Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Yedi Yiyecek

Bağışıklık sistemi son dönemlerde çok daha gündemde! Son zamanlarda, Covid-19 virüsünün etkisine bağlı olarak bağışıklığı güçlü tutmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın daha da önem kazandığı bu günlerde, dengeli beslenmek ve bağışıklığını güçlendirecek yiyecekler tüketmek şart gibi duruyor! Ama ilk önce, immün sistemimize bir göz atalım.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemimizi en basit tanımıyla, vücudumuza dışarıdan gelen, mikrop veya zararlı maddeler gibi tüm etmenlere karşı vücudumuzun oluşturduğu savunma mekanizması olarak tanımlayabiliriz.

Bağışıklık hücrelerin tüm vücuduna yayılmış olmakla birlikte, dalak, timüs, lenf bezi ve kemik iliği bağışıklık organların olarak bilinmekte.

Bağışıklık sistemin, vücuduna  yabancı bir madde girdiğinde bunları yok edebilmek için antikorlar üreterek seni korumak adına uğraşır. Bağışıklık sisteminin, sahip olduğu bir hafıza olduğu için yaşanan her deneyimi bir sonraki mücadelede kullanır.

Bağışıklık sisteminin amacı; sadece yabancı ve zararlı maddelerle savaşmaktır ve aynı zamanda bunu yaparken de kendini korur ve farklı bir organa da zarar vermez!

Bağışıklık Sistemi Genetik Midir?

Doğuştan gelen bağışıklık yanıtları, vücudunda enfeksiyonların önlenmesi için zararlı hücrelere karşı verilen ilk yanıt olup, evrim sürecindeki en eski savunma sistemindir. Doğuştan gelen bağışıklık sistemin, zararlı maddeleri genel yapıları ile tanıyarak, benzer yanıtlar verse de bu sistemin asıl özelliği zararlı maddelerle karşılaştığında hızlı yanıtlar verişidir. Bu hızlı yanıtlar; Kırmızı / lekeli cilt, şişme, acı şeklinde olabilir. Vücudun, sana bir şeylerin ters gittiğini bu belirtiler ile haber veriyor!

Bu beceriyi de doğuştan gelen bağışıklığın genetik bilgilerinin hazır olarak kalıtımla geçişine borçluyuz. Doğuştan gelen bağışıklıkta görev alan savunma hücrelerin, kendi hücrelerin ile zararlı hücreleri birbirinden ayırt edebilir, böylece sağlıklı hücrelerin zarar görmez.

Bağışıklık Sistemin Ne Kadar Güçlü?

Bağışıklık sisteminin zayıfladığının en önemli göstergesi: Geçirdiğin sık enfeksiyonlar. Kışın 3-4 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsan bu durum bağışıklık sisteminin zayıfladığının en önemli göstergelerinden biri olabilir!

Özellikle şu an içinde bulunduğumuz pandemi veya salgın dönemlerinde bağışıklığı zayıf kişilerde hastalığın etkileri daha şiddetli görülür. Bu nedenle hastalıklardan korunmak ve hastalığın seyrini hafif geçirmek istiyorsan en büyük destekçin güçlü bir bağışıklık sistemi! Peki sen bunun için neler yapabilirsin bir bakalım:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

 1. Sigara ve alkolden uzak dur
 2. Günde 6-8 saat düzenli olarak uyu
 3. Düzenli egzersiz yap
 4. Stresten olabildiğince uzak durmaya çalış
 5. Su içmeyi unutma!
 6. Yeterli ve dengeli beslen

İşte bağışıklığını güçlendirmek için tüketmen gereken yedi yiyecek:

 1. Zerdeçal: Zerdeçal, sarı rengiyle bilinen bir baharat çeşidi. İçerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ile birlikte tüketmeyi ihmal etme!
 2. Yeşil Sebzeler: Yeşillikler, bağışıklık sistemini güçlendirmen için ihtiyacın olan lif ve vitamin-mineralleri içeriyor. Bu nedenle günlük beslenmende yeşillikleri eksik etme!
 3. Zencefil: Yapılan çalışmalar, zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan anti-enflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.
 4. Sarımsak: Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların önlenmesi için uzun zamandır yaygın olarak kullanılır. Günde 1-2 diş sarımsağı yemeklerine ekleyebilirsin!
 5. Yeşil Çay: Yeşil çay, diğer çay çeşitlerine göre daha az miktarda kafein içerir, bu nedenle siyah çay veya kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yeşil çay, içerisindeki flavonoidler sayesinde hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Günde 2-3 fincan yeşil çay içerek bağışıklığını güçlendirebilirsin!
 6. Badem: Badem bol miktarda E vitamini içerir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Kuruyemiş olarak sana uygun miktarda çiğ badem tercih edebilirsin!
 7. Somon: Somon, içerdiği omega-3 yağ asitleri ile, bağışıklığını güçlendirir. Çünkü omega-3 yağ asitleri anti-inflamatuar özelliklere sahiptir!

Tüm bunların haricinde bağışıklığın üzerinde önemli bir parametre daha var: Bağırsak sağlığın. Bağışıklık hücrelerinin %60-70’i bağırsaklarında üretildiğini biliyoruz.

Sağlığın için senin yapman gereken tek şey: Mikrobiyom analizi ile bağırsak sağlığının ne derece iyi olduğunu öğrenmek ve sana hangi anti-inflamavatuar yiyeceklerin iyi geldiğini keşfederek bağışıklığını güçlendirmek!

Kaynaklar

The Immune System in Health and Disease

An overview of the immune system

Interaction between the gut microbiome and mucosal immune system

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.