Depresyon Nedir?

Depresyon ve depresyonun tedavisi

Sevilen birinin kaybı, işini kaybetmek, bir ilişkinin bitişi kişiyi derinden üzüp depresif hissetmesine yol açar. Ancak depresyon bu dönemsel üzüntüden farklıdır.

Depresyon Nedir?

Depresyon; düşünce, davranış, his ve motivasyon üzerinde negatif etkisi olan bir hastalıktır. Kişinin hayat kalitesini ciddi manada düşüren bu durum, diğer kronik hastalıklara kıyasla daha çok bakım maliyetine sahiptir. 

Genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörler depresyon oluşumuna neden olabilir. Dünyada 300 milyondan fazla kişide görülen ve en sık rastlanılan mental hastalıklardan biridir.

Depresyon Çeşitleri

 1. Majör:

  En az 2 hafta boyunca görülen depresyon belirtileri ile karakterizedir. Bir diğer isimleri majör depresif bozukluk ve klinik depresyondur.

 1. Kalıcı Depresif Bozukluk:

  Aynı zamanda distimi olarak da bilinir. En az 2 yıl boyunca depresif modda olan bu bireyler aralıklı olarak majör depresyon atakları yaşıyor olabilir.

 1. Postpartum:

  Hamilelik veya doğum sonrasında annelerin yaşadığı aşırı hüzün, endişe ve tükenmişlik duygularıyla seyreden depresyon çeşididir. Annenin kendi ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamasını zorlaştırır.

 1. Psikotik:

  Depresyona ek olarak sanrı ve halüsinasyon gibi psikozların görülmesi durumudur. Bu kişilerin genelde suçluluk, yoksulluk veya hastalık üzerine sanrıları vardır.

 1. Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu:

  Kış mevsiminde görülen, güneş ışınlarının azalması ile birlikte sosyal faaliyetlerde azalma, uyku saatleri ve kiloda artışla seyreden bir depresyon çeşididir.

 1. Bipolar:

  Bipolar kişiler majör depresyonun kriterlerinden biri olan aşırı düşük ruh halini yaşar ve buna bipolar depresyon denir. Bu düşük ruh halinin yanı sıra bipolar hastaları mani adı verilen coşku veya sinir ile karakterize ataklar da yaşar.

Depresyon Belirtileri

 • Üzgün hissetmek veya depresif bir ruh halinde olmak,
 • Önceden zevk ve ilgi duyulan aktivitelere karşı isteksizlik,
 • İştah değişimi ve bunun birlikte kiloda artma ya da azalma,
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • El sıkma, hareket etmeden oturamama gibi istemsiz yapılan fiziksel aktivetelerde artış, 
 • Konuşma ve hareketlerde yavaşlama,
 • Değersiz ve suçlu hissetme,
 • Düşünme, konsantrasyon ve karar vermede güçlük,
 • Uykusuzluk ya da fazla uyuma gibi uyku problemleri,
 • Ölüm ve intihar düşünceleridir.

Depresyon tanısı için bu semptomların en az 2 hafta sürmesi gerekmektedir.

Depresyon ve Miktobiyota

Mikrobiyota ve depresyon ilişkisi 2 temel hipotezle açıklanmaktadır. Bunların ilki depresyonun mikrobiyota üzerine etkisi, diğeri mikrobiyotanın depresyon üzerine etkisidir. Yapılan çalışmalarla mikrobiyotanın depresyon gelişimi üzerindeki ve tedavisindeki muhtemel etkisi gösterilmiştir.

Bağırsaklarda temelde 2 baskın bakteri türü bulurken majör depresyona sahip bireylerin bağırsaklarında farklı bakteri türlerinde de baskınlık görülmektedir. Bağırsaktaki genel bakteri çeşitliliği ise depresyon problemi yaşayan kişilerde sağlıklı bireylere kıyasla daha azdır. Depresyon, bağırsaktaki bakteriyel düzen üzerinde negatif etkilidir.

Stres faktörü bağırsaktaki bakteriyel düzeni kötü etkilediğinde inflamatuar sistemler devreye girer. Vücuttaki inflamasyon ise depresyonla oldukça ilişkilidir. Yapılan çalışmalarda inflamatuar hastalıkları olan bireylerin depresyona daha yatkın olduğu görülmüştür.

Beslenme, gastrointestinal sistemin yanı sıra endokrin ve bağışıklık sistemi üzerinde de oldukça önemli etkiye sahiptir. Kişiye özel doğru bir beslenme programı, mikrobiyom modülasyonu sayesinde depresyon probleminde kişiye yardımcı olabilir.

KAYNAKÇA

AMERICAN PSYCHIATRIC ASSOCIATION

GUT MICROBIOME AND DEPRESSION: HOW MICROBES AFFECT THE WAY WE THINK

DEPRESSION

GUT MİCROBIOTA IN DEPRESSION: A FOCUS ON KETAMINE

GUT MICROBIOME AND DEPRESSION: WHAT WE KNOW AND WHAT WE NEED TO KNOW

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.