Akneden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün Mü?

Akne çoğu gencin ortk bir problemidir. Derinin vücudundaki en büyük organ olduğunu biliyor muydun? Hatta bazıları cildinin en önemli organ olduğunu bile söyleyebilir!

Cildin, vücudunun kendisini çeşitli şekillerde ifade ettiği büyük bir kanvas gibi ve aslında sağlığına açılan bir pencere. Yumuşak, ışıltılı, güzel bir cilt, sağlıklı bir vücuda sahip olduğunun göstergesiyken cildindeki lekeler ve sivilceler ise, yetersiz beslendiğinin ve hormonal dengesizliklerin bir yansıması.

Vücudun, yaşadığın problemleri cilt yoluyla ifade eder. Bunlar; akne, egzama, sedef hastalığı, lekeler şeklinde olabilir.

Bugün ise bu problemlerden birini, akneyi yani sivilceyi inceleyeceğiz. “Akne nedir, akneden nasıl kurtulunur, akne tedavisi nasıl olur”  ile ilgili bilgileri birlikte öğrenelim!

Sivilce Nedir?

Akne vulgaris terimi, uzmanlar tarafından sivilce problemini tanımlamak için kullanılıyor.

Akne, gençlerin %90’ını etkileyen bir cilt problemi.  Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre akne, Amerika Birleşik Devletlerinde en sık yaşanan cilt rahatsızlığı. Her yaştan on milyonlarca Amerikalı sivilce ile mücadele ediyor.

Akne tipik olarak vücudumuzun yüz, üst göğüs ve sırt gibi yağ üreten bezlerle yakından dolu olan kısımlarını etkiler. Bu bezler saç kökleriyle ilişkilidir. Saç kökleri yoluyla cilt yüzeyine yağ, yani yağlı maddeler salgılarlar.

Siyah beyaz başlardan iltihaplı püstüllere kadar çeşitli sivilce biçimleri varken aknenin kendini gösterdiği iki ana form vardır:

Sivilce Çeşitleri

İnflamatuar Olmayan

Bu tip aknede, cildin gözeneklerini tıkayan döküntülerin neden olduğu siyah nokta ve beyaz başlıklar olabilir.

İnflamatuar

Bu tip akneler, aynı zamanda püstül olarak da bilinen kapalı lezyonlar halinde bulunabilir. Aynı zamanda derinin altında da bulunabilirler. İnflamasyona neden olan aknelerin daha çok sivilce izine neden olduğu belirtiliyor.

Sivilce Neden Olur?

Çoğu insan akne sorunlarının ergenlik ve ergenlik dönemiyle ilgili olduğunu düşünür, ancak her zaman durum böyle değildir. O yaşta akne, tüm stres hormonlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak hormonların yanı sıra, cildini akne moduna sokabilecek başka faktörler de var.

Akne aslında yağlı cilt, hormon dengesizlikleri, kötü beslenme ve bakteriyel enfeksiyonların sonucudur.

Cilt Sağlığı Bağırsak Sağlığına Bağlıdır

Vücudunda insan hücreleri kadar, hatta daha fazla miktarda bakteri vardır. Bakteriler kelimenin tam anlamıyla vücudunun her yerinde, ancak bu bakteriler büyük oranda bağırsaklarında bulunur.

Bağırsaklarında bulunan trilyonlarca bakteri organların tarafından salgılanan sindirim enzimleri ile birlikte, tükettiğin yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur ve kan dolaşımına emilebilecek temel besinlere dönüştürür.

Ancak bakterilerin sindirim sisteminde oynadıkları tek rol bu değil. Bakteriler ayrıca vücudunda inflamasyona sebep olabilecek patojenlere  karşı bağışıklık tepkisini düzenlemeye yardımcı olan kimyasallar üretir .

Cildin ise, vücudunun bu istilacılara karşı sahip olduğu savunma mekanizmasının bir parçası olarak hareket eder.  Ayrıca bağırsaklarındaki iyi ve kötü bakterilerin dengesi bozulduğunda cildinde problemler ortaya çıkar.

Yaşlı cilt hücreleri cildinin opak ve mat görünmesine neden olabilir.  Tam da bu noktada bağırsaklarındaki bakteriler hücresel yenilenmeyi etkileyebileceği için, bağırsaklarında zararlı bakterilerin artması cilt yüzeyindeki sivilceleri de şiddetlendirebilir.

Sivilce ve Mikrobiyom İlişkisi

Yıllar boyunca hepimiz sivilce ile mücadele etmek için çeşit çeşit kozmetik ürünlere ve farklı sivilce ilaçlarına, sivilce kremlerine (acnefloks, aknetrent, acnemix gibi) bir servet harcadık. Maalesef henüz bir çözüme ulaşamadık.

Ama hadi işin özüne geçelim:

Bağırsaklarımızdaki mikroorganizmalar nasıl iyi ve kötü bakterilerden oluşuyorsa, yapılan araştırmalar bu bakteri popülasyonunun akne, rozasea ve egzama gibi cilt hastalıklarından muzdarip insanlar arasında farklı olduğunu gösteriyor.

