Beslenme Alışkanlıkları Bağırsak Mikrobiyomunu Nasıl Etkiler?

Son yıllarda bilim dünyasında öne çıkan çalışmalarla, sağlığımızı besinlerle iyileştirebileceğimiz bir döneme giriyoruz. Kişiselleştirilmiş beslenme yoluyla konakçı-mikrobiyom etkileşimlerini yeniden şekillendirmek; hem hastalık kontrolü hem de önlenmesi için yeni bir terapötik yol olarak görülmektedir.  

Mikrobiyomu Neler Etkiler?

 • Doğum şekli
 • Özellikle yaşamın ilk 2 yılında antibiyotik kullanımı
 • Tamamlayıcı beslenmenin doğru zamanda doğru besinler ile başlaması gibi erken yaşamdaki faktörler mikrobiyom üzerinde güçlü etkilere sahiptir. 

Bu faktörler bir dereceye kadar esnekliği korur ve çeşitli çevresel faktörlere maruz bırakılarak modüle edilebilir. Bunlardan beslenme, mikrobiyom yapılandırılmasında kilit belirleyicidir. 

Güncel çalışmalar insan dışkı mikrobiyom kompozisyonunun besinlerden etkilendiğini göstermiştir. Çalışmalar bağırsak mikrobiyomunun sağlıklı bireyler arasında bile önemli farklılıklar olduğunu göstermekle birlikte beslenmenin insan bağırsak mikrobiyom bileşimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır.  

Mikrobiyom kompozisyonu, uzun dönem beslenme örüntüsüne bağlıdır. Bu sayede beslenme, bağırsak mikrobiyom bileşimini ve işlevini kişiye özel bir şekilde değiştirir. Bağırsak mikrobiyom kompozisyonunun değişiminde çeşitliliğin %50-60’lık kısmının beslenme içeriği ile ilişkili olduğu, %10-20’lik kısmının genetik farklılık ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Beslenme içeriği, bağırsak mikrobiyomunu ve sonrasında ise fermantasyon ürünlerini etkiler. Çünkü bazı fermantasyon ürünleri ve metabolitleri bağırsak fonksiyonlarını ve sağlığını desteklerken diğerleri sindirim ve bariyer fonksiyonlarını bozmaktadır. Bu konudaki insan çalışmaları üç temel makro besin ögesi olan karbonhidratlar, proteinler ve yağların azlığı/çokluğu üzerinde durmaktadır. Bu besin ögeleri, bağırsak mikrobiyom profilini oluşturan ve mikrobiyom üzerinde derin bir etkiye sahip olan mikroorganizmalar için enerji kaynağıdır.

Karbonhidratlar

Karbonhidratların bağırsak mikrobiyomunu değiştirme yetenekleri oldukça fazladır. Diyet lifi, konakçıya enerji ve bir karbon kaynağı sağlaması nedeniyle mikroorganizmalar tarafından kullanılabildiği için “mikrobiyota erişilebilir karbonhidratlar” olarak nitelendirilir. Dünyada tarımla uğraşan popülasyonların bağırsak mikrobiyomu, modernleşmiş toplumlarınkine kıyasla daha fazla bakteri zenginliği göstermiş olup bunun diyet liflerinden kaynaklandığını düşünülmüştür. 

Lif Tüketimi Mikrobiyomu Nasıl Etkiler?

 • Farelerde yapılan çalışmalarda ise düşük lif alımı, Firmicutes’de bir artışa ve Bacteroidetes’te bir azalmaya neden olmuştur. 
 • Benzer şekilde, insanlarda, yüksek miktarda bitki polisakkaritleri tüketen Afrikalı çocuklardan elde edilen mikrobiyom, diyet lifinin azlığı ile karakterize edilen İtalyan çocuklara kıyasla düşük miktarda Firmicutes oranı ve yüksek miktarda Bacteroidetes bolluğu sergilemiştir. 
 • Çalışmaların ortak olarak vardığı nokta; sindirilmeyen karbonhidrat tipinin mikrobiyom kompozisyonunu değiştirebileceği ve lifin, sağlıklı bir mikrobiyom için kilit bir besin, bağırsağın da önemli bir dostu olduğudur. 

Proteinler

Proteinlerin mikrobiyoma etkisi 1977 yılında tanımlanmıştır. Yeni nesil dizileme yöntemi olan 16S rRNA yönteminin gelişmesiyle proteinlerin mikrobiyoma etkisini inceleyen çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmalarda katılımcılara et, yumurta, peynir gibi hayvansal proteinlerin yanı sıra bezelye proteini gibi bitkisel kaynaklı protein verilmiştir. Bu çalışmaların çoğunda protein tüketimi ve çeşitlilik arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir. 

