Egzama ve Bağırsak Mikrobiyomu İlişkisi

egzama nedir ve belirtileri nedir

Egzama nedir? Ciltte rahatsızlık veren kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, yanma bu belirtiler sana tanıdık geliyor mu? Atopik dermatitin halk arasında bilin adı egzamadır. Egzamanın ve bağırsak bakterilerinin büyük bir ilgisi olduğunu biliyor muydun?

Egzama (Dermatit) Nedir?

Atopik dermatit; cilt bariyerinin bozulması, iltihaplanma ve disbiyozis ile karakterize kronik inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu oluştuğu da söylenir. Bireyin yaşam kalitesi üzerinde dikkate değer olumsuz etkiler yaratabiliyor.

Egzama (Dermatit) Belirtileri

En belirgin özelliği kuruluk ve kaşıntı olan egzama; vücudun birçok farklı alanında görülebilmekte. Bu kaşıntılar, kuruluklar, kuruluktan kaynaklı kesikler oluşması hem bedensel hem de sosyal açıdan hayatı etkiler. Tekrarlayan kaşıma, bireyin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etki yaratır. Ve devam eden her bir kaşıntı, kaşıma döngüsünü de tetikler.

Bebeklerde kol, bacak kıvrımlarında ve yanaklarında görülür. Yetişkinlerde ise el, ayak ve hatta tüm vücudu etkiler. Bulaşıcı değildir.

Atopik dermatit genellikle erken yaşlarda yani çocuklukta görülmeye başlasa da her yaş grubunda meydana gelir. Genetik yatkınlık, stres, beslenmeye dayalı faktörler, tıbbi maruziyet faktörleri, kimyasallar ve bağırsak mikrobiyomu egzama gelişiminde büyük oranda etkilidir.

Dermatit ve Mikrobiyom İlişkisi

Peki gizli savaşçılarımızın oluşturduğu mikrobiyom nedir? Bağırsak mikrobiyomu, bağırsaklarda yer alan mikroorganizmaların genomları, genom ürünleri ve çevresiyle etkileşimi anlamına gelir. Stres, yolculuk, ilaçlar özellikle antibiyotikler ve en önemlisi beslenmemiz bizim mikrobiyomumuzu büyük oranda etkilemektedir.

Mikrobiyom, bağışıklık sistemi gelişimi için hayati öneme sahiptir. Son yapılan çalışmalarda görülmüştür ki; deride ve bağırsakta, disbiyoz olarak adlandırılan mikrobiyal bileşim ve işlevdeki değişiklikler, bağışıklık tepkilerindeki değişikliklere sebep olur ve bu durum atopik dermatit gibi cilt hastalıklarının gelişimi ile ilişkilidir.

Yani yaşamları boyunca her 10 kişiden birini etkileyen bu kronik hastalığın bağırsak bakterilerimizle büyük bir ilgisi var!

Cilt hastalığı olarak bilinse de yapılan birçok çalışmayla görülmüştür ki arka planda bağırsak mikrobiyomu bize egzamanın nedeni konusunda yol gösterici oluyor. Bağırsak bakterilerimizin dengesiz bir şekilde dağılması beraberinde egzama (dermatit) gibi cilt sorunlarına sebep olabiliyor.

Egzamadan korunmak veya mevcutta yaşıyor isek kontrol altına almak için; stres yönetimini öğrenmek, bol su tüketmek, cilt hasarı var ise onarmak, dermatolog önerisi ile tedavi edici kremler ve ilaçlar kullanmak, cildimize uygun temizlik ve bakım ürünleri kullanmak, cildimizi kurutacak düzeyde sıcak su kullanmamak etkili olacaktır. Tabiki en önemli bileşenlerden birisi mikrobiyoma uygun, dengeli ve düzenli beslenerek bağırsak bakterilerimizin mutlu olmasını sağlamak ve bu sayede bağışıklığımızı desteklemek.

KAYNAKLAR

Diet and eczema: a review of dietary supplements for the treatment of atopic dermatitis

Atopic eczema and microbiome

Gut microbiome skin axis in the development of atopic dermatitis

Atopic Dermatitis: Diagnosis and Treatment

Traitements topiques et photothérapie dans la dermatite atopique: Topical treatments and phototherapy in atopic dermatitis

Microbiome in the Gut-Skin Axis in Atopic Dermatitis

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.