Hamilelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler?

Hamilelikte kabızlık nasıl tedavi edilir cevabı ENBIOSIS' te

Hamilelikte kabızlık ile karşılaşmak çok olasıdır ve sık görülen bir durumdur. Vakaların çoğu gastrointestinal sistemi etkileyen hormonal ve mekanik faktörlerin varlığıyla oluşan basit kabızlıktır. Birçok sebebi olmakla birlikte temel sebebi gebelik ile değişen hormonlar ve rahmin büyümesi ile bağırsaklara uygulanan baskıdır. Kabızlığı önlemek için önceliğimiz düzenli su tüketimi ve doğru beslenme alışkanlıklarıdır. Kısaca yaşam tarzı değişikliği kabızlığın önlenmesi ve tedavisinde güzel sonuçlar vermektedir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık; temelde bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve zor dışkılamayla karakterize günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur. Kabızlık diğer ismiyle konstipasyon bir diğer ifadeyle haftada 3 defadan az dışkılama olması durumudur. Tetikleyen birçok sebep olabildiği gibi çözümü olabilecek etkili durumlar da vardır. Kabızlık belirtileri sayılabilecek durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Haftada 3 defadan az dışkılama
 • Ikınma
 • Sert dışkı
 • Tıkanma hissi
 • Tam boşaltım yapamama hissi
 • Dışkılamaya yardımcı olmak için el ile müdahale

Yapılan çalışmalarda bu durumları göz önünde bulundurarak  bazı sonuçlar çıkmıştır.  Hamilelerin %25 kadarının hamilelik süresince sadece belli bir dönemde bile olsa dahi kabızlık yaşadığını ortaya koymuştur. Genellikle bu semptomlar 1. ve 2. trimesterda çok daha yaygındır. Ve 3. trimesterda daha az meydana gelir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber sonraki gebeliklerde kabızlığa daha sık rastlanmıştır.

Hamilelikte Kabızlık Nedenleri

Hamilelikte kabızlığın nedenleri genelde çok faktörlüdür. En temel nedenlerinden birisi hormonlardır. Hormonların değişmesi ile birlikte bağırsak hareketleri yavaşlar. Hamilelikte progesteronun serum konsantrasyonu yükselir. Progesteronun artmasıyla beraber vücuttaki kaslarda yavaşlama meydana gelir. Buna bağlı olarak bağırsakların kasılmasında azalma olur. Bu da kabızlık tablosunu karşımıza çıkarır.

Bunun dışında hayatın her alanında olduğu gibi gebelikte de beslenmenin çok önemli bir rolü vardır. Sebze ve meyvelerin az tüketilmesine bağlı olarak yetersiz lif alımı kabızlığı tetikler. Aynı şekilde yüksek lif içeriğine sahip tahılların az tüketilmesi de bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Yüksek karbonhidrat içerikli öğünler, şeker oranı yüksek tatlılar da kabızlık sebebidir. Tabiki yetersiz su tüketimi de kabızlık sebebi olmaktadır. Hatta yeteri kadar su tüketmek kabızlık için kilit nokta diyebiliriz. Bunlar dışında gebelik sırasında kullanılan demir ilaçları da dışkılama sırasında zorlanmaya sebep olmaktadır. Doktorumuz tarafından bir kısıtlama getirilmediyse gün içerisinde fiziksel olarak aktif olmamak da bağırsak hareketlerini yavaşlayacaktır.

Hastaneye başvurulup öykü alınırken dışkı sıklığı ve kıvamı, dışkıda kan, karın ağrısı, şişkinlik dikkate alınmalıdır. Karın ağrısı ve şişkinlik huzursuz bağırsak sendromu belirtisi olabilmektedir. Kabızlığın nadir sebepleri arasında nörolojik bozukluklar ve polipler bulunmaktadır. Tanı için mutlaka doktora danışmak gerekir.

