Kabızlığın Çözümü Kişiselleştirilmiş Beslenme

kabızlık

Nature dergisinde yayınlanan son çalışmada, kabızlık yaşayan bireylerin bağırsak mikrobiyom dengesinin bozulmuş olduğu bulundu. Bağırsak mikrobiyomunda yararlı bakterilerin azalması ve zararlı bakterilerin artmasıyla oluşan dengesizlik disbiyozis olarak bilinir. Disbiyozis, içerisinde kabızlığın da olduğu birçok hastalıkla yakından ilişkilendirilir. Dizbiyozisin modüle edilmesiyle birlikte kişilerin kabızlığına çözüm bulunabilir.

Sağlıklı kişiler ile kronik kabız hastalarının mikrobiyom çeşitliliğinin kıyaslandığı çalışmalarda, kronik kabız olan bireylerin daha düşük mikrobiyal çeşitliliğe ve daha dengesiz bir mikrobiyom profiline sahip olduğu gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda kabız olan bireylerin bağırsak mikrobiyomunda, Bifidobacterium cinsi başta olmak üzere, yararlı bakterilerin önemli ölçüde azaldığı da tespit edilmiştir.

Sağlıklı işleyen bir bağırsak başta sindirim ve boşaltım sistemi olmak üzere birçok sistemin doğru çalışmasında rol alır. Ancak bağırsaklarda meydana gelen bir hasar ise başta boşaltım sistemi olmak üzere, tüm sistemi negatif yönde etkileyecektir.

Konstipasyon (Kabızlık) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık, dışkının kalın bağırsakta çok yavaş hareket etmesiyle ortaya çıkar. Dışkının sıvı kısmı vücuda geri emilir, böylece dışkı sertleşir ve kurur. Bu durum, dışkının bağırsaklardan geçişini zorlaştırır. Çoğu insan zaman zaman kabızlık yaşayabilir. Sık seyahat, hareketsizlik, hastalıklar ve alınan bazı ilaçlar genellikle kısa süreli kabızlığa neden olur.

Kabızlığın çok çeşitli nedenleri vardır. Düşük lifli ve düşük sıvı içerikli yapılan diyetler, hareketsiz bir yaşam tarzı, gelen tuvalet ihtiyacına uzun süre direnmek gibi nedenler kabızlığa neden olabilir. Ayrıca antidepresanlar, demir hapları gibi ilaçların kullanılması kabızlığa sebebiyet verebilir. Uzun süreli müshil veya laksatif kullanımı, sinameki çayı gibi bağırsak hareketlerini artırıcı müdahaleler de bu problemi yaşamada etkili olabilir.

Haftada 3’ten daha az tuvalete çıkmak, dışkında var olan toksinleri kana geçiriyor! Birçok kişi sağlıklı dışkının günde bir kez olması gerektiğine inanır. Ancak, günde üç kez normal kıvamda dışkılama yapılması ve aynı şekilde haftada üç kez dışkılama yapılması da normal olarak kabul edilir.

Haftada üç defadan daha az dışkılama olması, dışkılamanın en az %25’inde: Ikınma, sert kıvamlı dışkılama, tam boşalma hissinin olmaması ve el yardımıyla kolaylık sağlayarak dışkılama ihtiyacının hissedilmesi kabızlık olarak tanımlanır. Bu semptomların üç aydan uzun sürmesi ise kronik kabızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çözülemeyen kabızlık bireylerin hayat kalitesini düşürmesinin yanında kanser ve anal bölge hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır. Mevcutta var olan tedaviler ise genellikle bireylerin 3’te 1 ine geçici çareler bulmaktadır. Kişiler uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalmakta ve önerilen ilaçlar bırakıldığında rahatsızlıklar yeniden nüks etmektedir. Ciddi kabızlık durumunda bireyler ameliyat edilse dahi kalıcı çözüm olmayabilir. Bu noktada ise karşımıza yerli biyoteknoloji girişimi olan ENBIOSIS çıkmaktadır.

Kabızlığa Kişiselleştirilmiş Beslenme ile Son

Bağırsak mikrobiyomu, tıpkı parmak izi gibi her insanda farklılık gösterir ve kişiye özeldir. ENBIOSIS bağırsakların özel olduğunu biliyor ve insan bağırsağındaki bakterileri analiz ederek kişiselleştirilmiş beslenme programları geliştiriyor.

ENBIOSIS tarafından yürütülen çalışmada, 6 haftalık kişiselleştirilmiş beslenme rehberleri ile takip edilen kronik kabızlığı olan bireylerde %83 oranında ciddi bir iyileşme sağlandı! ENBIOSIS’in %83 klinik başarı sağladığı bu çalışma, European Society of Coloproctology kongresine kabul edildi!

ENBIOSIS’in başarıları global arenada da yakından takip ediliyor. Kronik kabızlık klinik çalışmasında yapılan mikrobiyom bazlı beslenme modülasyonu, Avrupa Kolorektal Cerrahi’de bilimsel kongreye kabul edilmiştir.

Kaynakça

High Oscillospira abundance indicates constipation and low BMI in the Guangdong Gut Microbiome Project
Gut Microbiota and Chronic Constipation: A Review and Update
Roles of Chinese medicine and gut microbiota in chronic constipation. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine
Effect of dietary fiber on constipation: a meta analysis
Constipation

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.