Önceki araştırmalar, deride genel olarak 4 ana bakteri çeşidinin (Actinobacteria, Proteobacteria, Firmicutes ve Bacteroidetes) bulunduğunu göstermiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, cilt mikrobiyomunun aknedeki rolü araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sağlıklı bir cilde sahip olan kişilerle akneden etkilenen kişilerin mikrobiyal çeşitliliğinde farklılık olduğu görülmüştür.

Sağlıklı cilde sahip bireylerin daha fazla miktarda P. acnes ve P. granulosum’a sahip oldukları bulunmuştur. Bu da, bu bakteri türlerinin sağlıklı cildin korunmasına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Ayrıca; yapılan çalışmalarda C. acnes ve S. epidermidis’in akne hastalarında sağlıklı popülasyonuna göre daha yaygın olduğu görülmüştür.

Bu alanda mikrobiyom araştırmaları artış göstermektedir ve yapılan araştırmalar aknede, mikrobiyomun oynadığı rolü kanıtlamaktadır.

Sivilce Nasıl Geçer?

“Sivilceye ne iyi gelir?” diye merak ediyorsan aslında işin özü  beslenmene dikkat etmeden, yeterli miktarda su içmeden ve cildini temiz tutmaktan geçiyor. Sivilce tedavisi, sivilce lekeleri ve sivilce izlerini yaşamamak için neler yapman gerekiyor birlikte öğrenelim.

Sivilceyi Geçiren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Sağlıklı bir bağırsak, sağlıklı bir cilde ulaşmak için mükemmel bir yol. Sağlıklı bağırsak aynı zamanda sağlıklı bir sen demek! Kusursuz ve aknesiz bir cilde sahip olman için yapman gerekenler ve akne karşıtı yiyecekler:

  • Daha fazla sebze tüket

Sebzeler vücudunuza günlük olarak alman gereken vitamin ve mineralleri içerir.  Birçok sebze, cilt yağlarını azaltmaya yardımcı olan ve doğal olarak antienflamatuvar olan beta-karoten içerir.

  • Prebiyotik kaynaklarına beslenmende sıklıkla yer ver

Prebiyotikler, sindirilemeyen bir lif türü. Prebiyotik yiyecekler sindirildiğinde bağırsağımızda bulunan iyi bakteriler için besin sağlarlar.  Zengin prebiyotik kaynakları olan muz, soğan, sarımsak, brüksel lahanası, brokoli ve tam tahılları beslenmenden eksik etme!

  • Probiyotik kaynaklarını tüketmeyi ihmal etme

Bağırsak sağlığın için ilk tercihin probiyotik takviyeler yerine, probiyotikler açısından zengin yiyecekler olsun.  Yoğurt, turşu, kimchi, boza, sirke, kefir, tarhana, fermente yiyecekler gibi probiyotik kaynaklarını beslenmende yer ver!

  • Alkol tüketimini sınırlandır

Aşırı alkol tüketimi genel sağlığınızı olumsuz etkiler. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak için alkol tüketimini azalt. Bunun yerine su tüketimini artır ve cildine ışıltı kat!

  • Fast-food tüketimini bırak

İşlenmiş, yağlı, abur cubur ve şekerli yiyeceklere beslenmende yer verme. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için abur cubur tüketimini tamamen ortadan kaldır veya en aza indir.

 

  • Yaşadığın stresi minimalize etmeye çalış

Stres, tüm sağlık sorunlarının ana kaynaklarından biri. Elinden geldiğince stressiz bir yaşam sür ve cildinin ne kadar parlak ve ışıltılı olduğunu  fark et!

  • Kaliteli ve yeterli miktarda uyumaya özen göster

Vücudunun işlevlerini yerine getirebilmesi  için 8 saatlik sağlıklı uyku gerekir. Uygun bir uyku döngüsü ile vücudunu dinlendir!

  • Mikrobiyom analizi

Güzellik, cildinin derinliklerinde. Bu, şimdiye kadar fark ettiğinden daha fazla değer taşıyan eski bir söz.  Dışarıya yansıttığın şey, içeride olanları temsil ediyor.

Bu nedenle iç dünyanda neler olduğunu mikrobiyom analizi ile keşfet ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için beslenmeni yönet!

Tüm bunları uygulayarak akneden kurtulmak senin elinde!

Kaynaklar

The skin microbiome: potential for novel diagnostic and therapeutic approaches to cutaneous diseae

Microbial ecology of the skin in the era of metagenomics and molecular microbiology

The balance of metagenomic elements shapes the skin microbiome in acne and health

The Skin and Gut Microbiome and Its Role in Common Dermatologic Conditions

 

Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi oluşturmak veya onun yerine geçmesi amaçlanmamıştır.
Phone
Sitemizde çerez konumlandırılmaktadır. Çerezlere ilişkin detaylı bilgi için Aydınlatma Metni’ni ve Gizlilik Politikası’nı inceleyebilirsiniz.