Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? Saçkıran Nedenleri ve Tedavisi 

 Her birimiz günde yaklaşık 50 ila 100 tel arasında saç döküyor ancak dökülen saçların yerine yeni saç telleri çıktığı için bunun farkına bile varmıyor. 

Yeni saç teli oluşmazsa ve dökülen saç teli miktarı büyük oranda artarsa bu noktada saç kaybı ve bariz bir şekilde saç derisinde veya tüylü cilt bölgelerinde açılma başlar. 

Alopesi diğer adıyla saçkıran toplumda kafa derisinde dışarıdan kolayca fark edilen saç dökülmesi şeklinde dikkat çekiyor. Bu hastalığın nedenleri, tedavisi ve hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir? 

Alopesi veya saçkıran vücudun bağışıklık hücrelerinin saç foliküllerine saldırması sonucu yoğun ve hızlı bir şekilde saç kaybı yaşanmasıdır.

Bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak genetik yatkınlık hastalığın önemli sebeplerinden birisidir ve aynı aile içinde birkaç kişide birden görülebilir.

Alopesi, hastalığında bazen sadece saç dökülmesi değil vücudun farklı bölgelerinde de tüy dökülmesi gözlenebilir. Örnek verecek olursak;

 • Kirpik 
 • Kaş 
 • Vücut tüyleri

Saçkıran vücudumuzda çeşitli bireysel ve çevresel etkenlerle cildimizdeki otoimmün fonksiyonların çalışmaması ile ortaya çıkar. Peki bu otoimmün fonksiyon nedir?

Otoimmün hastalık durumunda, bağışıklık hücrelerimiz bazen normal ve sağlıklı dokuları yabancı olarak algılar. Sağlıklı bir bağışıklık hücresi bakteri ve virüs gibi mikroplara karşı bağışıklık sağlarken otoimmün hastalıklarda 

 • Cilt 
 • Kemik
 • Kas 

gibi doku ve organları hedef almaya başlar. 

Saçkıran hastalığında deri hücreleri kıl köklerine veya saç köklerine saldırarak o bölgede saç uzamasını durdurur ve dökülmeye neden olur. 

Saçkıran (Alopesi Areata) Neden Olur? 

Alopesi hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekte ancak hastalığa yol açtığı düşünülen belli durumları aşağıdaki gibi sayabiliriz. tırnakta şekil bozukluğu

 • Genetik
 • Hormonal bozukluklar
 • Stresli yaşam şartları
 • Saça işlem uygulanması
 • İlaçlar 

Yukarıda bahsedilen sebepler haricinde saçkıran hastalığı riskini arttıran bazı faktörleden bahsetmekte de fayda var,

 • Yaş (40 yaş altı bireylerde görülme sıklığı daha fazladır)
 • Ani ve aşırı kilo kaybı
 • Kötü beslenme
 • Stresli ortamlarda 
 • Diyabet ve lupus gibi başka otoimmün hastalıkların semptomlarını gösteriyor olmak.
 • Ailede saçkıran hastalığına yakalanan başka bir bireyin olması

Saçkıran (Alopesi Areata) Belirtileri Nelerdir? 

Kafa derisinde başlayan saç dökülmesi vücudun başka bölgelerinde de kendisini gösterir. 

 • Kirpik
 • Kaş
 • Koltukaltı
 • Sakal
 • Kasık tüyleri

Bireylerde ortaya çıkan semptomlar çok değişken olabilir. 

 • El ve ayak tırnaklarında yapısal değişiklikler  
  • Tırnak yapısında kırılganlık 
  • Çukurlu bir şekil bozukluğu 
  • Tırnak renginde kırmızılık 
  • Tırnak üzerinde beyaz noktalar 
  • Doğal ve sağlıklı parklaklığını kaybetmiş tırnaklar
 • Saçkıran hastalığında, saç dökülmesi bireylerde farklı şekillerde olabilir
  • Bireylerde sadece bölgesel saç dökülmesi 
  • Kaş, kirpik, sakal gibi yüz kıllarında dökülme 
  • Bütün vücudu kaplayan bir tüy dökülmesi 
  • Saç veya tüy dökülmesi sırasında vücuttaki yangıya ve iltihaba bağlı olarak kaşıntı ve ya acı hissi 
  • Dökülen tüyler eğer kıl folikülündeki iltihaplanma azalırsa tekrar çıkabilir. Bazen yeniden çıkan bu saçlar pigmentsiz (beyaz) 

Saçkıran Tanısı Nasıl Konur? 

