Yaşın Hakkında Cilt Mikropların Ne Diyor?

Cilt güzelliği kadın erkek herkes için çok önemlidir. Biliyoruz en güzel giysimiz cildimiz… Sen de herkes gibi pürüzsüz bir cilde uzun yıllar sahip olmak ister misin? Peki cilt güzelliğin için neler yapıyorsun? Dünyadaki bütün kaliteli makyajları cildine uygulayabilirsin; fakat şunu belirtmem gerekir ki cilt mikropların yalan söylemez.. Güzel bir cilde sahip olmanın yolu onu makyajla örtmek değil, derinlerindeki güzelliğini ortaya çıkartmak!

Metabolizma yaşımız önemli ölçüde mikroorganizmalar tarafından yönlendiriliyor. Mikrobiyomumuz da bizimle doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor ve ölüyor. Ancak biyolojik olarak bizden ayrı bir yapı olduğu için bizden daha yaşlı veya genç bir yapıda bulunabilir, ki bu da doğrudan bizim metabolizmamızın ne kadar genç veya yaşlı olduğunu belirleyecek bir faktördür.   Son araştırmalarda yaşlanma etkileri ve mikrobiyom ilişkisi daha yakından görülmüştür.

Mikrobiyom yaşını çeşitli müdahalelerle (beslenme alışkanlıkları, probiyotik kullanımı, mikrobiyom nakli) geri çekmenin yaşlılığı geciktirici/önleyici etkilerinin olabileceği günümüzde tartışılmaktadır.

Bilim insanları yapay zeka teknolojisini kullanarak bağırsak mikroorganizmalarını analiz etti ve bireylerin takvim yaşını tahmin etmeye çalıştı. Cilt mikropları, bağırsak bakterileri ve genel sağlık arasındaki bağlantıyı sen de merak ediyor musun? O halde bu konuya daha yakından bir göz atalım!

Cilt Mikropları ve Sağlık Çalışması

IBM, kısa süre önce San Diego Üniversitesi ile mikrobiyoloji çalışmalarında iş birliği yaptı. Bilim insanları 18-90 yaş aralığında 9000 kişiden alınan numuneleri test etti. Alınan bu numuneler; bağırsak bakterileri, oral (ağız) bakteriler ve cilt bakterilerinden oluşmaktaydı.

Yapay zeka teknolojisi kullanılarak yapılan bakteri analizleri sayesinde bilim insanları katılımcıların yaşlarını belirleyebildi. Bu belirlenen sonuçların bir kısmı oldukça doğru sonuçlar vermekteydi.  Ayrıca, çalışmada genç deneklerin bağırsak ve oral mikroorganizmalarının, yaşlı deneklere göre daha çeşitli ve bol miktarda olduğu görülmüştür. 

Bağırsak bakterilerimizin vücudumuzda bulunan diğer mikroplarla iletişimin nasıl olduğunu anlamak, hastalıkların erken teşhisinde önemlidir. Araştırmacılar, bağırsak bakterilerinin otoimmün hastalıklar veya kardiyovasküler hastalık vakalarının belirlenmesinde yardımcı olabileceğini ifade etmekte.

Mikrobiyom Analizi ve Cilt Sağlığı

Cilt mikroplarımızın bu kadar dinamik olmasının büyük bir nedeni, cildimizdeki bakterilerin bağırsaklarımızdaki mikroplarla temas etmesidir. Cilt mikropları ve bağırsak bakterileri arasında olan bu iletişim ağı, bağırsak-cilt ekseni olarak bilinir.

Bağırsak bakterilerinin vücutta neden olduğu iltihaplanma, birçok cilt hastalığının temel sebebidir.

Bu durumlardan bazıları;

  • Akne
  • Egzama
  • Rosacea
  • Kollajen Kaybı
  • Alerjiler
  • Sedef hastalığıdır.

Cildini doğal olarak gençleştirmek ve cildinin doğal ışıltısını yeniden yakalamak istiyorsan, önce iç dünyanı daha sonra dışarıyı iyileştirmeye çalışmalısın. Hangi bağırsak bakterilerinin cilt problemlerine neden olduğunu anlayarak iç dünyanın güzelliğini yeniden kazan!

Beslenme

Eğer cilt problemin varsa çoğunlukla bu problemlerin nedeni yiyeceklere karşı yaşadığın alerjik durumlardır. Vücudunda alerjiye neden olan yiyecekleri ne kadar çok yersen, cildindeki iltihaplanma da o kadar çok artar. Buna bağlı olarak da, cildinde bulunan yararlı mikroplarını da yok edebilirsin…

Mikrobiyom Analizi

Mikrobiyom analizi ile mikrobiyom yaşını öğrenmek ister misin? Senden ne kadar genç veya yaşlı bir bağırsağın var, merak ediyor musun?

En önemli noktayı da belirtmek gerekirse mikrobiyom yaşını gençleştirebilmen için nasıl beslenmen gerektiğinin anahtarı da mikrobiyom analizinde! Mikrobiyomuna uygun besinleri tükettiğinde hem bağırsak bakterilerini ve cildini besleyecek hem de gençleşeceksin! 

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.