Haşimato Tiroidi (Hashimoto) ile Mikrobiyom İlişkisi

Haşimato Tiroidi (Hashimoto) Hastalığı Nedir?

Haşimato tiroiditi, hem genetik yatkınlığın hem de çevresel faktörlerin bir araya gelerek hastalığın tetikleyicisi olarak görev yaptığı ve organa özgü olan bir otoimmün hastalık. 

Bu hastalık, tiroid bezinin iltihaplı hastalıklarının yani tirioditlerin en sık görülen çeşidi olarak karşımıza çıkar. Haşimatoyu, otoimmün ya da kronik lenfosistik tiroidit olarak da duymuş olabilirsin. Bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanan endokrin sistem hastalığı olarak bilinir.

Otoimmün tiroit hastalıkları, organa özgü en yaygın olan hastalıklardır ve nüfusun % 2 ila 5′ ini etkiler!

Otoimmün Hastalık Nedir?

Vücudumuzun savunma sistemi zararlı organizmaları tespit eder ve bağışıklık hücrelerinin yardımıyla onları yok eder. Bazı durumlarda ise yardıma gelen bağışıklık hücreleri zararlı organizmaları tespit edemez. Hatta vücudunun yararlı organizmalarını zararlı zannedip onlara saldırır. Vücudumuz bu durumda bağışıklığı artırarak durumu düzeltmeye çalışır. Bu durumların meydana geldiği hastalıklara otoimmün hastalıklar denir.

Haşimato Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Haşimato tiroidi kısaca vücudun kendi dokusuna savaş açtığı bağışıklık sistemi hastalığı. Bu hastalığının ortaya çıkmasını önlemek şu anda pek mümkün değil. Haşimato hastalığının altında bağışıklık sisteminde meydana gelen bazı bozukluklar rol oynamakta ve haşimato hastalığının riski genellikle doğuştan genetik olarak gelmektedir.

Günümüzde vücudun antikor üreterek bağışıklık sistemine saldırmasının nedeni tam olarak bilinmiyor. Özellikle aileden genetik geçişin önemli rol oynadığı tahmin edilmekte. Haşimato’ ya sebep olan bazı etkenler ise;

 •         Cinsiyet

Haşimato hastalığının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha fazladır.

 •         Genetik

Ailende tiroit hastalığı ve ya bağışıklık sistemi ile ilgili başka bir hastalığın olması bu riski artırır. a da başka bağışıklık sistemi hastalığı olması riski artırır.

 •         Yaş

Haşimato tiroidi her yaştan bireyi etkileyebilmek de ancak genellikle orta yaşlı bireylerde daha fazla görülmekte.

Haşimato ve Mikrobiyom İlişkisi

Vücudunda bulunan bakterilerinin büyük çoğunluğu gastrointestinal sisteminde bulunur. Mikrobiyomun seninle mutlu bir ilişki yaşar. Özellikle besinlerin sindirimi, emilimi, vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması, bağışıklığın güçlü ve dengeli olması, vitamin sentezi gibi metabolik işlevleri yerine getirir.

Sahip olduğun mikrobiyomun %70′ i bağırsaklarında bulunan bağışıklık sisteminin doğru gelişiminde çok önemli rol oynar. 

 Bir araştırma da;

Özellikle haşimato tiroidi hastalarının ve sağlıklı kontrollerin bağırsak mikrobiyotası sistematik bir şekilde karşılaştırmalı analizi gerçekleşti. Araştırmanın sonucuna göre Haşimato tiroidi hastalarının bağırsak mikrobiyotasında haşimatoya özgü bir mikrobiyom profilinin var olduğu görüldü.

Mikrobiyomun değişen bileşimi  haşimato tiroiditi prevalansını artırır. Özellikle var olan bağırsak bakterileri iyot alımını, iyot metabolizmasının bozulmasını ve enterohepatik döngüyü düzenleyerek tiroit hormon seviyelerini etkiler.

 Yapılan daha önceki çalışmalar;

Romatoid artrit, obezite, multipl skleroz, diabetes mellitus ve diğer otoimmün hastalıklarda bireylerin bağırsak bakterilerinde bir dengesizlik durumunun olduğunu belirtti. Otoimmün bir bozukluk olan haşimato tiroidi oluşumunda ve ilerlemesinde değişen bir bağırsak mikrobiyal kompozisyonu olduğunu hatta bu bakterilerin ciddi disbiyotik bir durumunun var olduğunu doğruladı. Bu durum mikrobiyomun mevcut durumunun hastalık teşhisi için kullanılabileceğini düşündürür. 

