Kişiselleştirilmiş Beslenme ile Kilo Kaybı

Kilo vermenin yollarını Ayşe Teyzenin diyeti, detoks diyetleri, 10 günde 10 kilo verdiren mucizevi diyetler ile denedin ama yine de istediğin sonuca ulaşamadın mı? Veya verdiğin kiloların hep daha fazlasını geri mi aldın? Cevabın evet ise yanlış yaptığın bir şeyler mutlaka var demektir. O yüzden sağlıklı ve kalıcı kilo kaybını sağlamak için bizimle kal!

Nerede Hata Yapıyorsun?

Sen özelsin ve senin sahip olduğun beslenme düzenin de tıpkı senin gibi sadece sana özel olmalı. Beslenme programın oluşturulurken cinsiyetin, yaşın, kan bulguların, yaşam tarzın, sahip olduğun hastalıkların, beslenme alışkanlıkların, sosyo-ekonomik düzeyin hepsi bir bütün olarak göz önünde bulundurulur ve ona göre bir sağlıklı beslenme programı oluşturulur.

Bu yüzden x kişisinin diyeti, y kişisinin verdiği kilo senin ile aynı olmayabilir. Tüm bunlardan ziyade beslenme programın oluşturulurken dikkate alınması gereken bir parametre daha var: Mikrobiyomun. Sayısız kilo verme yöntemlerini deneyip bir türlü kilo veremediysen çözümün mikrobiyomunda gizli olabilir.

Mikrobiyom Nedir?

Bağırsaklarında bulunan trilyonlarca bakteri ve bunların birbirleriyle etkileşimi mikrobiyom olarak bilinir. Vücudunda yaklaşık 23.000 gen varken mikrobiyom, sahip olduğun fonksiyonlarının çoğundan sorumlu olan 10 milyondan fazla genini kodluyor. Vücudundaki mikroorganizmaların sayısı ise sahip olduğun hücrelerinin sayısından 1.3 kat daha fazla. Mikroorganizmaların toplam ağırlığı ise 2 kg civarında. Bu kadar çok sayıda olup seninle iletişim halinde olmamaları ise düşünülemezdi!

Mikrobiyomun üçte birine yakını diğer insanlarınkine benzese bile mikrobiyal çeşitliliğin tıpkı parmak izin gibi sadece sana özel!

Mikrobiyom ve Fazla Kilo Arasındaki İlişki

Mikrobiyom, bağırsak geçiş hızının düzenlenmesinde, sindirilemeyen karbonhidratların sindiriminde önemli bir rol oynar. Böylece mikrobiyom diyetten emilen enerji miktarını etkiler. Bu ve diğer önemli işlevleri, mikrobiyomun kilo alımı ve metabolizmasındaki önemli rolünü bize açıklar.

Meyve, sebzeler açısından zengin düşük kalorili bir diyeti uygulayarak yapılan bir çalışmada, herkesin aynı kiloyu veremediği görüldü. Bu nedenle, araştırmacılar katılımcılara mikrobiyom analizi uyguladı ve sonucunda kilo veremeyen kişilerin mikrobiyom profillerindDialister bakteri oranının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Tek yumurta ikizleri üzerine yapılan çalışmalar ise bağırsak mikrobiyomunda filum düzeyinde farklılaşmayla obezitenin ilişkili olduğunu (Bacteroidetes filumunda azalma ve Actinobacteria filumda artış) doğrulamıştır.

 Ayrıca, obez bireylerde mikrobiyal çeşitliliğin azaldığı belirtilmektedir. Daha az çeşitli mikrobiyom profili olan obez deneklerde, daha yüksek oranda ağırlık, yağ kütlesi, insülin duyarlılığı ve inflamasyon olduğu görülmüştür.

Dahası, bağırsak mikrobiyomun obezitede rolünü gösteren önemli hayvan çalışmalarından birinde, obez farelerden alınan dışkının yetişkin, mikropsuz ve normal ağırlıktaki farelere verilmesinden 2 hafta sonra, farelerde gıda alımının azalmasına rağmen vücut yağında ve insülin direncinde % 60’lık bir artış olduğu görülmüştür.