 • Whey ve bezelye protein ekstraktlarının tüketimi ile Bifidobacterium ve Lactobacillus’da artış; patojenik Bacteroides fragilis ve Clostridium perfringens’de ise azalış gözlenmiştir. 
 • Bezelye proteinleri kısa zincirli yağ asitlerinde artış sağlamıştır. Ancak kırmızı et tüketimi ise trimetilamin-N-oksit (TMAO) seviyelerinin artması ile ilişkilendirilmiştir. TMAO seviyelerinin artışı proaterojenik etkiye sahip olup kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaktadır. 
 • Çalışmaların proteinler için ortak olarak vardığı nokta; bağırsak mikrobiyomunun düzenlenmesinde diyet protein miktarının gereksinmenin üzerine çıkmayacak şekilde sınırlandırılmasıdır. Aynı zamanda bitkisel protein kaynaklarının da beslenme planına eklenmesi yönündedir.

Yağlar

 • Yüksek yağlı diyet  yüksek protein içeren diyetler gibi; Bacteriotedes’de azalışa Firmicutes’de artışa sebep olarak disbiyozise neden olur. Bağırsakta gelişen disbiyozis mikrobiyal çeşitliliğin azalması sonucu obezite ve kronik hastalık gelişim riskini artmaktadır. 
 • Mikrobiyotanın düzenlenmesinde, diyetin yağ miktarı kadar, yağın türünün de önemli olduğu öne sürülmüştür. Diyet yağı ve karbonhidrat, insan mikrobiyom bileşimini modüle ederek metabolik sendromu etkileyebilen değiştirilebilir risk faktörleridir.

Tüketilen gıdanın bileşimi ile beraber miktarı da bağırsak mikrobiyomunu etkiler. Kalori kısıtlaması, yetersiz beslenme, az yağlı beslenme programları farelerde mikrobiyom bileşiminde değişiklikleri tetiklemiştir. İnsanlarda kısa süreli karbonhidrat kısıtlaması bütirat üreten bakterilerin azalmasıyla sonuçlanmıştır.  Ancak mikrobiyomdaki büyük değişiklikler kısa süreli diyet müdahaleleri ile gerçekleşmemektedir.  

Diğer endişe verici alanlar arasında popüler kısıtlayıcı diyetlerin bağırsak sağlığı üzerindeki yan etkileri bulunmaktadır. Bunlara bazı katı vegan diyetler, çiğ yiyecekler veya “clean eating” diyetleri ve düşük FODMAP dahildir. Glüteni tüketmeyen çoğu insanda çölyak hastalığı ya da intoleransı yoktur. Ayrıca son zamanlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma göstermiştir ki; potansiyel olarak tam tahıl tüketiminin azalmasından dolayı glüteni kısıtlayan bireylerde kalp hastalığı riskinde artış görülmektedir.

Sürdürülebilir Kilo Kaybı ve Mikrobiyom

 • Bağırsak mikrobiyomu obezite  gelişiminde ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Fazla kilolu ve obez kişilerle ilgili yapılan çalışmaların çoğu, daha düşük bir çeşitlilik ile karakterize edilen bir disbiyoz sergilemektedir. 
 • Imperial College London’daki araştırmacılar, mikrobiyomun bu konudaki rolünü belirlemeye çalışmıştır. Çalışmada, kilo almaları için farelere yüksek yağlı bir diyet uygulanmıştır. Fareler kilo kaybını teşvik etmek amacıyla başka bir diyete geçiş yaptığında; araştırmacılar ilginç bir detayla karşılaşmış. Ayrıca farelerin bağırsak mikroplarının, yüksek yağlı diyet sırasında kazanılan özelliklerini koruduğunu gözlemlemişlerdir. Farelerin diyetleri değişse bile mikroorganizmaları hala yüksek yağlı bir diyet için optimize etmişlerdi. 
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları ile bağırsak mikrobiyom profilimizde kilo almaya eğilimli, obez bir hafıza oluşturmaktayız. Bu hafıza maalesef verdiğimiz kiloların sürdürülebilir olmamasına neden olur.  Evet, kilo vermek bireyler için kolay olur. Ve çok kısa sürede kilo kaybı sağlanır. Ancak önemli olan doğru zaman aralığında sağlıklı ve sürdürülebilir bir kilo kaybıdır. Bizler sıklıkla tek ölçüt olarak ağırlığımız üzerinde yoğunlaşıyoruz. Oysaki ağırlığımız, vücudumuzun sağlıklı hikayesinde yer verdiği tek bir sayfadır. Mikrobiyomu öğrenmek; ağırlığının, vücudunun karmaşık çalışma sistemi içinde nasıl ve ne derecede uyum sağladığını anlamana yardımcı olur.

 

Kaynakça

Influence of diet on the gut microbiome and implications for human health

Interactions between gut microbiota, host genetics and diet relevant to development of metabolic syndromes in mice

Modulation of the human gut microbiota by dietary fibres occurs at the species level

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.