Kilo Alamamak ve Bağırsak İlişkisi

kilo alamamak

Kilo alamamak, zayıf olmak da obezite kadar sıkıntılı bir durumdur ve her iki durumda da bağırsak bakterilerimizde sayı ve çeşitlilik yönünden azalma olduğu son yapılan çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkartıldı. Dengesiz beslenme, düşük kalori alımı, metabolik rahatsızlıklar ile ilişkilendirilen kilo alamama durumuna mikrobiyom açısından yeni bir yorum getirildi. Mikrobiyom çeşitliliğinde ortaya çıkan bu azalmanın vücudumuzda karbonhidrat, yağ ve proteinlerin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan metabolik olayları yavaşlatıyor.

Vitamin Eksikliği, Halsizlik, Unutkanlık, Sinirlilik, İdeal Kiloda olmamak bizi nasıl etkiler?

Bu konu ile ilgili çok sayıda araştırma olmamasına rağmen bilim insanları kilo alamamaya sebep olarak metabolizma hızı, genetik, beslenme düzeni ve hastalık durumunu ön plana çıkartmaktadır. Aşırı zayıf olarak tanımlanan vücut ağırlığı beraberinde vitamin ve mineral eksikliği, kas güçsüzlüğü, unutkanlık ve daha agresif bir ruh halinde olma gibi belirtileri de getirir.

Peki ya bütün bunların yanında bambaşka bir sebep daha varsa? Mesela metabolizmamızın hızlı çalışmasının sebebi bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin azalmaya başlaması veya zararlı bakterilerin artış göstermesi olabil mi?

Tükettiğimiz gıdaların kaslarımızda, organlarımızda enerjiye dönüştürülüp kullanılabilmesi için en küçük yapı birimine kadar parçalandığı metabolik olayların seyri bağırsak bakterilerimizden etkilenir, çünkü besinlerin vücudumuz tarafından emildiği ve kana karıştığı ilk nokta bakterilerimizdir. Enerji üretimi sadece beslenmekle bitmez bu enerjiyi üretmek, besinleri parçalamak için bakterilerimizin ürettiği B grubu vitaminlere de ihtiyacımız vardır. Ama bu bakteriler vücudumuzda olmazsa, o zaman enerji metabolizması bozulmaya başlar ve obezite veya aşırı zayıflık gibi problemler ile karşılaşırız.

Mikrobiyom ve Kilo Alamama

Kilo alamamak temelde bağırsaklar ile de ilişkilidir. Mikrobiyom yapımızın bozulmuş olması enerji dengesini de olumsuz etkileyerek istemsiz kilo kaybına sebep olur. Kilo kaybı dışında herhangi bir yan etki görülmeyebilir ancak bu zaman geçtikçe diyabet, kolesterol, böbrek rahatsızlığı, bağışıklık sisteminde problemler şeklinde karşımıza çıkacaktır.

Vücudumuzu tanıyıp metabolizmamızın ihtiyaçlarının farkına varmak ve bu şekilde beslenmek haberimiz bile olmayan pek çok hastalığa karşı bizleri korur ve mevcut hastalıklarımızın da sürdürülebilir bir şekilde iyileşmesini sağlar.

ENBIOSIS tarafından uygulanan detaylı mikrobiyom analizi sizlere bağırsak bakterilerinizin ideal profile gelebilmesi için hangi besinlere ihtiyacı olduğunu söyler. Sadece bununla kalmaz ileriye dönük hastalık yatkınlıklarınız için de önceden tedbirinizi almanıza yardımcı olur.

Bireysel olarak hazırlanmış beslenme rehberiniz ve uzman diyetisyeniniz ile beraber geçireceğiniz 6 haftalık beslenme tedavisi süreci ile bağırsak bakterilerinizi düzenliyor ve daha sağlıklı bir hayata adım atarken yanınızda oluyor.

Wan, Y., Yuan, J., Li, J., Li, H., Yin, K., Wang, F., & Li, D. (2020). Overweight and underweight status are linked to specific gut microbiota and intestinal tricarboxylic acid cycle intermediates. Clinical Nutrition, 39(10), 3189-3198.

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.