Bağırsak Düğümlenmesi (Bağırsak Tıkanıklığı) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi; bağırsağın katlanarak iletimi engellemesi ve Ileumun kendi etrafında düğümlenmesiyle oluşur. Bağırsak düğümlenmesi bağırsak tıkanıklığının nadir bir sebebidir. Bu da kangrene dönüşebilen bağırsak tıkanıklığına sebep olur. Tıp literatüründeki ismi volvulustur. Bağırsak düğümlenmesi birçok belirti ile kendisi gösterir. Karın ağrısı, kabızlık, kanlı dışkı, kusma, şişkinlik bunlardan bazılarıdır.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Bağırsak düğümlenmesi (bağırsak tıkanıklığı) ince veya kalın bağırsağın bir bölümünün kendi etrafında dönüp katlanması ile oluşmaktadır. Erken müdahale edilmezse ciddi problemlere sebebiyet vermektedir. Ileo-çekal, ileo-sigmoid, ileo-ileal düğümlenme çeşitleridir. Ileo-ileal düğümlenme bağırsak tıkanıklığının nadir bir nedenidir. Ileo- sigmoid ise en yaygın olanıdır.

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bağırsak düğümlenmesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ilerleyen yaşlarda yani yaşlılık döneminde görülme ihtimali yüksektir. Ancak bebeklerde de sık görülmektedir. Bağırsak yapısının değiştiği operasyonlar bağırsak düğümlenmesi sebebi olmaktadır. Bununla beraber uzun süreli kabızlıklar, gebelik, kolonun bazı bölümlerinin dar olması bağırsak düğümlenmesi sebebi olabilmektedir. Ileo-sigmoid düğümlenme sebebi olabilecek bazı faktörler vardır. Uzun ve dar mezenterli kolona sahip olmak, çok yüksek lifli bir diyet bu faktörlerden bazılarıdır. Ancak ileo-ileal düğümlenme sebebi olabilecek durumlar tam olarak tespit edilememektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi belirtileri arasında dışkılama açısından farklılıklar göze çarpmaktadır. Kabızlık ve kanlı dışkı görülmesi tanı için belirteç olmaktadır. Bunlar dışında kusma, mide bulantısı gibi sindirim sistemi problemleri de belirtiler arasındadır. Semptomlar genelde ani bir şekilde gelişir ve acil müdahale gereklidir.

Yalancı Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Yalancı bağırsak düğümlenmesinin belirtileri de aslında bağırsak düğümlenmesi belirtileri ile aynıdır. Bu iki durumun semptomlarının birbirine benzemesi nedeniyle sıklıkla karışır. Bu belirtiler;

Yetişkinlerde Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde bağırsak tıkanması birçok belirti ile kendisini gösterir. Acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Mide bulantısı ile beraber kusma görülmektedir. Karında şişkinlik, gerginlik, karında kramp tarzı ani ağrılar, ateş görülmektedir. Bununla beraber dışkılamada kabızlık ve kanlı dışkı gibi değişiklikler de vardır.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak düğümlenmesi durumunda acil tedavi gereklidir. Genel olarak doktor cerrahi tedavi tercih eder. Medikal tedavi ile yanıt alınamadıysa acil olarak cerrahi uygulama yapılmalıdır. Cerrahi uygulama sırasında karın içine kesi ile girilerek katlanan kısım düzelir. Böylece tekrar kan akışı sağlanır. Ancak bazı durumlarda kan akışının kesilmesiyle birlikte bağırsağın ilgili kısmı canlılığını yitirmiş olur. Bu durumda ilgili kısmı çıkarmak gerekir.

Bağırsak Düğümlenmesine Ne İyi Gelir?

Bağırsak düğümlenmesinin en etkili tedavisi cerrahi operasyondur. Ancak bazı durumlarda doktorlar sigmoidoskopi işlemi yapılmaktadır. Bağırsağa bir tüp yardımıyla hava verilir. Ve bükülen bağırsak bölümünün düzelmesi sağlanır. Ancak bu yöntemle yapılan tedaviler kalıcı bir çözüm sağlayamayabilir. Bir süre sonra bağırsağın tekrardan düğümlenmesi görülebilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Bitkisel Tedavisi

Bağırsak düğümlenmesi genellikle cerrahi operasyon ile çözülmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden bitkisel tedavi arayışı içerisine girmek sağlığı riske atacaktır. Belirtiler varlığında derhal doktora başvurmak gerekir.

Bebeklerde Bağırsak Tıkanması

Bebeklerde bağırsak düğümlenmesi genellikle bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında oluşur. Yeni oluşan bağırsaklar uygun konumda doğru bir şekilde kıvrılamaz. Bu durumda bağırsakların olması gerekenden farklı konumlanmasına sebep olur. Bunun sonucunda bağırsak düğümlenmesi tablosu ortaya çıkar.

Bebeklerde Bağırsak Tıkanması Neden Olur?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak düğümlenmesinin temel nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bağırsaklar oluşurken uygum konumlanamama başlıca sebep olarak düşünülmektedir.

