Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması (KC yağlanması) bir diğer adıyla hepatik steatoz, karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ depolanması ve birikmesi olarak karşımıza çıkar. Normal şartlarda karaciğerde az miktarda yağ bulunur. Ancak bulunması gereken yağ miktarı aşılırsa çeşitli sağlık sorunları gelebilir. Karaciğerde biriken bu yağ çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Şimdi birlikte bu hastalığın sebeplerine bakalım.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer vücutta yağ metabolizmasında görevlidir ve önemli bir göreve sahiptir. Karaciğerin yağlanmasına sebep olan en büyük etken alkoldür. Alkol tüketmeyen veya çok nadir olarak alkol tüketen bireylerde karaciğer yağlanması daha nadir meydana gelir.,

Karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasında önemli faktörlerden birisi de sağlıksız beslenme alışkanlıkları gelir. Gün içerisinde düzensiz beslenme saatleri, fazla yağ tüketimi gibi nedenler karaciğeri yağlandıran faktörler arasındadır. Bunlar dışında ise sıralamam gerekirse karaciğerin yağlanmasına neden olan faktörler;

 • Obezite
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Kilo alıp verme döngüsünün hızlı ve sağlıksız olması
 • Kullanılan ilaçlar
 • Hareketsiz bir yaşam tarzının olması
 • Yaşam tarzının düzensiz olması
 • Yüksek yağ ve kolesterol seviyesi
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı
 • Toksinlere sürekli maruz kalınması
 • Gebelik
 • Genetik

Karaciğerde oluşan yağlanmanın derecesi arttıkça karaciğerde ilk olarak iltihaplanma oluşur. Bu nedenle karaciğer fonksiyonları bozulur ve fonksiyonlarında azalma meydana gelir. Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer hücrelerinin zarar görmesine yani nekroza sebebiyet verir. Nekroz ise karaciğer kanseri ve siroza kadar hastalıklara zemin hazırlar. Genel karaciğer sağlığını ciddi şekilde etkileyen yağlanma, fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Ve bu hastalıkla mücadele eden bireyler düzenli kontrol edilmelidir.

Karaciğer yağlanması genellikle sinsice ilerler ve düzeyi aratana kadar da bireye herhangi bir belirti vermez. Hastalık ilerlediğinde hem kendi belirtileri hem de sebebiyet verdiği diğer hastalıklar nedeniyle belirti vermeye başlar. O zaman gel bir de karaciğer yağlanmasının belirtilerine detaylı bakalım.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması ilk evrelerde sinsice ilerlediği için çok fazla bir belirti vermez. Bu hastalığa sahip olan bireyler günlük yaşamda herhangi bir sorun yaşamadan devam ederler. Ancak hastalık ilerledikçe bireyler karnın üstünde basınç ve doluluk hissetmeye başlar. Bu büyüyen ve yağlanan karaciğerin kaburgalara baskı yapmasından meydana gelir. Hekim tarafından yapılacak olan elle müdahelede büyümüş olan karaciğer kolayca tespit edilebilir. En sık görülen belirtiler;

 • Bireyin kendisini halsiz ve enerjisiz hissetmesi
 • Hastanın göğüs ve karın bölgesinde ağrı olması ve basınç hissetmesi
 • Bireyin çabuk yorulması
 • Kişinin iştahsızlık yaşaması
 • Bireyin sık sık mide bulantısı ve kusma halinde olması
 • Sarılık

Karaciğer yağlanmasının ciltte de belirtileri vardır. Çok nadir de olsa karaciğer yağlanmasına sahip olan bireylerin cildinde kaşıntı, kızarıklık ve pullanma meydana gelir. Bu nedenle bu tarz problem yaşayan kişiler mutlaka gerekli ve düzenli kontrollerini yaptırmalıdır.

Peki bozulmuş mikrobiyom profilinin karaciğer sağlığı ile yakından ilişkili olduğunu biliyor musun?

Karaciğer Sağlığı ve Mikrobiyom

Bağırsak mikrobiyomun sindirim sisteminde kilit noktadır. Çünkü besinlerle aldığın karbonhidrat, protein ve yağın parçalanmasında ve bu besin ögelerinin vücutta kullanılmasında büyük öneme sahiptir. Bu bakterilerin varlığı, çeşitleri ve oranları tüketilen besinlerin vücutta verimli bir şekilde kullanılmasını ve enerji metabolizmasını doğrudan etkiler. Karaciğer ise karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının işleyişini sağlamaktadır. Bu nedenle aşırı enerji alımı söz konusu olduğunda karaciğer, alınan besinleri yağ olarak depo eder ve karşımıza yağlanma olarak karşımıza çıkar. Bağırsak mikrobiyomunda zararlı bakterilerin artış göstermesi ve iyi bakterilerin azalmasıyla oluşan dengesizlik disbiyozistir. Disbiyozis kaynaklı değişen bağırsak mikrobiyomu, enerji dengesini etkiler. Bu sayede karaciğer yağlanmasının gelişimine katkıda bulunabilecek mikrobiyal metabolitler üretir. Bu sayede tüm vücut metabolizmasını etkiler.

Bu konuda yapılan çalışmalarda;

Karaciğer yağlanması olan bireylerin bağırsak mikrobiyomlarında önemli değişmeler olduğu görülmüştür. Bu bireylerin bağırsaklarında Proteobacteria, Enterobacteria, Escherichia ve Bacteroides gibi bakteri türlerinin seviyesi daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca karaciğer yağlanmasının seviyesinin artmasıyla bireylerin bağırsak mikrobiyomlarında Proteobakteri’lerde daha fazla artış, Firmucites bakterilerinde ise azalma meydana geldiği görülmüştür.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Karaciğer yağlanması olan bireylerin özellikle fazla kilosu bulunuyor ise ilk adım bir diyetisyene yönlendirilmesidir. Birey diyetisyen ile çalışarak beslenmesini düzenlemeli ve düzenli egzersiz yaparak kilosundan kurtulmalıdır.

Karaciğer yağlanmasının başlangıç seviyesinin tedavisi daha kolay iken ilerleyen yağlanma veya siroz tedavisi daha zordur ve uzun yıllar sürebilir. Bu bireyler hekim tarafından tedavisine devam etmelidir. Ek olarak bu bireyler mutlaka beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli kontrollerini yaptırmalıdır. Karaciğer yağlanması hangi evrede olursa olsun kesinlikle sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

Eğer sende de karaciğer yağlanması tanısı aldıysan tedavine ek olarak beslenmeni düzenlemelisin. Çünkü karaciğer yağlanmasına obezite ve diyabet gibi birçok farklı hastalık eşlik eder ve bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu hastalıkların sağlıklı çözümü ise bağırsaklardan geçmekte. Önce bağırsak mikrobiyomunu tanı ve sana özel besinlerini keşfet. Bağırsakta yer alan iyi bakterilerini artırarak karaciğerini koru, sağlığını artır!

KAYNAKLAR

The role of the microbiome in NAFLD and NASH

Nonalcoholic Fatty Liver Disease, the Gut Microbiome, and Diet

Role of Nutrition, Gene Polymorphism, and Gut Microbiota in Non-alcoholic Fatty Liver Disease

Nonalcoholic fatty liver disease: another leap forward

Non-alcoholic fatty liver disease

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.