Saçkıran hastalığının tanısının konulması için bir cilt hastalıkları uzmanına danışmak gerekmektedir. 

Saç dökülmesi vitamin yetersizliğine bağlı, başka bir hastalığın semptomu veya saç mantarı gibi farklı durumların göstergesi de olabilir. 

Doktorunuz öncelikle belirtilerinizi sorgular ve saç dökülmesinin derecesini kontrol eder sonrasında gerekli görürse birkaç tel saçınızı daha detaylı incelemek üzere patolojiye gönderebilir. 

Saçkıran (Alopesi Areata) Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıldır?

Saçkıran hastalığında ortaya çıkan otoimmün bozukluğun temelde psikolojik durumu büyük ölçüde olumsuz etkileyen stres ve kötü beslenme olduğu düşünülmektedir.

Bireyler beslenmelerini düzenlemek için özellikle vücutlarını tanımalıdır. Vücudumuzu tanımak için de tükettiğimiz besinleri az miktarlarda tüketip deneyerek metabolik tepkilerimizi ölçebiliriz. Veya deneme yanılma yöntemi haricinde mikrobiyom analizi yaptırarak metabolizmamızı kontrol eden mikrobiyom yapımızı tanımak için detaylı mikrobiyom analzi yaptırabiliriz.

Herhangi bir medikal tedavi almadan önce bağırsak mikrobiyomumuzu düzenleyerek hem beyin bağırsak bağlantısının daha ideal çalışması hem de tükettiğimiz besinlerden maksimum oranda fayda sağlayarak bağışıklık sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz. 

Bu yöntemlerin işe yaramadığı çok ağır vakalarda ilaç tedavisine başvurabiliriz. 

Alopesi tedavisinde öncelikli asıl amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır. 

Difenilcyclopropenone, skuarik asit dibütilester, kortizon, cyclosporine gibi farklı etken maddesi olan ilaçlar saçkıran tedavisinde doktorların başvurduğu ilaçlardır. Bu ilaçların bir kısmı hastalığın bağışıklık sistemi hücrelerinin saç foliküllerinde saldırması ile ortaya çıktığı için bağışıklık sistemini baskılamaya yöneliktir.

Kullanılan ilaçların bir kısmı da kortizon içermektedir. Bu ilaçlar da yine bağışıklık sistemi baskılamaya yöneliktir. İğne veya merhem şeklindedirler. Diğer ilaçlardan farklı olarak kortizon tedavisinde beslenme düzeninize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere kortizon içeren ilaçlar vücutta ödeme ve kilo artışına sebep olur. İlaç tedavisi dışında yaşam kalitesini yükseltecek değişiklikler yapmak da hastalığın seyrinin iyiye doğru gitmesini sağlayacaktır. 

 • Sigara kullanmamak
 • Saç derisini güneş ışığı gibi ultraviyole ışık kaynaklarından korumak
 • Saç bakımında kullandığımız ürünleri dikkatli seçmek
 • Beslenme düzenimize dikkat etmek

Alopesia saç dokulmesi ile karakterize bir hastalıktır

Özellikle beslenme düzeni ve tükettiğimiz gıdalar diğer birçok hastalıkta olduğu gibi saçkıran hastalığı üzerinde de etkilidir.

Alopesi Tedavisinde Mikrobiyomun Rolü Nedir?

Her bireyin metabolizması, bağışıklık sistemi, hastalıklara yatkınlık derecesi birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendimiz için en ideal besin seçimlerini yaparken mikrobiyom yapımızı göz önünde bulundurmalıyız.

