Egzama Neden Olur?

egzama cilt sağlığı

Egzama nedir? Maalesef günümüzde bir çok bireyin muzdarip olduğu bir cilt hastalığıdır. Ciltte huzursuzluk yaratan, sosyal hayatımızı etkileyen egzamanın sebepleri neler diye düşünüyorsan mutlaka bu yazıyı oku!

Egzamanın sebebi tam olarak bilinmiyor. Ancak besin alerjileri, kullanılan kimyasal ürünlerin ciltte hasar bırakması, tozlu ortamların egzama sebebi olduğu bilinmekte.  Zayıf bağışıklık sistemi, yönetilemeyen stres, genetik faktörler de egzama gelişimde etkili. Ve bağırsak mikrobiyomundaki bakterilerin dengesiz dağılması, yetersiz ve düzensiz beslenme egzama sebepleri arasındadır.

Google’da aranan en çok cümlenin “egzama nedir?” olduğunu biliyor musun? Bağırsak mikrobiyomunun bize egzama nedeni konusunda yol gösterici olacağını bir önceki yazımızda belirtmiştik. Derimizdeki bakterilerin varlığı, yokluğu çeşidi kadar bağırsağımızdaki bakterilerin durumu da egzamada önem taşımaktadır.

Peki Bağırsak Mikrobiyomu Egzama Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Antibiyotik kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler mikrobiyom şekillenmesinde etkili. Yine geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar, stres, geçirilen operasyonlar mikrobiyomun şekillenmesinde ve değişmesinde etkili diyebiliriz. Değişen mikrobiyom yani değişen bağırsak bakteri dengesi bağışıklık sistemini etkileyerek vücutta hasar bırakmaya başlar. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda egzama dışındaki cilt hastalıklarında da bağırsak yapılanması sağlayarak iyileşmeler gözlenmiştir. Yani bağırsak mikrobiyomunun cilt hastalıklarını iyileştirme yeteneği var diyebiliriz. Yine cilt ve bağırsak mikrobiyomu üzerine yapılan çalışmalar mikrobiyom modülasyonu sayesinde bağışıklık sisteminin desteklendiğini göstermiştir. Böylece deri-bağırsak ilişkisinin önemi ortaya koymuştur.

Egzama genellikle küçük yaşlarda görülmeye başlar. Küçük yaşlardan itibaren antibiyotik kullanmaya başlayan kişilerin ilerleyen yaşlarda alerjik semptomlar gösterme eğilimi olduğu bilinmektedir. Bu da bizlere antibiyotiklerin bağırsak mikrobiyomu üzerinde aslında hiç de azımsanmayacak etkisini gösteriyor aslında. Küçük yaşlarda mikrobiyom disbiyozu sonucu oluşan bağışıklık sistemi dengesizliği yetişkinliğe kadar devam eder. Böylece atopik dermatit gibi hastalıkların doğal seyrine katkıda bulunur. Ayrıca atopik dermatit; alerjiler ve astım gibi atopik grubun diğer hastalıkları ile de ilişkili bulunmuştur.

Yine yapılan birçok çalışmada yetersiz immün gelişim görülen çocuklarda alerjiden korunma potansiyelinin azaldığı ortaya konmuştur. Böylece egzama görülme olasılığının arttığı belirtilmiştir.

Bağırsak Sağlığı ve Egzama

Bağırsak sağlığımız ve bağışıklık sistemimizin ayrılmaz bir bütün olduğu konusunda hepimiz artık hemfikiriz. Peki bağışıklık sistemimizi etkileyen bağırsağımızdaki bu savaşçıları biraz tanımaya ne dersin?

Probiyotikler; sindirim sistemine, immün sistemine, genel olarak vücuttaki yaşamsal fonksiyonlarına destek olan canlı organizmalardır. Probiyotikler bazı gıdalarda doğal olarak bulunabilir. Benzer şekilde gıdalara eklenebilir, mikrobiyomuna uygun beslenirsek vücutta çoğalabilir veya takviye olarak kullanılabilir.

Egzamanın immün düzensizliğin yani bir anlamda zayıf bağışıklığın egzama sebebi olabileceği yönünde kanıtlar güçlüdür. Buna bağlı olarak mikrobiyomuna özel besleniyor olman egzama tedavisinde güzel sonuçlar almanı sağlayacak. Mikrobiyoma özel besleniyor olmak probiyotik organizmaları artıracak. Bağışıklık sistemimizi destekleyen probiyotikler çevresel ve biyolojik risklere karşı güçlü durmamıza yardımcı olacaktır.

Egzama tedavisinde bir diğer önemli bileşen prebiyotiklerdir. Prebiyotikler, patojenik olmayan gruplaşmış bakterilerin büyümesini olumlu etkiler. Aynı şekilde bu bakterilerin aktivitesini olumlu yönde uyaran sindirilemeyen bileşenler içeren gıdalar veya takviyelerdir. Prebiyotikler mikrobiyomunu geliştirme ve besinsel açıdan destekleme potansiyeline sahiptir. İyi beslenen probiyotikler immün sistemine ve beraberinde egzamadan korunmana destek olacaktır.

Suşları, dozlamayı ve hedeflenen popülasyonları netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmakta. Bazı yaklaşımlara göre probiyotikler ve prebiyotikler kombinasyon halinde kullanılıyor. Yani sinbiyotik yaklaşım egzama tedavisinde umut vaat ediyor gibi görünmektedir.

KAYNAKLAR

Diet and eczema: a review of dietary supplements for the treatment of atopic dermatitis

Atopic eczema and microbiome

Gut microbiome skin axis in the development of atopic dermatitis

Atopic Dermatitis: Diagnosis and Treatment

Traitements topiques et photothérapie dans la dermatite atopique: Topical treatments and phototherapy in atopic dermatitis

Microbiome in the Gut-Skin Axis in Atopic Dermatitis

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.