Bağırsak Mikrobiyomu ile COVID-19 Arasında İlişki Olabilir Mi?

COVID-19 tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi boyutuna ulaşmış, solunum yollarında enfeksiyona sebep olan viral bir hastalıktır. COVID-19’a yönelik yapılan son çalışmalar diğer birçok hastalıkta da olduğu gibi bunda da bağırsak mikrobiyomunun hastalığın gelişmesinde ve seyrinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.

COVID-19 hastalarında ishal başta olmak üzere sindirim sisteminde meydana gelen semptomların artmasının ardından, bağırsak mikrobiyomu ile COVID-19 arasında bir ilişki olabileceği hipotezi son günlerde bilim insanları arasında konuşulmaya başladı. Bu hipotez, geçen ay “Virüs Research” dergisinde yayımlanan bilimsel bir makalede gündeme geldi. Bu çalışmada, bağırsak mikrobiyomu-akciğer hastalıkları ilişkisinden bahsedilirken yaşla birlikte mikrobiyom çeşitliliğimiz azaldığı için, COVID-19’un çoğunlukla yaşlıları etkilemesinin nedenlerinden birinin mikrobiyom çeşitliliğindeki azalma olabileceğini öne sürüldü. Bunun yanında, belli kronik hastalıklarda da mikrobiyom dengesinin bozulması yani disbiyozis meydana gelmesi, yine COVID-19 hastalarının altta yatan hastalığı olan bireyleri daha çok etkilemesinin arkasındaki nedenlerden biri olabileceğine de değindi.

Covid ve Bağırsak Mikrobiyomu

Bağırsak mikrobiyom profilini kişiselleştirilmiş beslenme ve immün sistem destekleriyle güçlendirmenin COVID-19’dan korunmada rol oynayacağından bahseden çalışmada, kişiselleştirilmiş beslenme stratejilerinin mevcut rutin tedavilere ek olarak uygulanması zorunluluğu vurgulanmıştır. Bu uygulamanın bireylerin bağırsak mikrobiyomunun analiz edilmesi ve bağırsak mikrobiyom dengesindeki bozulmaları geriye çevirecek genel bağışıklık yanıtını iyileştiren pre / probiyotikler dahil olmak üzere etkili beslenme önerileri ile mümkün olabileceğinden bahsedilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde SARS-Cov2 virüsü ile enfekte olan özellikle yaşlılarda ve bağışıklığı düşük olan hastalarda iyileşmenin hem artırabileceğinin hem de hızlandırılabileceğinin altı çizilmiştir.

Sonuç olarak çalışmada kişiselleştirilmiş beslenmenin COVID-19’dan korunmada yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda enfekte olmuş hastalarda iyileşme sürecini hızlandırmak ve hastalık tablosunu hafifletmek açısından yardımcı olarak düşünülmesi gerektiği önerilmiştir.

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7217790/

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.