Mikrobiyom yapımız bağışıklık sistemimizi, cilt sağlığımızı, tükettiğimiz besinlerin metabolizmasını kontrol altında tutar.

Cildimizde, bağırsaklarımızda, ağız ve burun bölgesinde bulunan trilyonlarca bakteri dengede ve düzende oldukça saçkıran hastalığına yakalanma riskimiz azalacaktır. Saçkıran otoimmün yani bağışıklık sistemimiz kaynaklı ortaya çıkan bir hastalık ve bağışıklık sistemimiz vücudumuzdaki mikrobiyom yapımızı oluşturan trilyonlarca bakterinin kontrolünde.

Siz de mikrobiyom yapınızı tanıyın ve onları düzenlemek için size ENBIOSIS’in ize özel eşleştirdiği besinlerle, uzman diyetisyenimiz eşliğinde sağlığınıza kavuşun. 

ENBIOSIS, evinize kadar gönderdiği numune alma kitleri ile evinizden çıkmanıza gerek kalmadan numune verebilmenizi sağlar. Ücretsiz kargo ile labortauvarımıza göndereceğiniz numune yapay zeka algoritması ile güçlendirilmiş detaylı mikrobiyom analizine tabi tutulur. 

Mikrobiyom yapınızda bulunan bakterilerin profili çıkarıldıktan sonra size özel beslenme rehberiniz ve probiyotiğiniz hazırlanarak adresinize gönderilir. 

Sonuçlarınızın size iletilmesi ile birlikte altı hafta süren bireysel beslenme tedavisi süreciniz başlamış olur. Uzman diyetisyeniniz ile her hafta online görüşmeleriniz sürecinde sizin günlük rutinleriniz, besin tercihleriniz ve tabiki analiz sonuçlarınız dikkate alınarak beslenme programlarınız her hafta yenilenir. 

Saçkıran (Alopesi Areata) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Saçkıran hastalığı hakkında çok fazla merak edilen soru var. Bunlardan bazılarını sizler için derledik. 

Saçkıran İlacı Var Mıdır? 

Malesef ki saçkıran hastalığının özel bir ilacı yoktur. Bu hastalıkta tedavi tamamen bireyin gösterdiği semptomların çeşitliliğine, hastanın yaşına ve saç dökülmesinin yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

Saçkıran İle Mikrobiyom İlişkisi Nedir? 

Saçkıran hastalığının sebepleri 

.

Saçkıran hastalığına sebep olan durumlara bakıldığı zaman mikrobiyom yapısının bozulmasına sebebiyet veren durumlar olduğunu görürüz. Sağlıklı beslenmenin hem mikrobiyom yapısını düzenlediği hem de saçkıranın önüne geçebildiği gösterilmiştir. Bu doğrultuda sağlıklı bir mikrobiyom ile saçkıran hastalığına yakalanma riskinin düşmesi arasında doğrudan bir bağlantı vardır diyebiliriz.

 

Saçkırana Ne İyi Gelir? 

Saçkıran hastalığına sahip olan bireylerde semptomun ortaya çıkma sebebi, saç dökülmesi yoğunlığu ve bireyin yaşı, metabolizması farklıdır. Bu nedenle besin önerisi olarak tek bir besin önermek yanlış olur. 

 Sarımsak Saçkırana İyi Gelir Mi?

Sarımsağın saç bakımında kullanıldığı ve olumlu etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Ancak saçkıran hastalığında saç güçlendirici olarak semptomların iyileşmesine destek olsa da tamamen iyileştirici olduğu söylenemez.

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer? 

Dünya genelinde saçkıran hastalığına yakalanan bireylerin %20-30’luk bir kısmı kısa zamanda kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak hastalığın seyri ve metabolizmayı etkilemesi bireysel olarak değiştiği için net bir şekilde hastalık süresi verilemez.

KAYNAKÇA

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5216217/pdf/cde-0008-0262.pdf

https://researchonline.gcu.ac.uk/ws/files/26910701/Alopecia_Publication.pdf

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.