Bunlara ek olarak kabızlık sebebi olan başka durumlar da vardır. Örneğin diyabet, hipotiroid, hipokalemi, hipokalsemi de bağırsak faaliyetlerini etkilemektedir.

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hamilelikte kabızlığın tedavisi herkeste olduğu gibi ilk aşamada yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenmenin düzenlenmesi ile başlar.

 • Gün içerisinde yeterli su tüketimi olmalıdır.
 • Öğünlerde yeterli lif alımı (sebze, meyve, kompleks tahıllar, kuru baklagiller, kuru yemişler..) sağlanmalıdır. Günlük ihtiyaca göre 20-35 gr arasında lif ihtiyacı karşılanmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki lif alımı ile beraber su tüketiminin azlığı kabızlığı daha kötü bir boyuta taşıyabilir.
 • Öğünlerde sağlıklı yağ kaynaklarına yer vermek gerekir. (zeytinyağı, ceviz, badem, fındık, avokado ..)
 • Günlük düzenli egzersiz / yürüyüş yapmak bağırsak hareketlerini arttıracaktır. Ancak unutmamalıdır ki aşırı egzersiz kabızlığı kötüleştirebilir.
 • Dışkılama dürtüsünün gelmesi ve dışkılama zamanını ertelemek kabızlık sebebi olmaktadır. Bu yüzden dışkılama ihtiyacı geldiği an giderilmelidir.
 • Yaşam tarzı değişikliği ve beslenme akla ilk gelen çözüm olmalıdır. Ancak bunlarla yeterli destek sağlanamadığında doktor gözetiminde medikal tedaviye başvurulabilir.

Hamilelikte Kabızlık ve Mikrobiyom İlişkisi

Mikrobiyomumuz iyi ve kötü bakterilerin belirli bir oranda dengelenmesiyle sindirim sistemimizi destekler. Mikrobiyomumuz çok kişiseldir. Hatta her bireyin parmak izinin farklı olduğu gibi mikrobiyomumuz da herkesten çok farklıdır. 

Bu yüzden sağlığı devam ettirmek veya sindirim problemlerimize çözüm bulmak için bireysel bir yaklaşım gerekmektedir. Doktorumuz elbetteki medikal tedaviler uygulayabilir ancak unutulmaması gereken şey medikal tedavi yanında bağırsak bakterilerimizin iyi bir şekilde beslenmesi de çok mühimdir. Işte bu noktada mikrobiyom analizi devreye girer.

Mikrobiyom analizi ile bağırsak bakterilerinin ihtiyacı olan besinleri tespit edip onları doğru bir şekilde besleyebilirsin. Bu sayede bakterilerinin sayısını, işlevi ve çeşidini arttırmış olursun. Artan bu işlev ve çeşit besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar. Bu da yolunda giden bir dışkılama döngüsünü beraberinde getirir. Bununla beraber kabızlık problemine de çözüm bulmuş olursun.

Gebelikte Kabızlık Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Çok uzun süreli kabızlık olmadığı sürece hamilelikte kabızlık yaşanması bebeğe zarar vermemektedir. Ancak uzun süreli kabızlıklarda mutlaka doktora danışmak ve uygun tedaviye başlamak gerekir. Hamilelik süresince ciddi ıkınmaların olması doğum zamanına yaklaştıkça erken doğum riski oluşturabilmektedir. Bu yüzden geç kalmadan kabızlığa çözüm bulmak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Hamilelikte Kabızlık Ne Zaman Başlar?

Kabızlık; hamilelik süresinde kadınların %25inin yaşadığı genellikle rahatsız edici bir durumdur. Semptomlar 1. ve 2. trimesterda çok daha yaygındır. Ancak 3. trimesterda daha az görülmektedir.

Kaynaklar

Gastrointestinal Diseases in Pregnancy: Nausea, Vomiting, Hyperemesis Gravidarum, Gastroesophageal Reflux Disease, Constipation, and Diarrhea

BOWEL DISORDERES IN PREGNANT WOMEN: CONSTIPATION DURING PREGNANCY

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.