Senin Kadar Özel: ENBIOSIS Kişiselleştirilmiş Beslenme Rehberi

kişiselleştirilmiş beslenme

ENBIOSIS Mikrobiyom Analiz Raporu yorumu sonrası, ENBIOSIS Besin Skorları yaklaşımımız kişiselleştirilmiş beslenme önerilerimizdir. Bu sistem, bağırsak mikrobiyom elamanlarının biyolojik yolaklarını fonksiyonel düzeyde faydalı hale getirecek ve zararlı faaliyetleri besinlerle modüle edecek şekilde tasarlanmıştır. Önerilerimizin çoğu, bağırsak mikrobiyomununun homojen zenginliğine ve çeşitliliğine odaklanır.

ENBIOSIS teknolojisi, mikrobiyom fonksiyonların hakkında bize fikir veren çeşitli yolakların analizi sonucu çözüm üretmektedir.

Bağırsağındaki bakterilerin çeşitliliği ve her bir çeşidin miktarı, onları besleme şekline (yiyecek ve içeceklerde bulunan bileşenler gibi), bağırsak ortamının bakterilerine sunduğu biyokimyasal süreçlere (safra asitleri, kolesterol, sindirim enzimleri vb.) ve bağırsak mikrobiyomunun maruz kaldığı antibakteriyellere, toksinlere göre değişir.

ENBIOSIS Biyoteknoloji, bağırsak mikrobiyomununun sağlığını nasıl etkilediğine dair geniş bir veri tabanına sahiptir. Senin iyi bir ev sahibi olman için neler yapabileceğini sunar.

ENBIOSIS Besin Skorları oluşturulurken bakterilerin metabolik yolakları, ürettiği metabolitleri, mikrobiyom elamanlarının sinyalleri, hangi mikrobiyal faaliyetlerin zararlı veya eksik olduğu, bakterilerin enerji üretmek için hangi yolakları ya da besinleri kullandığı, mikrobiyom elamanları tarafından üretilen ya da üretilmesi indüklenen yararlı metabolitlerin arttırılmasının nasıl sağlanacağı gibi birçok soruyu gözeterek doğru çözümleri sana sunar.

ENBIOSIS sana herhangi bir teşhis koymaz, seni tedavi etmez. Sana sunulmuş olan ENBIOSIS Mikrobiyom Analiz Raporu ilk önce kendini tanımanı sağlar. Sonrasında hastalıkların önlenmesi ve belli durumlarda tedavisi için destek sunarken kendini keşfettiğin dünyanda sağlıklı yaşam kaliteni arttırmayı amaçlar.

Sana sunduğumuz besin skorları mikrobiyomun homojen olarak çeşitlenmesi ve dengelenmesi için sana özeldir.  Senin için yararlı-nötr-zararlı olacak besinleri skorlayıp önerilerimizi sunuyoruz.

Bunu yaparken,

0-3 arasında skorlanan besinleri daha az tüketmeni,

4-7 arasında skorlanan besinleri dengeli ve çeşitli olacak şekilde tüketmeni

8-10 arasında skorlanan besinleri ise diyetinde zenginleştirmeni istiyoruz.

Alerjin var mı?

Önerilen besin listesinde alerjin ve/veya intoleransın olan besinleri de görebilirsin. Eğer bir besine karşı alerjin ve/veya intoleransın olduğunu biliyorsan lütfen bu besinleri tüketme.

Unutma, besin önerilerin alerjin ve/veya intoleransına göre değil, mikrobiyomuna göre sana sunuluyor.

En iyi öğün sayısı ve zamanı?

Günde 2-8 öğün şeklinde beslenebilirsin, bu tamamen senin yaşam şekline ve ihtiyaçlarına göre değişecektir. Sana en uygun öğün sayısı için vücudunu dinle.

Öğünler arasında 2-4 saat boşluk bırakmak sana iyi gelebilir. Yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bırakmalısın.

Çeşitlilik sağla!

Daha önce denemediğin yiyecekleri keşfet ve sana sunduğumuz besinlerle her gün aynı yemeği yemek yerine alternatif seçenekler oluştur.

Diyetini zenginleştiren besinlerin her birinden farklı öğünler yarat ve miktarını ayarlayarak besin skorlarının keyfini çıkart!

Vücudunu Dinle!

Besin skorları kişiselleştirilmiş beslenme planını oluşturman için var. Kendini daha iyi hissetmek için %100 doygunluk hissini bekleme, %80 doygunluğa ulaştığında yemeyi bırak.

Yemekten 2-4 saat sonra açlığını, enerji düzeyini, ruh halini yani nasıl hissettiğini izle kendini dinle. Sürekli kötü hissediyorsan yiyecek tercihlerini yeniden ayarlaman gerekebilir.

Ek olarak,

Mikrobiyomun ve metabolizman sürekli hareketten ekstra fayda sağlayacaktır.

Haftada 3 ila 5 kez egzersiz yapmak, besinlerin metabolize edilmesinin dengelenmesinde önemli bir bileşendir.

Beslenme uzmanı ve spor eğitmeninden alacağın profesyonel destek metabolik verimliliği artırmanda büyük fayda sağlayacaktır.

Not,

8-10 arasında skorlanan besinler iki şekilde değerlendiriyoruz; bu besinler senin mikrobiyomuna en uygun besinler olabilir veya uzun zamandır bu besinleri tüketmediğin için mikrobiyomunun bu besinlere ihtiyacı olabilir. Örneğin vegansan et skorların genellikle 8-10 arasında olacaktır.

Hiç tüketmediğin ve kalorisi yüksek olan besinler yüksek skorlarla karşına çıktığında bunu her gün tüketmek yerine ENBIOSIS diyetisyeni eşliğinde haftanın belirli günleri doğru pişirme teknikleri ile ve sana uygun porsiyonlarda alternatif olarak tüketmeli ve mikrobiyom çeşitliliğini homojen olarak arttırmayı hedeflemelisin.

Unutulmamalısın ki fazla porsiyonlar sana gereksiz kalori olarak dönmektedir. Skoru yüksek de olsa fazla miktarlarda ve kontrolsüzce tüketim vücutta şeker metebolizması ile ilişkili bakteriler başta olmak üzere zararlı bakterileri beslemekte ve mikrobiyal çeşitliliği olumsuz etkilemektedir.

ENBIOSIS besin skorlarına göre haftalık olarak beslenme planını ENBIOSIS diyetisyeni eşliğinde alternatifli bir şekilde planlayabilirsin! Çeşitli ve dengeli, skorları yüksek yazılan bir beslenme rehberi düzenli takiplerle şikayetlerinin azalmasına, sağlıklı ve kalıcı bir mikrobiyoma sahip olmana katkı sağlar.  

Kaynakça

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(15)01481-6

https://www.nature.com/articles/s41579-019-0256-8

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.