Kolesterol Seviyelerini Mikrobiyom Modülasyonu İle Düşür

mikrobiyom ve kolesterol

Sende yüksek kolesterol seviyeleri ile mi mücadele ediyorsun? Peki dolaşımdaki yüksek seviyeleriyle kalp damar hastalıklarına yol açan kolesterolün zengin mikrobiyomla seviyelerini azaltabileceğini biliyor muydun? Öncelikle kolesterol nedir, onu tanıyalım…

Kolesterol Nedir?

Lipit bir yağ çeşidi olan kolesterol; her insanda bulunan önemli bir biyolojik moleküldür. Dolaşımdaki seviyelerini etkilediği düşünülen iki kaynağı vardır. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği karaciğerde sentezlenen kolesterole endojen kolesterol denir. Vücudumuzun dışarıdan aldığı hayvansal kaynaklı diyet bileşenlerinden elde edilen kolesterole ise eksojen kolesterol denir. Karaciğerde sentezlenen kolesterol safra kesesine taşınır. Bu iki kaynak; paketlenir ve dolaşıma salgılanmak üzere bağırsak mukozasındaki hücrelere gönderilir.

Kolesterol Türleri Nelerdir?

Kolesterolu taşıyan lipoproteinler iki gruba ayrılmaktadır;

HDL kolesterol Nedir?

Halk dilinde iyi huylu olarak bilinen yüksek yoğunluklu proteindir. Bu kolesterol, doku ve damarlarda bulunan fazla kolesterolün karaciğere taşınmasını sağlar. Bu durum damar sağlığını koruyan bir olaydır.

LDL Kolesterol Nedir?

Halk dilinde daha çok kötü kolesterol olarak bilinir. Kolesterolü dokulara ve damarlara taşır. Taşınan kolesterol miktarının ihtiyaçtan fazla olması halinde damarlarda birikmeye sebep olur. Bu durum damar tıkanmasına dahi yol açabilir.

Total Kolesterol (Toplam Kolesterol): Dolaşımdaki bu iki kolesterolün toplam değerini ifade eder.

Kolesterol Yüksekliği ve Nedenleri?

Hiperkolesterolemi; yüksek seviyede kolesterolün alımı ve bu kolesterolün emilimi sonucunda oluşur. Bu durum neredeyse tüm ölümlerin dörtte birinin nedeni olan kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde riskli hale gelir.

Vücuttaki kolesterol dengesi; diyetle alımı, vücutta emilimi, sentezi ve atılımı tarafından yönetilir. Kolesterol sentezi, emilmesi ve karşılıklı bu ilişkinin değişkenliği dolaşımdaki kolesterol seviyelerini düzenlediği bilinmektedir. Çeşitli faktörlerin bu değişkenliği etkilediği bilinmektedir. Elde edilen veriler ışığında, bağırsak mikrobiyomunun, kolesterol metobolizmasındaki bu değişkenliği açıklamada muazzam potansiyelinin olduğu görülmüştür.

Bağırsak mikrobiyomu ve kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi alt başlıkta inceleyeceğiz. Fakat önce kolesterol seviyelerini olumsuz etkileyen diğer faktörlere göz atalım:

Bağırsak Mikrobiyomu ve Kolesterol

Bağırsak mikrobiyomu; vücutta üretilen ve diyet ile alınan besin bileşenlerini ince bağırsakta metabolize eder ve değişim sağlar. Biliyoruz ki dışarıdan aldığımız ve vücudumuzun ürettiği her iki kolesterol kaynağı da bağırsaklarımızdan geçer. Bu durum üzerine bağırsak mikrobiyomunun dolaşımdaki kolesterol seviyelerine etki etmesi olağan olup araştırmalarla da incelenmiştir.

Kolesterolün dolaşımdaki seviyeleri arasındaki ilişkileri inceleyen çalışmaların verilerine göre; bazı bakteri türlerinin bolluğunun dolaşımdaki kolesterol seviyelerinde düşürücü etkiye sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Kolesterolün mikrobiyom etkisiyle doğrudan koprostanole dönüştüğü görülmüştür. Bu dönüşüm sayesinde bağırsaktan emilen kolesterol seviyelerinde azalma gerçekleştirmiştir. Bulgulara göre, kan kolesterol düzeyini modüle etmede, bağırsak bakteri metabolizmasının önemli şekilde etki ettiği görülmüştür. Bu durum mikrobiyom hedefli müdahaleler için zemin hazırlamıştır.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.