İshal Nedir?

ishal nedir

Halk arasında ishal olarak adlandırılan diyare; gevşek, sulu ve normalden daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı ile karakterize bir tablodur. Akut, dönemsel ya da kronik yani kalıcı olabilmektedir. Akut durumda bu problem birkaç gün sürerken dönemsel ishal 2 hafta-1 ay kadar sürebilmektedir. Kronik durumda ise bu problem ise en az 1 ayı aşan sürelerde görülmektedir.

Birçok kişi belli dönemlerde kısa süren ishaller yaşasa da sürekli problem yaşamak, kanlı şekilde dışkılamak veya halk arasında söylendiği üzere su gibi dışkılıyor olmak kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple kişi alternatif çözüm yolları aramaya yönelmektedir. Fakat çözümlerin birçoğu maalesef geçici olarak işe yaramaktadır. Bu da kişiyi umutsuzluğa sürükleyebilmektedir.

İshal Neden Olur?

 1. IBS, SIBO, İltihaplı Bağırsak Hastalıkları: Bu bağırsak hastalıklarında ishal de sıklıkla görülen semptomlardan biridir. Ayrıca bu hastalıklara sahip bireylerde bu durum kısmen daha uzun sürer ve tekrarlama ihtimali hastalığın seyrine göre artış göstermektedir.
 2. Besin İntoleransları: Gluten, laktoz gibi besin öğelerine karşı duyulan hassasiyet ishale neden olabilir. Bu nedenle, bu bireylerin laktoz/gluten gibi bileşenleri içermeyen bir beslenme programı uygulamaları gerekebilir.
 3. Bağırsak Enfeksiyonu: Rota virüs gibi virüsler, E. coli gibi bakteriler veya parazit kaynaklı bağırsak enfeksiyonları da ishale neden olabilmektedir. Bu enfeksiyonlardan biri olan dizanteri aynı zamanda bulaşıcıdır.
 4. Antibiyotik: Antibiyotik kullanımını takip eden 6-8 haftalık süreçte ishal görülebilir. Ve bunun yetişkinlerde görülme sıklığı yaklaşık %40’a kadar ulaşabilmektedir. Özellikle sık antibiyotik kullanımı ve antibiyotik kullanılan dönemde kişinin beslenme ve bağışıklığına gereken önemi göstermemesi problem yaşama ihtimalinde artışa sebep olabilmektedir.
 5. Seyahat: Yine farklı ülke veya şehirlere seyahat eden bireyler de sıklıkla ishal yaşayabilmektedir. Bu durum ‘turist ishali’ olarak da adlandırılmaktadır.
 6. Beslenme: Aşırı yağlı, lifli besinler gibi yiyeceklerin tüketimi problemin nedenlerinden biri olabilir. Yanlış beslenmeyle birlikte anlık ishal durumu görülebileceği gibi uzun süreli yanlış beslenme bağırsak bakteriyel düzeninde değişikliğe neden olarak kalıcı hale gelmesine neden olmaktadır.

İshal Semptomları

Bu bireylerde sıklıkla;

 • Karın bölgesinde ağrı ve kramplar,
 • Şişkinlik,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Ateş,
 • Kanlı ve mukuslu dışkı,
 • Değişken dışkı rengi,
 • Ani tuvalet ihtiyacı,
 • Kilo kaybı gibi semptomlar görülebilmektedir.

İshal ve Mikrobiyom İlişkisi 

İshale neden olan ve sık görülen virüs/bakteri/patojen kaynaklı bağırsak enfeksiyonlarının arka planında bağırsak mikrobiyomundaki değişimler vardır ve bunların tedavisinde mikrobiyal terapiler uygulanmaktadır.

Antibiyotik kullanımı bir yıl veya daha uzun süreçte bağırsak mikrobiyomunda değişime neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımını takiben bağırsaktaki antibiyotiklere dirençli genler taşıyan bakteri türleri artar ve bu ishale yol açabilmektedir.

Bu problemi yaşayan bireylerin bağırsaklarındaki belli bakteri türleri artış ya da azalma göstermektedir. Aynı zamanda ishalle karakterize hastalıklara sahip kişilerin mikrobiyom çeşitlilikleri ise daha düşüktür. Bununla birlikte problemin asıl sebebi bağırsak bakteri dengesindeki toplam bozulmadır ve bağırsağın bütüncül sağlığına yönelik tedavi uygulamaları yapılmalıdır.

Bağırsak bakteriyel ortamındaki disbiyozis dediğimiz bozulmaların düzeltilmesi için kişi mikrobiyomuna uygun beslenmelidir. Mikrobiyom modülasyonu ile bu problemini çözmek mümkündür. 

KAYNAKLAR

Hospitalized patients with diarrhea: Rate of Clostridioides difficile infection underdiagnosis and drivers of clinical suspicion.

Effects of short- and long-course antibiotics on the lower intestinal microbiome as they relate to traveller’s diarrhea

A Review of Clostridioides difficile Infection and Antibiotic-Associated Diarrhea

Probiotics for the Prevention of Antibiotic-associated Diarrhea in Adults

Diarrhea

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.