Bebeklerde Bağırsak Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi olan bebeklerde bacakları karın içerisine çekme, huzursuzluk, ani ağlama atakları, solunumun hızlanması görülmektedir.

Bebeklerde Bağırsak Tıkanması Tedavisi

Öncelikle karın bölgesine elle muayene yapılır ve sonrasında ultrason ile bağırsakta tıkanıklık olup olmadığı tespit edilir. Tıkanıklık belirlenen bebeklere genellikle antibiyotik tedavisi başlanır ve doktoru kan tetkiklerini yapar. Sonrasında doktorun uygun gördüğü yöntem ile düğümlenme ve tıkanıklık durumu kontrol altına alınır. Ameliyatsız tedavi seçeneklerinden birisi olan bağırsağa gaz verme ile uygulanan sigmoidoskopi uygulaması vardır. Ancak ameliyatsız tedavi seçeneklerinde ilerleyen zamanlarda genellikle sorunun tekrarlaması olasıdır.

Bağırsak Tıkanması ve Mikrobiyom

Kronik kabızlığın bağırsak tıkanması sebebi olabileceği bilinmektedir. Bu zorlu durumla karşılaşmamak için kronik kabızlığa çözüm bulmak koruyucudur. Bu aşamada bağırsak bakterilerinin doğru bir şekilde dengelenmesi gerekir. Tabii dengelenme için de bakterilerin ihtiyacı olan besinleri alması gerekir. Mikrobiyom analizi ile bağırsak bakterilerinin ihtiyacı olan besinleri görüp kronik kabızlık sorununa çözüm bulursun.

Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak tıkanma ameliyatı karın bölgesine kesi atılması ile gerçekleşir. Amaç bükülen bağırsağı düzeltmek ve bağırsaktaki kan akışını tekrardan olması gereken düzeye getirmektir. Tabi ki en önemli amaçlardan birisi bağırsağın eski fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlamaktır. Bazı durumlarda bağırsağın belli bir bölümü alınmak durumundadır. Böyle durumlarda kesilen kısımlar çıkarılır. Ve kalan sağlıklı bölümlerin iki ucu birleştirilir. Bağırsak düğümlenmesi operasyonları açık cerrahi olarak gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda laparoskopik şekilde de işlem tamamlanır.

Bağırsak Tıkanması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Bağırsak tıkanma ameliyatı sonrasında her operasyonda olduğu gibi belli bir iyileşme süresi vardır. Bu süre kişiye göre değişmektedir. Ancak yaklaşık bir haftalık bir toparlanma sürecinden sonra kişi uygun miktarlarda yemek yiyip su içebilir. Yine kişiye göre değişmekle beraber yaklaşık 10 günlük bir süreçte genel toparlanma göstermektedir.

Bağırsak Tıkanması Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bağırsak tıkanması sonrasında bağırsakları yoracak ve sindirimi zor besinler için bir süre beklenmelidir. Doktor önerisi ile birlikte ameliyattan genellikle 12-24 saat sonra sıvı gıdalar ile beslenme başlanır. Gaz ve şişkinlik yapan besinlerden uzak bir beslenme programı uygulanmalıdır. Çiğ sebzeler, laktozlu süt ürünleri, kuru baklagiller ilk aşamada bağırsaklar için ağır gelecektir. Yağlı etler, yüksek lifli tahıllar, kabuklu sebze ve meyveler sindirimi zor olduğu için sonraki aşamalarda eklenmelidir. Aynı şekilde işlenmiş ürün, şeker ve katkı maddesi oranı yüksek tercihler yapmamak doğru bir yaklaşımdır.

Bağırsak Düğümlenmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bağırsak tıkanması ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat hastanın durumuna ve bağırsak yapısına bağlı olarak ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Bağırsak tıkanması nasıl anlaşılır?

Bağırsak düğümlenmesi aniden belirti verebileceği gibi yavaş yavaş da ilerleme gösterir. Kusma, mide bulantısı, kabızlık, kanlı dışkılama, karında ani sancılar, gaz şişkinlik genel belirtiler arasındadır. Ancak birçok sindirim problemi ile karıştırılabileceği için bu durumlar varlığında derhal doktora başvurmak gerekir.

Bağırsak tıkanması ölümcül mü?

Bağırsak düğümlenmesi tedavisi için geç kalmamak gerekir. Tedavi edilmediği taktirde ölümcül tablolarla karşılaşılma ihtimali vardır.

Bağırsak tıkanması kendiliğinden geçer mi?

Bağırsak düğümlenmesinin sebep olduğu bağırsak tıkanıklığı bazı durumlarda kendiliğinden geçebilmektedir. Örneğin bağırsağın kasılma hareketi noksanlığı kaynaklı ise doktor gözetiminde bu durumun ortadan kaldırılması çözüm sağlar. Ancak bu durumların tespiti mutlaka doktor gözetiminde yapılmadır. Çünkü çok daha ciddi durumlara sebep olmaktadır. Bu yüzden herhangi bir şüphe ve bunu destekleyen semptomlar var ise mutlaka doktora danışmak gerekir.

Kaynaklar

Ileoileal knotting: a rare cause of intestinal obstruction: a case report

Small bowel knots

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.