların genomları, genom ürünleri ve çevresiyle etkileşimi anlamına gelir. Yapılan son çalışmalar ile birlikte bağırsak hareketliliği ile mikrobiyom arasında yakın bir ilişki olduğu görülmüştür.

Nature dergisinde yayınlanan son çalışmada, konstipasyon yaşayan bireylerin bağırsak mikrobiyom dengesinin bozulduğu ortaya çıktı. Bağırsak mikrobiyomunda yararlı bakterilerin azalması ve zararlı bakterilerin artmasıyla oluşan dengesizlik disbiyozistir. Disbiyozis, içerisinde kabızlığın da olduğu birçok hastalıkla çok yakından ilişkilidir. Dizbiyozisin modüle edilmesiyle birlikte kişilerin kabızlığına bir çözüm bulunabilir. Bu nedenle beslenmeni bağırsak bakterilerine uygun şekillendirerek sağlıklı bir dışkılama alışkanlığına sahip olabilirsin!

 

Reçetesiz kabızlık ilacı mı arıyorsun? O zaman doğru yerdesin! Toplumda sıklıkla görülen problemlerden biri olan kabızlığın çözümünü binlerce insan aramaktadır.

Kabızlık ve Çözüm Yolları

Kabızlık ile mücadele eden bireylerin yolu bitkisel ürünlerden, beslenme değişikliğinden ve hatta ilaçlardan geçmiştir. Bu yöntemlerden bazı bireyler sonuç alsa da kalıcı bir çözüm bireylere maalesef ki sağlanmıyor.

Kabızlık yaşayan bireylerin yapmış oldukları en büyük hata maalesef ki bağırsak çalıştırıcı ilaçlara dikkat etmemektir. Mesela her gün dışkılama yapmak için alınan laksatifler nedeni ile durum daha da kötüleşiyor. Çünkü bu durum bireyleri ilaca bağımlı hale getiriyor. Bu nedenle bu tarz ilaçların kullanımı kabızlık problemini artıran bir durumdur. Sonuç olarak bu ilaçların uzun süre kullanımı bağırsaklarda alışkanlık yapıyor. Ve bireyler dışkılama için her zaman bu bitkilere ihtiyaç duyuyor.

Çözülemeyen kabızlık, bireylerin hayat kalitesini düşürmesinin yanında kanser ve anal bölge hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır. Kabızlığın tedavisinde mevcutta var olan tedaviler genellikle bireylerin 3’te 1 ine geçici çareler bulmaktadır. Her şeyden önce bu kişiler uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalmakta ve önerilen ilaçlar bırakıldığında rahatsızlıkları yeniden nüks etmektedir. Ciddi kabızlık durumunda bireylere ameliyat müdahalesi olsa bile kalıcı çözüm sağlanmıyor.

Google’ da en çok aranan kelimelerin “en iyi kabızlık ilacı, kabızlığı en iyi çözen ilaçlar, yan etkisiz kabızlık ilacı, bağımlılık ve bağışıklık yapmayan kabızlık ilaçları” olduğunu biliyor muydun? Bugün seninle kabızlığın reçetesiz ilacını konuşmaya ve onu sana anlatmaya geldim. Hadi gel birlikte kabızlığın çözümünü keşfedelim! İşte karşında kabızlık ve mikrobiyom ilişkisi!

 

Kabızlığın Çözümü; ENBIOSIS KRONİK KABIZLIK MİKROBİYOM ÇÖZÜM PAKETİ

Bağırsak mikrobiyomu, tıpkı parmak izi gibi her insanda farklılık gösterir ve kişiye özeldir. Bağırsaklar bu kadar özel iken beslenme programlarının herkesle aynı olması mümkün değildir. ENBIOSIS bağırsakların bu özel olduğunu biliyor. Ve insan bağırsağındaki bakteriler analiz ederek kişiye özel beslenme programları geliştiriyor.

Bağırsaklarda bulunan iyi ve kötü bakterilerin dengelenmesi, bağırsak hareketliliğinin düzenlenmesini hızlandıran bir faktördür. Bağırsak mikrobiyomunu modüle ederken genel besin ve beslenme önerileri yetersiz kalır. Bu nedenle kabızlık yaşayan bireylerin mikrobiyomunu tanımaları gerekir. Mikrobiyomun ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan beslenme programları kabızlığa daha hızlı bir çözüm bulur. Sonuç olarak, mikrobiyom bazlı kişiselleştirilmiş beslenme programları ile kabızlığının altında yatan nedeni modüle ederek kabızlığın kalıcı çözümüne kavuşmak artık çok daha mümkün.

 

Kronik Kabızlık Çalışması

ENBIOSIS’ in yürüttüğü klinik çalışmada, 6 haftalık kişiselleştirilmiş beslenme rehberleri ile takip edilen kronik kabızlığı olan bireylerde %83 oranında ciddi bir iyileşme sağlandı! ENBIOSIS’ in %83 klinik başarı sağladığı bu çalışma, European Society of Coloproctology kongresine kabul edildi! Sende mevcut kabızlığını çözmek için mikrobiyomunu keşfet, beslenmeni yönet ve sağlığına hükmet!

KAYNAKLAR

High Oscillospiraabundance indicates constipation and low BMI in the Guangdong Gut Microbiome Project

Gut Microbiota and Chronic Constipation: A Review and Update

Roles of Chinese medicine and gut microbiota in chronic constipation. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine

Effect of dietary fiber on constipation: a meta analysis

Constipation

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.