“Artık Yemek Yerken Özgürüm”

enbiosis

ENBIOSIS Mikrobiyom Analizi sayesinde artık yemek yerken özgürüm! Üniversite dönemime dayanan sağlıksız beslenme alışkanlıklarımın ilerde beni bu kadar yoracağını ve yaşam kalitemi bu kadar etkileyeceğini hiç bilmezdim. 36 yaşındayım ve inanın çözümü henüz bulabildim!

Size biraz geçmişimden ve şu an geldiğim noktadan bahsetmek istiyorum.

Üniversite Hayatında Beslenme

Üniversite dönemimde tencere yemeklerinden çok uzaklaşmış ve genelde hazır, pratik ve içeriği sağlıksız fakat benim için lezzetli yiyeceklere yönelmiştim. O zamanlar bu kadar bağırsak problemim yoktu ve gün içinde aktiftim. Üniversiteden sonra sürecin getirdiği masa başı iş durumu ve aile durumumdaki değişiklikler, farkında olmadan aktifliğimi azalttı ve düzensiz beslenme alışkanlıklarımla beraber son 5 yıldır ciddi sindirim problemleri yaşayan bir birey haline gelmemde etkili oldu. Maalesef 3-4 günde bir tuvalete çıkabiliyor ve her yemekten sonra ciddi derecede hazımsızlık problemi yaşıyordum. Bu durum artık mental sağlığımı da etkiliyor agresif bir birey haline gelmeme sebep oluyordu.

Sindirim Problemleri

Sindirim problemlerimi çözebilmek için neler denemedim ki? Bol su tüketmek, güne kuru kayısı ve su ile başlamak, yoğurda keten tohumu katmak, yurtdışından sipariş ettiğim özel çaylar, takviyeler, özel besinler…  Lif tüketimimi artırsam da yeterli etkiyi alamadım.

ENBIOSIS İle Tanışmam

Google’da bağırsak ile ilgili araştırma yaparken bu kez ENBIOSIS ile karşılaştım ve web sitelerini detaylı inceledim.  Sitede incelememiz için sunulan raporlarının ne kadar ayrıntılı olduğunu görünce kendi bağırsağımı da merak edip sipariş verdim. Siparişimden sonra ENBIOSIS diyetisyeni beni arayarak sürecin nasıl ilerleyeceğini ve bu süreçte bana nasıl destek olacağını aktardı ve sonucum çıkana kadar genelde iletişimdeydik. Tüm şikayetlerimi kendisiyle ayrıntılı bir şekilde konuşmuştuk. 4 hafta sonra sonucum geldiğinde beni arayarak yarım saat boyunca mikrobiyom analiz sonucumu detaylı aktarmış ve sorunumun kaynaklandığı noktaları bana açıklamıştı. İçtiğim antibiyotiğin hasarından glüteni, laktozu, yağı, proteini, karbonhidratı işleyen bakterilerin aktifliğine kadar, kilo ile ilişkili bakterilerimden probiyotik veya şeker tüketen bakterilerime kadar artık bağırsağım hakkında bilgi sahibiydim. Mikrobiyom çeşitliliğimin düşük ve dağılımın dengesiz olması kronik kabızlık şikayetlerimin ana sebeplerinden biriydi.

ENBIOSIS Sürecim

ENBIOSIS diyetisyeni ile sürecimiz 6 hafta sürdü ve her hafta görüşmemizi yaptık ve her hafta mikrobiyomuma uygun Kişiselleştirilmiş Beslenme Rehberi yenileyerek bana iletti. İlk haftadan itibaren değişikliği hissetmiştim. İkinci haftanın sonunda artık bağırsaklarım ile barışmıştım! Her gün düzenli olarak tuvalete çıkabiliyor ve mental olarak kendimi daha sağlıklı hissediyordum. Bu süreçte problemlerimi çözüp kilo da kaybettim. Benim için en önemli nokta bunun sürdürülebilir olması. Aylar önce düzeltebildiğim sindirim sistemim ve geldiğim ideal kiloyu hala koruyorum ve artık yemek yerken özgürüm! Her yediğin lokmanın sonrasını düşünmek inanın çok zor. Özgürce yiyebilmek ve bağırsak sağlığını koruyabilmek ise paha biçilemez. Teşekkürler ENBIOSIS! İyi ki yanımdaydın!

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.