Özetle; bağırsak mikrobiyomunun obezite de dahil olmak üzere bilinen birçok metabolik bozukluğuğun gelişmesinde aktif rol oynadığı bilinmektedir. Mikrobiyom elamanları insan metabolizmasına dolaylı yollardan müdahale ederek kilo vermeyi zorlaştırabilir veya verilen kiloların kısa sürede geri alınmasına neden olabilir. Obez kişilerin genel olarak bağırsak mikrobiyom çeşitliliğinde azalma olduğu, mikrobiyom profillerinde kilo almaya yatkın bakteri grubunun baskın olduğu ve bu sebeple kilo alma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir.

Obezitede, bağırsak mikrobiyomunun bir hafızası olduğu ve bu hafıza değişmeden jenerik diyetle ya da cerrahi müdahaleyle verilen kiloların geri alındığı birçok çalışma ile gösterilmiştir.

Mikrobiyomun Beslenme ile Modülasyonu

Yapılan araştırmalar sonucunda, mikrobiyomun yaklaşık olarak %50-60 oranında tükettiğimiz besinlere bağlı olarak modüle olduğu görüldü. Yapılan bir çalışmada; bir kişinin 10 gün boyunca sadece fast food (Mc’Donalds menü) tüketiminin sonucunda, 1000 bakterisini kaybettiği ve bakteri dengesinin eski haline bir yıl sonra bile tam olarak gelmediği belirtiliyor.

Ayrıca her yiyecek herkeste aynı göstermiyor. Nasıl ve neden diye mi düşünüyorsun? O zaman okumaya devam et!

Neden Kişiselleştirilmiş Beslenme?

Kişiselleştirilmiş beslenmenin önemi Cell’de yapılan çalışma ile daha iyi anlaşıldı. Şöyle ki yapılan çalışmanın sonucunda, aynı yemekleri yiyen insanların bile, yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde değişkenlik olabileceği görüldü. Ayrıca; diyet alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve bağırsak mikrobiyomu gibi parametreleri entegre eden kan şekeri yanıtının doğru bir öngörücüsü yardımıyla oluşturulan kişiselleştirilmiş diyetlerin, yemek sonrası kan şekerini ve bu durumun getireceği uzun vadeli metabolik sonuçlarını başarılı bir şekilde düşürebileceği görülmüştür.

Gerçekten de sana ve mikrobiyomuna uygun, özel bir şekilde hazırlanmış diyetler gerçekten de olumlu sonuçlar getirebilir gibi gözüküyor. Burada önemli olan, mikrobiyomunun analizinin doğru yöntemlerle analiz edilmesi ve analiz sonuçlarının sana özel olarak bir diyetisyen eşliğinde sürekli olarak takip edilmesi!

Yani, sana iyi gelen yiyeceğin vücudunda ne gibi bir etkiye neden olabileceğini bilerek kilo verme serüvenine başlamak her şeyin daha doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilir! Örneğin brokolinin faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama gerçekten de senin brokoliye ihtiyacın var mı? Bunu bilmiyorsun.

 

Bunun için, kişiye özel beslenme uygulayan ENBIOSIS ile içindeki dünyayı keşfet, bakterilerine ihtiyacı olan yiyecekleri online diyet eşliğinde sağlıklı beslenme diyetleri ile ver ve sonunda kalıcı, sürdürülebilir kilo kaybının tadını çıkar!

Kaynaklar

The Gut Microbiome and Obesity

Role of the Gut Microbiome in the Pathogenesis of Obesity and Obesity-Related Metabolic Dysfunction

The latest in the diagnosis and treatment of obesity: Is still there a place for the conservative treatment of obesity?

Çağımızın Hastalığı Obezite ve Tedavisi

Personalized Nutrition by Prediction of Glycemic Responses

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.