Haşimato tiroidine sahip olan hastalar, anti-gliadin, anti-transglutaminaz ve anti-maya (Saccharomyces cerevisiae) antikorları üretir. 

İnsanlarda yapılan çalışmaların sonuçları;

Haşimato hastalarında Prevotellaceae ve Pasteurellaceae bolluğunun daha yüksek olduğunu bildirirken, Enterobacteriaceae, Veillonellaceae ve Rikenellaceae, kontrollere kıyasla haşimato hasta grubunda önemli ölçüde daha düşüktü.

 Haşimato Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen haşimato tiroidi hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte en yaygın belirtileri;

 •         Kabızlık
 •         Halsiz hissetme
 •         Ses kısıklığı  
 •         Çabuk yorulma
 •         Depresif bir ruh hali ve mutsuzluk
 •         Yavaş hareket etme  
 •         Guatr
 •         Ellerde ve ayaklarda şişme
 •         Kadınlarda regl azalması, yokluğu veya düzensizliği
 •         Terlemenin azalması  
 •         Anormal kilo artışı ve iştah fazlalığı,  
 •         Üşüme
 •         Unutkanlık
 •         Konsantrasyonun azalması

Haşimato Hastalığının Tedavisi

Haşimato tiroidinin tedavisinde ilk olarak hormon seviyesine bakılmalıdır. Eğer hormon seviyelerin normal ise tedaviye gerek yok. Haşimato tiroiditi genellikle hipotiroidizm ile sonuçlanır.

Hipotiroidizm hastalığının tedavisinde replasman yani yerine koyma tedavisine başlanıyor. Bu hastalara ilaç ve ek hormon verilerek bir tedavi uygulanır.  Bu sayede bireylerin şikayetleri ortadan kalkar ve tiroit bezinde büyüme durumu var ise engellenmiş olur. Bazı durumlarda tiroit bezini çıkarmak için ameliyat yapılması mecburidir. Bu durumlar; ağrı, yutma güçlüğü ve ya nefes almada zorlanma…

Tiroidlerde nodül bulunan bireylere ise nodülün özelliklerine göre biyopsi yapılır ya da altı aylık veya yıllık ultrasonlarda nodül düzenli olarak takip ve kontrol edilir.

Haşimato Diyeti

Peki haşimato hastalarının beslenmesinde önemli noktalar nelerdir?

Haşimato hastalığı bireylere uygun ilaç tedavileri ve desteklerinin yanında dikkatli bir beslenme programıyla tamamen kontrol altında tutulabilmekte. Bu yüzden haşimato hastalığı olan bireyler beslenmesine çok dikkat etmeli.

İlaçların kullanımı, dozu kişiden kişiye değişir. Kullanılan ilaçların ilk amacı hipotiroidizmin düzenlenmesi Verilen bu ilaçlar tiroit bezlerinden salgılanan tiroksin hormonunu taklit etmekte ve etkinliğini bu şekilde göstermekte.

Özellikle haşimato hastalığının medikal tedavisi dışında, bireylere özel beslenme düzeninin düzenlenmesi gibi yaşam tarzı değişiklikleri uygulamak önemlidir. Özellikle tedavide uygulanacak olan haşimato diyetinin kişiselleştirilmiş olması çok önemlidir. Bireylerin besin ögelerine kendisine özgü olan ihtiyaç miktarları hesaplanır. Haşimato da önemli olan iyot, selenyum ve çinko mineralleri yeterli ve dengeli miktarda alınması gerekir.

Eğer senin de ailende otoimmün hastalığı olan var ise sen de risk altındasın demektir! Mikrobiyom analizi yaptırarak bakterilerinin dengesini öğren, bağışıklığını güçlendir!

Haşimato hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde yeni bir kapı olan mikrobiyom diyeti ile kendini korumaya al!

 

Kaynaklar

Does the gut microbiota trigger Hashimoto’s thyroiditis?

Alterations of the Gut Microbiota in Hashimoto’s Thyroiditis Patients

Role Of The Microbiome In Health And Disease

Gut microbiota and Hashimoto’s thyroiditis

Microbiota and Thyroid Interaction in Health and Disease

 

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.